האיש הביוני ששווה הרבה יותר משישה מיליונים

זאק ואוטר טיפס את 2,109 המדרגות של מגדל וויליס בשיקגו ב-45 דקות בעזרת רגל ביונית ייחודית שנשלטת על ידי הוראות עצביות

דידי חנוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דידי חנוך

אנחנו כבר יודעים שאנו חיים בעולם של מדע בדיוני, והסיפור הבא הוא דוגמה מצוינת לכך. זאק ואוטר איבד את רגלו הימנית בתאונת אופנוע ב– 2009 . לאחרונה, הוא טיפס ב– 2,109 המדרגות של מגדל וויליס בשיקגו, אחד מגורדי השחקים הגבוהים בעולם.

ואוטר הוא האדם הראשון שעושה זאת באמצעות רגל ביונית שנשלטת על ידי הוראות עצביות, ממש כמו רגל אנושית רגילה. ואוטר טיפס על המגדל במסגרת הטיפוס השנתי שמארח המוסד השיקומי של שיקגו, שהמכון לרפואה ביונית שלו הוא זה שהעניק לוואוטר את רגלו. לאדם בריא לוקח יותר מ– 30 דקות לעלות בכל המדרגות של המגדל. לוואוטר זה לקח 45 דקות, והוא השלים את הטיפוס לפני רבים אחרים שהשתתפו באירוע.

כיום, רגל כמו זו של ואוטר עולה מיליונים. חוקרת מהמכון אמרה לטלגרף הבריטי שכאשר
אנשים שואלים אותה אם ואוטר הוא “האיש ששווה מיליונים”, היא אומרת שהרגל שלו עלתה הרבה יותר מאשר 6 המיליונים של לי מייג’ורס מהסדרה הקלאסית.

זאק ואוטר והרגל הביונית | אי-פי

זבובים מצילים

הרגל של זאק ואוטר היא דרך אחת להחזיר תנועתיות לנפגעי תאונות קשות, אבל מדענים עובדים כבר על דרך לשקם נפגעים קשים עוד יותר. חוקרים ממחלקת הביוכימיה והביולוגיה המולקולרית של אוניברסיטת פנסילבניה גילו גן בזבובים ששולט על הדרך שבה עצבים מחדשים קישורים זה עם זה לאחר שנגדעו. כיום, חוסר היכולת של עצבים להתחדש אחראי לכך ששיתוק כתוצאה מפגיעה בחוט השדרה הוא בלתי הפיך במקרים רבים.

החוקרים גילו שמוטציה בגן אחד יכולה לפגום בדרך שבה תאים עצביים מתחדשים. אם יוכלו להבין את התהליך שמאפשר לעצבים להתחדש, ואת המנגנון שבו התהליך הזה נפגם, מקווים החוקרים ליצור תרופה שמדמה את פעילות הגן המאפשר לחדש את התאים, ולהפוך פציעות בלתי הפיכות כיום להפיכות בהחלט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ