תחקיר |

הקשר האוקראיני של הח"כים זאב אלקין וחיים כץ

התורמים של ח"כ זאב אלקין מאוקראינה ורוסיה מימנו את הקמפיין של ח"כ חיים כץ. נראה שזה יהיה שווה לאלקין כמה אלפי קולות בפריימריז בליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא, לא, אני לא מכירה אותם”, אמרה עו”ד ויקטוריה אובדוסקה, תוך צחקוק קל, כשנשאלה מה הקשר שלה עם יו”ר הקואליציה הנמרץ ח”כ זאב אלקין ועם האיש החזק בפריימריז של הליכוד, יו”ר ועד העובדים של התעשייה האווירית, ח”כ חיים כץ. אובדוסקה סיימה את לימודיה לפני שנה בלבד ומאז היא עובדת במשרד עורכי הדין bkb שבקייב אוקראינה, משרד עם שותפים ישראלים שמציע ללקוחותיו סיוע משפטי בנפתוליה הביורוקרטיים של המדינה האוקראינית, וייצג בעבר גופים כמו הסוכנות היהודית.

המשכורת הממוצעת באוקראינה היא אמנם 280 דולר בחודש, אבל משרד עורכי הדין הזה משלם כנראה לעובדיו משכורות יפות. הנה לכם אינדיקציה אחת: הפרקליטה הטרייה אובדוסקה העבירה לפני כמה שבועות תרומה יפה של אלפי דולרים לשני הפרלמנטרים מהליכוד כץ ואלקין, מבלי שידעה עליהם דבר וחצי דבר. “מה לך ולחיים כץ?” תהינו בשיחה עמה. אין לה כלום איתו, אמרה. “אז מדוע תרמת לו ולאלקין כספים?” הקשינו. “גנדי בלרוצקי ביקש ממני לתרום”, היתה התשובה.

ח"כ זאב אלקין. חפיפה כמעט מושלמת בתורמיםצילום: אוליבייה פיטוסי

בלרוצקי הוא אחד השותפים במשרד עורכי הדין bkb, פעיל בולט ביהדות אוקראינה. הוא, ושותפים נוספים במשרד, העבירו כל אחד תרומות שמנות של אלפי דולרים לכץ ולאלקין. “למדתי באוניברסיטה אצל אבא של אלקין”, אומר לנו בלרוצקי על הח”כ שנולד בחרקוב שבאוקראינה לפני 40 שנה, “אני מכיר אותו מצוין”.

הקשר עם אלקין ברור, אבל מה לך ולכץ?

“אני לא מכיר אותו אישית. אומר זאת כך: מחברים טובים שלו מהליכוד שמעתי שהוא עשה הרבה דברים טובים בתחום הסוציאלי, עזר לאנשים מברית המועצות”.

גנדי בלרוצקי. ביקש לתרום

פגשת אותו פעם?

“דווקא לא, אבל קראתי על דברים שהוא עשה, מהאינטרנט ומערוץ 9”.

מהבדיקה שלנו עולה שכמה עובדים במשרד עורכי הדין שבו אתה שותף תרמו כספים גם לאלקין וגם לכץ.

“אני עשיתי את הפרופגנדה, ונתתי פרטים לאנשים. החברה שלנו עובדת הרבה עם ישראלים. אנחנו ימנים מבחינה אידיאולוגית. יש לנו גם לא ימנים וגם לא יהודים והם מקבלים את השיטה של הבוסים. כל אחד עושה כפי רצונו בלי לחץ. אני אמרתי להם שטוב שבפרלמנט יהיו אנשים שטובים לעלייה וטובים לאוקראינה ורוצים שיהיה שלום וקשר כלכלי טוב יותר”.

פרופ’ ארקדי קובלמן מהמכון ללימודי אסיה ואפריקה באוניברסיטה הממלכתית של מוסקבה, הוא חבר של אלקין, וכיהן לצדו כחבר בקונגרס הציוני כשאלקין עוד היה שייך למפלגת קדימה. “אלקין הוא חבר קרוב שלי”, אמר לנו בשבוע החולף קובלמן. גם הוא תרם אלפי דולרים לקמפיין של החבר הקרוב והוסיף עוד תרומה יפה לחיים כץ.

ארקדי קובלמן. למד אצל אביו של אלקין

אתה מכיר את כץ?

“הוא חבר של חברים”.

למה תרמת לו?

“כי הוא חבר של חברים"

הפזמון הזה חזר על עצמו בשיחה עם אלכסנדר זלבסקי מחדרה, שמנהל יחד עם אביו מוזיאון לווטרנים ‏(ותיקי הצבא האדום‏) בעיר. אלכסנדר ואחיו יורי, איל הון המתגורר במוסקבה, תרמו גם הם לשני המועמדים.

“עשיתי זאת מתוך הערכה ואהבה לתרום לישראל”, אמר לנו זלבסקי. “אני מכיר את זאב אלקין”.

וכץ?

“הוא מבחינתי מאותה נבחרת. הם כולם עוסקים בחינוך, כמוני, וביכולתם לשדרג את התחום הזה”.

יבגני סטנובסקי הוא נשיא המכון ללימודי המזרח התיכון של הפדרציה הרוסית ומייסד ונשיא “קבוצת אריאל”, תאגיד הכולל חברות רוסיות שמייצרות וסוחרות במוצרי מתכת וציוד לתעשיית הנפט. גם הוא ידיד טוב של אלקין וגם הוא הרים תרומה שמנה לאלקין ולכץ. “אני מכיר את אלקין שנים ארוכות”, אמר לנו סטנובסקי בשיחה ממוסקבה השבוע, “את כץ פגשתי במוסקבה. שימשתי בעבר כיו”ר הקונגרס של יהדות רוסיה ותרמתי מיליונים למוסדות שונים במדינה”. אל סטנובסקי, אגב, הצטרף בג’סטה הנדיבה גם מנכ”ל המכון ללימודי מזרח התיכון, יאפים זיגון.

שמח לעזור

אלקין היה אחד הפרלמנטרים הבולטים בכנסת האחרונה. בשבתו כיו”ר הקואליציה הוא הצליח לשלוט ביד רמה במרכיבי הכוח השונים של ממשלת נתניהו ולהשיג רוב בהצבעות. הוא נחשב לאדם אינטליגנטי וחד, והיה פעיל גם בהצעות חוק מעוררות מחלוקת ובהן היוזמה לערוך שימוע בוועדת החוקה של הכנסת לשופטי בית המשפט העליון.

לקראת הבחירות המקדימות הקרובות לרשימת הליכוד בכנסת הצליח אלקין לגייס מאות אלפי שקלים מעשרות תורמים, רובם מיעדים סביב הגלובוס ובעיקר מוסקבה, קייב וניו יורק. רוב התורמים הם יוצאי מדינות חבר העמים. לחיים כץ תרמו 22 איש - והוא גייס פחות ממחצית מהתרומות של אלקין, כ–450 אלף שקל. כמעט כל התורמים של כץ הם ממוסקבה וקייב וכמעט כולם תרמו גם לאלקין, ועל פי השיחות שניהלנו עם חלקם הם קשורים בעיקר לאחרון. 17 מהתורמים תרמו לשני המועמדים, בסכומים של מאות אלפי שקלים במצטבר.

מדוע אם כך זורם כסף רב לקמפיין הבחירות של חיים כץ ממוסקבה ומאוקראינה? ומדוע רבים מאלה שתרמו לכץ קשורים לאלקין? אלקין מפזר את הערפל: “אכן יש מספר תורמים שתרמו לשנינו על פי ההמלצה שלי, לדעתי חמישה־שישה מרוסיה ועוד שבעה מאוקראינה. יש לי הרבה חברים ברוסיה ובאוקראינה ואני מאוד מקושר במרחב דובר הרוסית. גם בניו יורק. לא התקשיתי בגיוס תרומות. יש לי שם הרבה חברים תומכי ליכוד והם שאלו אותי מיהם האנשים הטובים בעיני וזקוקים לעזרה. אני וחיים כץ משתפים פעולה הרבה שנים, כמעט כל החקיקה החברתית שלו בפעילות למען הרווחה היתה בתמיכה וגיבוי שלי. אני וכץ היינו ברוסיה ביחד, התלווינו ליו”ר הכנסת, הכרתי לו כמה אנשים, המלצתי עליו מאוד, הוא חבר ואני שמח לעזור לו”.

ח"כ חיים כץצילום: עופר וקנין

יאמר לעצמו המשקיף מבחוץ כך: אתה מסייע לו בגיוס כספים והוא מסייע לך במאגר הקולות הבלתי נדלה שלו.

“אני לא צריך לגייס לו תרומות בשביל התמיכה שלו. יותר משנה יודעים בליכוד שהוא מתכוון לתמוך בי. יש פה שיתופי פעולה, גם לי יש מפקד של כ–3,000 אנשים”.

רוב התרומות שקיבלת הן מעבר לים, אין בכך בעיה?

“הרבה אנשים מחו”ל מעורים פה ורוצים לעזור. לי יש בעיה עם מעורבות של מדינות, לא של אנשים פרטיים. יכולתי להרבות בתרומות מאזרחים, אך העדפתי כיו”ר קואליציה, תפקיד רגיש, לא ליצור מחויבויות ולהשקיע מאמצים בגיוס כספים בחו”ל. נסעתי לשם כך לארצות הברית, למשל. גם לחיים כץ לא היתה בעיה לגייס כסף מישראלים לדעתי”.

הוא לא צריך כסף, המנגנון שלו זה מקום העבודה שלו בתעשייה האווירית.

“נכון”.

אילן מרסיאנו, יועץ התקשורת של חיים כץ, מסר בתגובה: “ח”כ כץ מקפיד מאוד על שמירה על החוק, והוא עושה ויעשה אך ורק את מה שמצווה לשון החוק”.

המקרה של שאמה הכהן

כץ אף פעם לא היה פעיל במיוחד בגיוס תרומות. הוא הפך לשחקן החזק ביותר בפריימריז של הליכוד בזכות שליטתו בוועד העובדים של התעשייה האווירית שבראשו הוא עומד שנים רבות. בעבר נחקר במשטרה בחשד שהשתמש בכספי סיעת עוז בהסתדרות כדי לממן אלפי טופסי התפקדות של עובדי התעשייה האווירית למפלגת עם אחד בראשות עמיר פרץ, שבה התחיל את הקריירה הפרלמנטרית שלו. התיק נגדו נסגר מחוסר ראיות. אחרי הבחירות האחרונות לרשימת הליכוד לכנסת, הוגשה למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס תלונה נגד כץ בחשד למימון אוטובוסים שהסיעו אלפי עובדים לקלפיות בכספי הוועד של התעשייה האווירית. גם התלונה הזאת הסתיימה ללא דו”ח וללא שריטה.

על פי הערכות של בכירים בליכוד, מחזיק המחוקק הנמרץ כץ קבוצה של בין 8,000 ל–12 אלף מתפקדים, רובם ככולם עובדיו המסורים של המפעל הביטחוני הוותיק. “הוא האיש הכי משמעותי בפריימריז”, אומר ליכודניק ותיק. “מי שהוא תומך בו מקבל דחיפה משמעותית וסיכוי רב להיבחר לכנסת. אם, למשל, הוא יתמוך בדן מרידור או במיקי איתן בבחירות הקרובות, יגבר הסיכוי שהם ייבחרו למקום ריאלי”.

לאה נס. עוד שותפה לדרך של כץצילום: תומר אפלבאום

בשני הפריימריז האחרונים תמך כץ בעוצמה בסגנית השר ח”כ לאה נס, שנבחרה למקום העשירי ברשימה למשבצת השמורה לנשים. בכך הפכה נס, בעלת אפיל ציבורי נמוך בהרבה משל עמיתותיה לימור לבנת ומירי רגב, לאשה הבולטת ברשימת הליכוד. לפני שבועיים נחשף במוסף “הארץ” כי מקורביו של בעלה, ד”ר שלמה נס, מפרק החברות הבולט בישראל, תרמו ממיטב כספם למען כץ. כמה מהתורמים לכץ בשתי מערכות הבחירות שבהן תמך בד”ר לאה נס, כלל לא ידעו כי הכספים שלהם מיועדים לקידום הקריירה הפוליטית של הטריבון העממי מהתעשייה האווירית. כץ הביא את הקולות, מקורבי ד”ר נס את הכסף.

כעת נראה כי אותה שיטה מכה שנית, הפעם עם אלקין האמביציוזי, שדאג לכסף, אולי כדי לקרוץ לנדוניה: מאגר הקולות הבלתי נדלה של כץ.

בשבועות האחרונים עוסקים בליכוד בניחושים נמרצים לגבי זהות מומלציו של כץ בפריימריז. “על פי כל ההערכות”, מנתח אחד מחברי הכנסת של הליכוד, “הוא יתמוך ברובי ריבלין, בישראל כץ וגם אלקין צפוי לקבל כמה אלפי קולות”.

על פי אותן הערכות, חבר כנסת אחד נמצא על הכוונת של כץ: יו”ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה הכהן. שאמה הכהן וכץ התנגשו ביניהם בעוצמה על רקע המלצות ועדת ששינסקי לתשלום תמלוגי גז למדינה כתוצאה מקידוחים. כץ הוא חבר קרוב של איל ההון קובי מימון, מבעלי ישראמקו ואחד השותפים בקידוח תמר. כץ, שהצהיר בעבר כי ברשותו חבילת מניות של ישראמקו, פסל את עצמו מלעסוק בהמלצות ועדת ששינסקי בשל ניגוד עניינים, אך מאחורי הקלעים הוא פעל כדי לסייע לחברו הקרוב והאמיד. הח”כ לשעבר חיים אורון, שנחשב לאחד מהתומכים הבולטים במיסוי משמעותי של ענקי הגז, סיפר בעבר ל”הארץ” כי כץ יזם פגישה בינו לבין קובי מימון בעניין תמלוגי הגז.

קובי מימון. חבר ושותף של כץצילום: מוטי קמחי

ח”כ שאמה, שתמך גם הוא במיסוי ענקי הגז, תקף אז את כץ בלי כפפות: “יש בליכוד גורם מונופוליסטי, מבחינת כוח במפלגה, שהצהיר על עצמו כמנוגד עניינים. כץ, ששווה עשרת אלפים קולות בליכוד, הבהיר לחברי הכנסת כי מי שיתמוך בהמלצות ועדת ששינסקי לא יזכה לתמיכתו”. כץ הכחיש את הדברים ואף טען כי נבדק בפוליגרף ויצא דובר אמת כשנשאל אם איים על שאמה. שאמה מצדו הגיש בהמשך הצעת חוק האוסרת על מעביד או חבר ועד לכוון הצבעה של עובד.

הוא טען אז כי “עובדי התעשייה האווירית עומדים מעת לעת אל מול הצעות שלא ניתן לסרב להן תוך חשש למקום פרנסתם. זה מתחיל ממפקד כפוי וממשיך בתדרוך לפני הצבעות, לרבות מתן הוראות הצבעה ברורות ואזהרות שההצבעות ניתנות לסימון או שחזור”. לדברי שאמה הכהן, העובדים בתעשייה האווירית “מובלים ככבשים באוטובוסים לקלפיות, ללא קשר למקום מגוריהם, עומדים בתור תחת פיקוח גס של נציג הוועד עד כדי איסור יצירת קשר עם יתר האנשים בקלפי”. כץ הכחיש את האשמותיו של שאמה. “שאמה לא חסך בדברי הסתה ויצא כנגדי בהתקפה שקרית, נבזית וחסרת כל בסיס עובדתי. התקפתו הפרועה הטביעה ברפש את תנועת הליכוד כולה, וצבעה אותנו בצבעי שחיתות”, מסר אז כץ בתגובה.

כרמל שאמה. יריב של כץצילום: אמיל סלמן

בקרוב, כשהקלפיות ייפתחו, נדע אם המריבה עם כץ עלתה לשאמה בכיסאו. באותה הזדמנות נוכל לענות על עוד שאלה מסקרנת: אם משתלם לסייע לכץ בגיוס תרומות, ואם בכוחו של הכסף להקפיץ אותך למקום אטרקטיבי יותר ברשימת מפלגת השלטון.

chaim.levinson@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ