איך מגיעים המכתבים הסודיים למכירה באינטרנט

מנפוליאון ועד בן גוריון: מכירות ב-ebay מעלות את השאלה איך מתגלגלים מכתבים סודיים, ובהם זה של ראש מדינה לשר החוץ שלו, לידיים פרטיות

תום שגב
תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שגב
תום שגב

ארמון פונטנבלו שליד פאריס שימש את מלכי צרפת, ובעקבות המהפכה ירד גם הוא מגדולתו. נפוליאון בונפרטה החזיר לארמון את תהילתו והפך אותו לאחד מסמלי קיסרותו. לכאן ברח כשהודח ומכאן יצא לגלותו הראשונה, באי אלבה. בשבוע שעבר נמכר בפונטנבלו מכתב ששלח נפוליאון ממוסקווה ב-20 באוקטובר 1812. הוא כתוב בקוד שכולו ספרות, למעט החתימה: "נפ". שורת המחץ היא449,514,451,1365  . הפירוש: "בשעה 3 לפנות בוקר, 22 בחודש, אני עומד לפוצץ את הקרמלין". חלקים ניכרים ממתחם השלטון הצארי אכן עלו בלהבות, אך בתולדות הקריירה של נפוליאון זאת היתה תחילת הסוף: "חיל הפרשים שלי לבוש בסמרטוטים, סוסים רבים מתים", כתב הקיסר במכתבו המקודד, שמוען לשר החוץ הצרפתי.

נפוליאון החל במסעו למוסקווה ביוני 1812, בראש צבא שמנה כ-700 אלף לוחמים. מוסקווה התגלתה כעיר שאינה ראויה לכיבוש. רבים מתושביה נטשו אותה, מחסני המזון היו ריקים, גל שריפות כילה את שכונותיה. הניסיון להשמיד את הקרמלין מצטייר כהפגנה אחרונה של זעם ונקם, אך התבוסה הגדולה כבר היתה בעיצומה. בדצמבר גורש נפוליאון מרוסיה ואתו רק כ-20 אלף חיילים. היתר נהרגו או מתו ברעב, בחולי ובקור, או שוטטו בערבות רוסיה המושלגת, מנסים להתקיים מקיבוץ נדבות.

המכירה הפומבית בפונטנבלו תוזמנה היטב. כמעט באותו יום מלאו למכתבו של נפוליאון  200 שנה. שווי המכתב הוערך ב-15 אלף יורו. למרבה ההפתעה, הוא נמכר ב- 187,500 יורו. הרוכש הוא המוזיאון למכתבים וכתבי יד בפאריס. העסקה יוחצנה היטב וסוקרה בהרחבה, למעט היבט אחד: איך מתגלגל מכתב סודי שכותב ראש מדינה לשר החוץ שלו לידיים פרטיות ומוצע למכירה. בתי מכירות נוהגים להגן על עצמם מפני תביעות בעלות אפשריות. על כן יש מן הסתם הסבר משפטי לכך שמכתבו של נפוליאון אינו שייך לארכיון הלאומי הצרפתי. כמה זה צרפתי, אפשר לומר. אבל ביקור באתר המכירות ebayמגלה שאפשר לרכוש גם מסמכים ישראליים, שנגנבו כנראה מהמדינה.

איורו של אדולף נורת'ן המתאר את נסיגת נפוליאון ממוסקווה. 200 שנה לאחר מכן נחשף מכתב מקודד

קורה, אמנם לא לעתים קרובות, ש-ebay מציע למכירה פריטים בכתב ידו של תיאודור הרצל. הקלדת שמו באתר בימים אלה מעלה בעיקר פריטים כמו בולים, מדליות וצילומים המוצעים למכירה במחיר ממוצע של כעשרה דולרים. שמה של גולדה מאיר מעלה היצע של 483 פריטים, אף לא אחד מהם בכתב ידה. משה דיין פופולרי יותר. ebayמציע מבחר של 2,879 פריטים הקשורים לדיין, לרבות מחזיק מפתחות הנושא את תמונתו, שמחירו המבוקש 20 דולר. הקדשה בעברית שכתב דיין באחד מספריו מוצעת ב-150 דולר, ספר באנגלית הנושא את חתימתו מוצע ב-750 דולר. אלה ההצעות הזולות. מכתב ובו שורה אחת באנגלית, מודפסת במכונת כתיבה ("תודה רבה על מכתבך, בכבוד רב"), מוצע ב-3,499 דולר ומכתבים דומים גם ב-4,999 דולר. על רקע זה נראה שלא מוגזם לדרוש 4,999 דולר תמורת מכתב שכתב שר הביטחון דיין בדצמבר 1973 להוריו של קצין בדרגת סגן שנהרג במלחמה. הוא היה אהוב על הכל, הבטיח שר הביטחון להורים השכולים. זה מביך – אך אין סיבה להניח שהמכירה אינה חוקית. כאלה הם גם חלק מהמכתבים שדוד בן-גוריון כתב לאזרחים.

  ebayמציע 772 פריטי בן-גוריון, בהם אחד שמחירו המבוקש מתקרב למחיר שמכתבו של נפוליאון ממוסקווה אמור היה להביא על פי ההערכה הראשונה: 15 אלף דולר. זה מכתב מדצמבר 1970 לאשה בשם רנה ישר מרחוב ארלוזורוב 105 בחולון. היא ביקשה מבן-גוריון לכתוב לנכדה שאביה לימד את בן-גוריון לעבוד במחרשה. הוא השיב לה, בכתב יד קשה לקריאה, אך באדיבות, שהיה מיודד עם אביה אבל למרבה הצער לא יוכל להיענות לבקשתה, כי אינו זוכר שאביה הוא זה שלימדו לחרוש. העתק המכתב שמור בארכיון בן-גוריון בשדה בוקר. למה ירצה מישהו לשלם תמורתו 15 אלף דולר? ייתכן מאוד שלא ירצה. 

מכתב תנחומים ביידיש שכתב בן-גוריון ב-1942 לאלמנתו של אחד מעסקני היהודים בארצות הברית לא מצליח להימכר זה קרוב לשנתיים. בעליו דורשים תמורתו 5,000 דולר. מכתב ששלח בן-גוריון בינואר 1954 לידיד נעוריו, חבר הכנסת שלמה לביא, מוצע תמורת 10,000 דולר. בצדו הימני של המכתב שני חורים המעידים שהיה מתויק פעם באיזה ארכיון, פרטי או אולי ממלכתי.

אין זה המקרה היחיד. בין מכתבי בן-גוריון המוצעים ב-ebayיש לפחות חמישה, שלפי כל הסימנים לא יכלו להגיע לשם בדרך חוקית. יש אפשרות לאתר את מקורם. הם נשלחו בין היתר לשמעון פרס ולמשה שרת, למנכ"ל משרד החוץ ולשני חברי כנסת. הם מוצעים למכירה בלאס וגאס ומחירם הכולל הנדרש ב-ebayעולה על 50 אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ