המחלקה לניקוי שוטרים |

גניבות והטרדות מיניות במשטרה נסגרות בנזיפה

בעוד אזרחים נכנסים לכלא על עבירות אלה, מח"ש, מוותרת פעמים רבות על העמדת שוטרים לדין פלילי ומסתפקת בהפנייתם לבית דין פנימי ומוגבל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית הדין המשמעתי של משטרת ישראל נראה כבית משפט לכל דבר. בפקודת המשטרה מפורט בדיוק כיצד ייראה אולם הדיונים, היכן יעמדו העדים ובאיזו נקודה בדיוק ימוקמו שולחנות ההגנה והתביעה. ואולם, הצצה להחלטות המתקבלות במקום זה, בתיקים חמורים של הטרדה מינית, אלימות או גניבה, מעידה יותר מכל על המרחק הרב שבין הדין לאזרחים והדין לכחולי המדים.

בינואר 2010 ניצח קצין בדרגת רב פקד על מבצע של מחוז ירושלים במזרח העיר. בנסיעה למקום, התלוותה אל הקצין שוטרת בת 19 בשירות חובה שהיתה תחת פיקודו. בדרך שלח הקצין יד אל עבר רגלה של השוטרת ואחז בירך שלה. "בואי תשבי לידי", העידה כי אמר לה, ורמז כי תעבור למושב האמצעי בקדמת הניידת. הצעירה, שישבה ליד החלון, הסירה את ידו מגופה, ניסתה להתרחק ממנו כמה שאפשר וביקשה ממנו לחדול ממעשיו. היא אף אמרה לו כי היא עדיין בתולה. "מה בתולה? אז מה אתם עושים? אתם לא שוכבים?", שאל הקצין את השוטרת על הקשר שלה עם בן זוגה. כשהגיעו השניים ליעדם, פנה אליה הקצין: "מה, בלי חיבוק ונשיקה?". בשל חשש ממפקדה, קירבה אליו הצעירה את הלחי כדי שזה יישק לה ויעזוב אותה במנוחה. ואולם בנקודה זו, הצמיד השוטר את גופה אליו, חיבק אותה עם ידו השמאלית וגלש לעבר החזה שלה.

חודשיים עברו, ומשלא התקבלה תלונה על המקרה הקודם, החליט הקצין לחזור על מעשיו. ב-18.3.10, בשעות הלילה, פעלה משטרת ירושלים באזור הר הבית. הקצין, ששימש באותו הערב מפקד המשמרת, נהג בניידת ושוטרת בת 20 ישבה ליד החלון. "בואי תשימי את הראש עלי", אמר הקצין לפקודתו והצביע על רגלו. השוטרת שחשה ברע לא הגיבה והניחה את ראשה על הכיסא שהפריד בין השניים. בשלב זה החל רב הפקד ללטף את שערה ולהסביר לה שזה ירגיע אותה. כעבור כמה דקות, עצר הקצין את הניידת בצד הדרך, הכניס את ידו האחת לחולצתה ובשנייה החל ללטף את גבה. השוטרת ההמומה קפצה ממקומה ודחפה אותו בכוח.

על פי חוק, הגוף שאמון על חקירת השוטרים בישראל הוא המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש), שעליו להחליט אם יש מקום להגיש כתב אישום פלילי. מתברר כי במקרים רבים, אולי רבים מדי, מחליטה מח"ש שאמנם יש לטפל במקרה אך לא בהליך פלילי. או אז מוחזר התיק למשטרה, שם הוא נידון בבית הדין המשמעתי. כזה הוא גם המקרה של רב הפקד המטריד. אז, לאחר שהוגשה תלונה למח"ש, זומנו שתי השוטרות לעדות במחלקה ואולם, מסיבה שאינה ברורה, זו החליטה שלא להגיש כתב אישום פלילי ולהסתפק בבית הדין המשמעתי. זה גזר עליו נזיפה חמורה והורדה בדרגה למשך ארבעה חודשים, אך עוד בזמן הדיונים הודיע הקצין על פרישתו מהשירות ולמעשה לא נענש כלל בפועל.

פרישתו של שוטר במהלך הדיונים אינה חריגה ובמקרים רבים מודיעים שוטרים מראש על רצון זה – ולמעשה מעקרים את כוחו של בית הדין עוד בטרם הסתיימו הדיונים. אף כי בית הדין יכול לשפוט שוטר גם 180 יום לאחר שעזב את התפקיד, ככלל מעדיפים במשטרה "לנקות אורוות" וכשהשוטר עוזב את הארגון, תם גם ההליך. במקרים שבהם נשאר השוטר בארגון, הענישה נוטה להיות קלה עד מאוד.

בבית הדין המשמעתי יושבים שוטרים בדרגת סגן ניצב ומעלה, שהם עורכי דין בהשכלתם. בתיקים שבהם דנים שלושה, אחד מהם הוא עורך דין פרטי. לדיינים ניתנות סמכויות זהות לאלו של שופטי שלום והם רשאים להעניש את השוטרים שבאים בפניהם בנזיפות, קנסות, הורדת דרגה ומחבוש של עד 45 יום לשוטרים בשירות חובה. סמכות לפטר אין לבית הדין.

הדיינים מתוך המשטרה ממונים לתפקיד לארבע שנים, שבסופן הם שבים לתפקידי שיטור. כך, כל דיין יודע שקצין בכיר שעומד מולו יכול בעתיד להיות מפקדו ואף להכריע באשר להמשך הקריירה שלו.

יתר על כן, ברוב המקרים עדי האופי שבאים לדיונים הם קצינים בכירים. במקרה של רב הפקד שהטריד מינית את שתי השוטרות, בא לדיון ניצב משנה שסיפר נפלאות על קצין איכותי, עם ותק של 26 שנים במשטרה, שהתכונה שמאפיינת אותו טוב מכל היא "טוב הלב שלו והרצון לסייע לכל אחד". "ברור שיש בבית הדין המשטרתי דברים שיכולים להתפרש כניגוד עניינים אבל זה קורה גם בבית משפט שלום ומחוזי", אומר עו"ד משה אלון, המייצג שוטרים רבים בבית הדין. "אבל בבית המשפט השופט יכול לפסול את עצמו, במשטרה זה קורה רק לעתים רחוקות". אלון מודה שבתחילת כל הליך מטרתו העיקרית היא להוציא את התיק מידי מח"ש. "יש תיקים שאתה אומר: 'מזל שאני שוטר והצלחתי לצאת עם זה רק בבית הדין המשמעתי ובעזיבה של השירות'".

בעוד בית הדין מחשיב נזיפה חמורה לעונש קשה, שעשוי להשפיע על קידומו של השוטר ועל מעמדו – בפועל יכול כל שוטר לחיות עם עונש זה ואף להגיע לצמרת הפיקוד. כך בשנת 2005 ספג ניסו שחם, אז בדרגת תת-ניצב, נזיפה חמורה בתיקו האישי לאחר שתועד מדבר בצורה בוטה על המתנחלים בזמן פינוי יישובי עזה. הנזיפה לא הפריעה לו לקבל את הפיקוד על מחוז ירושלים ולולא פרשת ההטרדות המיניות, היה מועמד מוביל לתפקיד המפכ"ל.

בחודש נובמבר אשתקד, שלושה שוטרים שהסתובבו באזור התחנה המרכזית בתל אביב דרשו מעובד זר מנפאל לתת להם את הטלפון הסלולרי מסוג HTC  שהיה ברשותו. עוד לפני שהבין מה רוצים ממנו השוטרים, תקף אותו אחד מהם, לקח את המכשיר ונמלט מהמקום. השוטר וחבריו לא דיווחו על המקרה. רק תלונת העובד הזר הביאה למציאת השוטר. זה הבטיח לעזוב את הארגון אם יגיע להסדר טיעון טוב מבחינתו וכך קרה: אף כי זהו מעשה שוד לכל דבר, בית הדין המשמעתי הסתפק בנזיפה חמורה ובקנס בגובה 3,000 שקלים.

במאי 2009 נערך במחוז הצפוני מבצע רחב לאיתור החייל גיא חבר. בסיום אחד מימי החיפושים חזר צוות זיהוי פלילי של המחוז בניידת שבה ישב מפקד הכוח, קצין בדרגת רב פקד. כשהגיעו לביתו, דרש מהם המפקד לעזור לו בעבודות פיזור אדמה בגינתו הפרטית. לאחר ארבע שעות עבודה, הבטיח להם המפקד שהשעות יירשמו כשעות עבודה במשטרה, וכך היה. לא היה זה מקרה יחיד שבו השתמש הקצין בכספי המשטרה לצרכים פרטיים. באפריל 2011, החליט אותו מפקד לעזור לקרובת משפחתו במעברה לדירה חדשה ברחובות. לצורך כך גייס שלושה מפקודיו שהעמיסו את תכולת דירתה על מכונית משטרתית והעלו את כל החפצים לדירה החדשה בקומה השלישית של הבניין, שבו לא היתה מעלית. גם את שעות העבודה הללו קיבלו השוטרים בשכרם על חשבון משטרת ישראל. יצוין כי הקצין אף ניצל את העובדה שאחד מפקודיו היה עדיין בהליכי הגיוס למשטרה והמתין לחוות דעתו של מפקדו.

אף שהקצין שיקר באשר לשעות העבודה, שילם על העבודות בכספי המשטרה וניצל את סמכותו כמפקד, הוא ממשיך לשרת במשטרה. ומה העונש שפסק בית הדין? נזיפה חמורה וקנס של 7,980 שקלים בארבעה תשלומים.

באחד הערבים בחודש אוגוסט 2009 פגש שוטר בשני ילדים שטיילו עם כלבם. כאשר התקרב השוטר למקום, החל הכלב, שהיה קשור ברצועה, לנבוח לכיוונו. בתגובה שלף השוטר את אקדחו האישי, דרך אותו, ומול עיני הילדים כיוון את הנשק לעבר הכלב. לאחר שהשניים החלו למרר בבכי ולהתחנן בפני השוטר שיאפשר להם לקחת אותו מהמקום, חזר בו השוטר מכוונתו. ואולם, בעת פריקת הנשק נפלט כדור שעבר מטרים בודדים משני הילדים. גם במקרה זה החליטה מח"ש להעביר את התיק לבית הדין שפסק כי העונש הראוי על מעשה שכמעט הביא למותם של שני ילדים וירי ללא צורך ברחוב הוא נזיפה חמורה וקנס בגובה 2,500 שקלים בחמישה תשלומים. נשקו לא נלקח.

במקרה אחר, שוטרת ששימשה מפקדת בסיס מתנדבים ניהלה רומן עם עבריין מוכר, הנחשב ליעד מודיעיני של משטרת ישראל. בהזדמנות אחת ביקשה מעמית לעבודה שיעביר לה את כל המידע שיש במחשב המשטרתי על אותו אדם. מהמידע הבינה השוטרת בדיוק מיהו ומהי חשיבותו למשטרה. ואולם, כאשר כעבור כחודש נתפס העבריין במחסום משטרתי לצורך בדיקת זהותו, הוא סיפר לשוטר שהוא נשוי לסגן ניצב שעומדת לקבל דרגת ניצב משנה. עוד סיפר העבריין כי הוא נוסע ברכב משטרתי וכי הוא עובד במשרד החוץ. בנוכחות השוטר התקשר העבריין לשוטרת המאהבת וזו אישרה בפני השוטר את כל פרטי הסיפור השקרי. בהמשך ניסתה השוטרת לברר פרטים נוספים על חברה ואם תם העניין המשטרתי בו.

כעבור זמן מה הבינה השוטרת כי מצבו של המאהב מחמיר והחליטה לפנות לרכז המודיעין המשטרתי כדי לקבל פרטים על החקירה. רכז המודיעין הסביר לה שזה לא נהוג והיא אינה יכולה לעשות זאת, אך היא טענה בתגובה כי היא מפקדת בכירה, מפקדת בסיס במשמר הגבול והיא רוצה לשוחח עמו. במקביל התקשרה לעבריין והסבירה לו שאין לו מה לחשוש והיא מטפלת בנושא. גם כאן העבירה מח"ש את הטיפול במקרה לבית דין משמעתי שהעניש בנזיפה חמורה ובהורדת דרגה. ואולם, כאשר דן בנושא הקצין הממונה עליה, החליט לפטרה מהמשטרה.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה כי "הסמכות להעביר תיקי מח"ש, בין שנחקרו על ידם ובין שהוחלט לא לפתוח בחקירה בהם, לטיפול המשטרה היא סמכות בלעדית של מח"ש. תיקים כאלה המגיעים למחלקת משמעת במשטרה נבחנים לעומק ובמקרים שבהם יש די ראיות ובשים לב לנסיבות האירוע, מוגש כתב אישום לבית הדין למשמעת או לשפיטה בפני דן יחיד".עוד נמסר כי נשקלת נקיטת אמצעים מינהליים  נגד כל שוטר שתיקו מסתיים בהרשעה, ואלה יכולים "להגיע עד כדי פיטוריו וזאת בנוסף לעונש שהושת עליו. למותר לציין כי פיטורי שוטר מהמשטרה הם פגיעה ממשית ומשמעותית בשוטר ובמשפחתו וכן פגיעה אנושה במטה לחמו".

תגובת מח"ש טרם התקבלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ