קוראים לי נרי ואני מכורה

שיחה על התמכרות וקצת חוכמת חיים מידידי החדש, נרקומן בדימוס

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה
נרי ליבנה

“איך מתחשק לי לעשן”, אמרתי לגבר שהתיישב לידי על הספסל שליד גינת הכלבים. היתה שעת ערב מאוחרת ובעוד אני בוהה בשעמום בשושנה הרועה בין השיחים בחלקה העליון של הגינה, המתין האיש לתחילתה של פגישת הנרקומנים האנונימיים המתכנסת במקלט שבמרכז הגינה. כנראה בגלל הסיפור האישי שלו לא הבין מה בדיוק אני רוצה לעשן ובעוד הוא שואף עמוקות מהסיגריה שבפיו פסק, “אל תעשני. לעשן זו בריחה. תהיי חזקה. תסתכלי על הטבע, העצים, פרחים, תסתכלי על החיים. תחיי בעולם האמיתי, את לא צריכה לברוח מזה. תאמיני לי שאני יודע על מה אני מדבר, כבר 25 חודשים וחצי אני לגמרי נקי. כשתרגישי שאת מוכנה, בלי לחץ, אולי תצטרפי אלינו לפגישה”.

התכוונתי שמתחשק לי לעשן סיגריה, אמרתי לו. “אה, סליחה, חשבתי שאת מתכוונת לעשן משהו אחר. הנה, בבקשה”, אמר והושיט לי את חפיסת הסיגריות שלו. תודה, אמרתי לו, הפסקתי לעשן, אני נקייה כבר יותר משנה. “טוב, בשבילי סיגריות רגילות זה סימן טוב, סימן שהפסקתי להשתמש בדברים אחרים”.

התמכרות זו התמכרות זו התמכרות, אמרתי לו בשבתי כגרטרוד שטיין והוספתי שמבין כל ההתמכרויות יש כאלה הנחשבות רעות משום שהן מעודדות אלימות, הרס או פשע, כמו התמכרות לסמים, לאלכוהול ולהימורים, ויש כאלה הנחשבות טובות משום שהן פוגעות בדרך כלל רק באדם עצמו, כמו הפרעות אכילה ועישון. ודווקא אלה, הלגיטימיות, הן אלו שקשה יותר להיגמל מהן. “כשאתה נגמל מאלכוהול אומרים לך לא ללכת למקומות ששותים בהם ולא להכניס אלכוהול הביתה, אבל אתה לא יכול להיגמל מהתמכרות לאוכל על ידי זה שלא תכניס אוכל הביתה או לא תשב עם אנשים שאוכלים”, הסברתי לו. “אבל למה להיגמל מעישון יותר קשה מלהיגמל מהרואין?” הוא התפלא. אמרתי לו שזה קשור להשפעות של ההתמכרות, לכך שעישון סיגריות לא גורם לאדם לאבד את צלילות דעתו ובדרך וגם לא מסבך אותו עם עולם של פשע וזה קשור לדימוי החברתי שיש למעשנים כאנשים נורמטיביים לעומת נרקומנים שנדחים על ידי החברה שלא לדבר על זה שהעישון גם מרזה. “תדעי לך שהסם מרזה הרבה יותר”, צחק האיש, “הייתי עור ועצמות כשהשתמשתי”.

איור: אבי עופר

כמי שהקדישה את גופה לחקר הדיאטות ניסיתי לברר במה השתמש, כי שמעתי הרי שגראס דווקא גורם להתקפי אכילה. “אין נרקומן שנשאר בגראס או בחשיש. מתחילים בזה ומשם, כמו שאומרים, מתקדמים לסמים הרבה יותר קשים ואז מתחילים להסתבך ויושבים גם בכלא, כי אין ברירה אלא להסתבך כדי לממן את הסם ואין נרקומן שלא ישב ועכשיו, ברוך השם, יום אחרי יום, אני נקי”. שאלתי אותו אם כשהוא בלחץ, הוא חושב על הסם כי אני בכל פעם שאני נלחצת אני רוצה לעשן וכך היה גם בהפסקת העישון הקודמת שלי שנמשכה שמונה שנים. “בגלל זה אצלנו בקבוצות אנחנו ממשיכים להציג את עצמנו כמכורים, גם כשאנחנו נקיים”, הוא אמר וסיפרתי לו שיש לי חבר שאמר לי פעם כששאלתי אותו מתי הפסיק לעשן ש”טכנית לא הדלקתי סיגריה 14 שנים אבל עקרונית אני עדיין מעשן”, וזהו בעצם המצב שלי, תמיד אהיה אשה מעשנת.

“את נשמעת לי אשה חכמה ומשכילה, נעים לדבר איתך, את מבינה עניין”. אמרתי לו שכתבתי פעם ספר על התמכרויות, כי אני נוטה כל כך להתמכר עד שפעם, כשהייתי בת 16, התמכרתי למסטיק בזוקה משום שגיליתי שיש רק עשר קלוריות בכל אחד. התחלתי בחמישה מסטיקים ליום ואחרי שבועיים כבר קניתי את הקופסה הגדולה של כל המסטיקים בקיוסק. בגלל שאני מכירה את הנטייה הזאת שלי, אמרתי לו, אף פעם לא התחלתי עם סמים ובכלל אני לא אוהבת לאבד שליטה. אבל לסיגריות אני אתגעגע תמיד, כנראה החוכמה היא לא להתחיל לעשן אף פעם.

“אולי את רוצה שאני אספר לך סיפור ששמעתי לפני כמה ימים?” הוא שאל. “איש מבוגר אחד הלך לטייל ביער, פתאום על האדמה הוא רואה ציפור גדולה עם כנף שבורה. האיש תופס את הציפור ואומר, אני אכין לעצמי ארוחת ערב. הציפור פותחת פתאום את הפה ואומרת לו: ‘אם תשחרר אותי אני אתן לך שלוש עצות שיעשו אותך אדם מאושר’. האיש חושב קצת, מסכים ומניח את הציפור על ענף נמוך. ‘אז אלו העצות שלי’, אומרת הציפור, ‘אם אומרים לך משהו מוגזם אל תאמין, אל תנסה לעשות דברים שהם מעבר לכוחות שלך, תכיר את המגבלות שלך, ואם עשית מעשה טוב אף פעם אל תתחרט’. ואז הציפור מטפסת לענף יותר גבוה ואומרת לאיש, ‘טיפש אחד, יש לי בבטן היהלום הכי גדול בעולם. אם לא היית משחרר אותי היית מיליונר’. האיש מנסה לטפס אחרי הציפור אבל נופל ומקבל מכה בראש. כשהוא מתעורר הציפור אומרת לו, ‘אתה רואה, לא שמעת לעצות שלי ובגלל זה אתה פצוע. אמרתי לך לא להאמין לדברים מוגזמים, אני אומרת לך שיש לי את היהלום הכי גדול בעולם, זה מוגזם! ומה אתה מנסה לטפס על עץ, אתה איש זקן, אמרתי לך לא לנסות לעשות דברים שלא בכוחותיך, ואם כבר שיחררת אותי ועשית מעשה טוב למה אתה מתחרט?’” “אתה מתכוון להגיד שאני זקנה?” שאלתיו. “לא, אני מתכוון לשאול אם את רוצה אולי לעשות מעשה טוב ולתת לי את מספר הטלפון שלך”, הוא ענה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ