יחימוביץ' מגיבה לאורי שגיא: התלונה התייחסה לאונס

שלי יחימוביץ' מגיבה לראיון עם אורי שגיא ולטענותיו כי מדובר ברכילות מרושעת והטחת האשמות שווא

שלי יחימוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלי יחימוביץ'

דבריו של שגיא בכל הנוגע לנסיבות הסרת מועמדותו מסולפים ושקריים, ונובעים כנראה מכך שהוא מניח שהאמת לא תסופר אף פעם. לפיכך אין מנוס מלתאר את הדברים לאשורם, ולקוות שתהיה זו הפעם האחרונה שבה מי שנושא על גבו קופת שרצים יתמודד לכהונה ציבורית.

אני זו שהצעתי לשגיא להתמודד לכהונת ח"כ ברשימת העבודה, עת שימשתי יו"ר המפלגה, ואחרי סדרת שיחות. חשבתי שהוא חכם, מעמיק, בעל רקורד מכובד ומייצג בכבוד את ערכי תנועת העבודה. באחת השיחות גם קיבלתי, לבקשתי, הסברים (שהיו מספקים ונבדקו בדרכים נוספות) על שמועות שונות שאפפו את שמו.

>> לתגובת אורי שגיא לדבריה של הגב' שלי יחימוביץ' לחצו כאן

שגיא ויחימוביץ' עם הצטרפותו למפלגת העבודה באוקטובר 2012. האשמות בפרשנות כוזבת. צילום: אלון רון

>> לקריאת הראיון עם אלוף (מיל.) אורי שגיא לחצו כאן

אלא שבאוקטובר 2012, כשבוע אחרי שהכרזנו יחד על הצטרפותו למפלגה, ביקשה להיפגש איתי אשה רצינית ומוערכת, הנושאת בתפקיד בכיר במשק. היא ישבה בלשכתי במפלגה, וסיפרה, לתדהמתי, ששגיא אנס אותה לפני שנים רבות, כשהיתה חיילת והוא כבר קצין בכיר. לבקשתי היא שטחה את סיפור המעשה לפרטי פרטים, שהיו פרטים קשים ביותר. היא אמרה כי מעולם לא התלוננה במשטרה, משום שזו היתה תקופה שונה, שבה הקורבנות פחדו והתביישו, שהיא נושאת את הצלקות שנים ארוכות, חווה את הכאב שוב ושוב בכל פעם שהוא מטפס בסולם הדרגות. הבהרתי לה מה שידעה ממילא: שהאפיק הפלילי חסום, בשל ההתיישנות. 'שמעתי אותך אתמול משבחת אותו ומתגאה בו', היא אמרה לי, והבנתי שהגבול הוא כאן ולא אשתוק יותר. הרעיון שיכהן כח"כ, או שר, הוא בלתי נסבל. אני מצפה ממך, היא אמרה לי, לעצור את זה.

בשבועיים שחלפו מאז הפגישה ביצענו במטה המפלגה שורה של בדיקות והתייעצויות. נפגשתי עמה שוב ושוב, היא נפגשה, לבקשתי, עם משפטן בכיר ביותר ומסרה לו תצהיר. היא נבדקה בפוליגרף ונמצאה דוברת אמת. התייעצתי עם קבוצה מצומצמת של אנשים מנוסים בתחומם, בהם רמטכ"ל לשעבר ושר משפטים לשעבר. לבסוף זימנתי את שגיא לפגישה. ביקשתי משלום קיטל, שהיה בסוד העניינים מהרגע הראשון, להשתתף בה. היה לי ברור שזו תהיה פגישה קשה, היה לי ברור שהיא לא יכולה להתקיים בארבע עיניים. הייתי גם משוכנעת ששגיא יכחיש. טעיתי.

בפגישה שטחתי באוזניו בלי כחל ושרק את גרסת האשה. עוד לפני שהספקתי לומר שהיא מגובה בתצהיר ובפוליגרף, הוא הדהים אותי ואת קיטל כשהמשפט הראשון שיצא מפיו היה: 'ואם אסיר את המועמדות לפריימריז, היא לא תתראיין על הפרשה?' השבתי שאינני יכולה להבטיח דבר כזה, אולם אני מניחה שהמוטיבציה לחשוף את הפרשה תקטן ושכל מבוקשה הוא שלא יתמודד לכהונה ציבורית. הוא שאל איך לנמק את הפרישה. אמרנו לו שכל ניסוח שיבחר יהיה מקובל עלינו, ואין בכוונתנו להמשיך מעבר לכך כיוון שברור שחלה התיישנות על המקרה וממילא הנתיב הפלילי לא קיים ואף המתלוננת אינה מעוניינת בחשיפה שלא לצורך. שגיא לא ניסה, אף לא במשפט אחד, להכחיש את סיפורה. הוא התעניין אך ורק כיצד אפשר למזער את הנזק התקשורתי שייגרם לו.

הוא יצא מהמשרד, ניסח את ההודעה תוך דקות, והעביר אותה לדוברת המפלגה. מבחינתי, אף שהנושא היה ראוי לחשיפה ציבורית גדולה בהרבה מזו, הסתפקתי בכך, הן מכיוון שהנתיב הפלילי לא היה אופציה והן משום שהיה ברור שהמתלוננת מעדיפה שלא להתראיין, ותעשה זאת רק בלית ברירה.

היום יותר מתמיד, אחרי שלל פרשיות, הטרייה שבהן היא בושת הבחירות לנשיאות, עת ראשי מפלגות בחרו להעלים עין מהכתובת שהיתה על הקיר, וגיבו מועמדים מפוקפקים, ברור לי שעשיתי את המעשה הראוי והנכון היחיד שהיה יכול להיעשות.

לצערי לשגיא היתה הזדמנות ליהנות מהספק שהותירה פרישתו, אולם הוא זה שבחר להציג באור שקרי ומעוות את ההתרחשויות ולהעניק להן פרשנות כוזבת שאין קשר בינה ובין המציאות.

עבור שגיא, שברור כי כושר השיפוט המוסרי שלו משובש כליל, בהחלט ייתכן שמדובר באירועים זניחים בעברו הרחוק. אלא שעבור נשים שעברו את זה, מדובר באירוע אלים ומכונן בחייהן ובצלקות שיישאו עד סוף ימי חייהן. על כך נאמר — הרובה לא זוכר, המטרה לא שוכחת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ