חשיפה: התוכניות להקמת "אושוויץ הקטנה" על אדמת ישראל - סוף שבוע - הארץ
28 פרות קדושות

חשיפה: התוכניות להקמת "אושוויץ הקטנה" על אדמת ישראל

מזכר סודי של משרד החינוך חושף את מיזם "אושוויץ שלנו"

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קובי ניב
קובי ניב

בס"ד

משרד החינוך. אגף הקל"ג (הקניית ערכים לקראת גיוס). מזכר 017/אש913.

אל: כבוד השר, מנכ"לית המשרד, 
ראשי האגפים

א — ראשית יש לומר שהאגף רואה במיסוע משלחות התלמידים למחנות ההשמדה בפולין לא רק ערך גבוה מבחינה יהודית, שבו לומדים המלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) את חשיבות העמידה האיתנה מול האויב — אז הנאצי, היום הערבי — החפץ לכלותנו, אלא שכך גם הנערים והנערות התמים שלנו מבינים לאחר הביקורים במקום את המורשת הנדרשת. זאת כפי שכתב תלמיד י"א בסיכום למורתו (מזכר נצ747): "מה שהבנתי זה שאם ברצונך להימנע מהשמדה אין לך ברירה אלא להיות נאצי בעצמך". אין ספק, אפוא, שחוויית ריקוד ההורה, כשהם עטופים בדגלי הלאום כטליתות, על נהרות הדם היהודי שנשפך על גדות הדנובה הפולנית — בגלל שלא היו לנו אז מדינה ולא מטוסי אף–16 או כיפות ברזל — הם הצלחה גדולה ואכן מכינים את התלמידים, כפי שיועדו להיות, לשירות מועיל בצה"ל.

ב — עם זאת, ועם כל חשיבותו החינוכית והביטחונית, הפרויקט מהווה נטל כספי כבד למדי, הן על הורי התלמידים שבמיסוע והן על המשרד, המסבסד בתי ספר פריפריאליים, ונאלץ השנה לקיצוץ תקציב רוחבי של 7.7%, דבר העלול להביא לפחת נסיעה שנתי בנפח של 12.3% ויותר. מה גם, וזה כבר נושא שחוזר ועולה, שכל הכסף המוצא הן על ידי ההורים היהודים והן על ידי המדינה היהודית, הולך לקופתה של מדינה אנטישמית במהותה ומסייע לה בכלכלתה.

ג — לפיכך עלתה בישיבתה האחרונה של הנהלת האגף הצעה להקים בארץ־ישראל, על אדמתנו שלנו, תחליף ראוי, משובח ומשוכלל בהרבה, עם אמצעי חינוך והמחשה חדישים ואף וירטואליים, למחנות ההשמדה על אדמת פולין המגואלת בדם יהודי, שאליו, כאן קרוב, במיסוע מהיר ובמחיר סביר, יגיעו כל שנה תלמידי ישראל. ובו, בארצנו הריבונית שלנו, ולא חלילה בגלות, יעברו את סדרת החינוך הקדושה והחשובה מאין כמותה על השואה שחווה עמנו בגלות ושעדיין עומדת לפתחנו, בשל כניעת המערב לסכנת הגרעין האיראני.

ד — ואין מדובר בשחזור אחד לאחד של אושוויץ, אלא באופן חלקי בלבד, וזאת לצורך שמירת האותנטיות הדרושה (פסי הרכבת, השער עם השלט המפורסם "ארבייט מאכט פריי", ושניים־שלושה בלוקים, שיוכלו אף לשמש כמקום לינה ו/או להדגמת צפיפות הלינה המקורית במחנות ההשמדה), אך זאת בתוספת של כל הנדרש לשם העברת ''סדרת חינוך'' לתלמידים במיטב ובמרב האמצעים והשכלולים המודרניים, כגון חדרי הרצאות מרווחים; קפטריה שתגיש לתלמידים מרק קליפות־תפוחי־אדמה דל־קלוריות לצורך הזדהות עם רעבונם של המלש"דים (המועמדים להשמדה); מתקני שעשועים לכאורה כגון רכבת־שדים נאצית מפחידה, שבה למשל תופיע לפתע באחד העיקולים בובת איש אס.אס שתעשה "בההה" לתלמידים; מערכת כריזה שתשלח בכל עת הודעות מפחידות בשלוש שפות — גרמנית, שפת המקור, עברית, לצורך הבנת הנאמר, וכמובן קללות בערבית כמו "אללה הוא אכבר" ו"איטבח אל יאהוד", להמחשת קשר ההשמדה הנאצי־מוסלמי שלא נס ליחו. אלו רק הצעות לדוגמה, וכבר הקימונו ועדת משנה למיתקון שתדון ותציג בפנינו הצעות נוספות.

ה — "אושוויץ שלנו" המוצעת תוקם בעמק שילה, בשטחה של המועצה האזורית מטה בנימין, שיופקע ל"צרכים ביטחוניים'' (בתיאום עם משרד הביטחון, משרד החקלאות ומשרד התרבות) ובכך גם נחזק את אחיזתנו בארץ אבותינו ואת מניעתה של שואה נוספת, כזאת או אחרת.

ו — להצעתנו דלעיל יתרונות רבים ונציין אחדים מהם: 1. העלות לנפש שתרד מכ–5,000 שקל לפחות מ–350 שקל. 1א. העלות תרד אף יותר, ואולי נוכל גם לעבור לרווח תפעולי, על ידי איפשור פרסומות מסחריות, למשל הפיכת שלט הכניסה "ארבייט מאכט פריי" משלט מתכת לשלט אלקטרוני, דבר שיאפשר הכנסת סיסמאות פרסומת מהבהבות — לטלפונים ניידים, למשקאות מוגזים וגו' — מתחת לסיסמת הפרסומת הנאצית האנטישמית המקורית. 2. הקמת והפעלת אמצעי המחשה משוכללים שבני הנוער הסקרנים שלנו ימצאו בהם עניין, כמצוין לעיל. 3. חיזוק אחיזתנו בארץ ישראל כאמור בסעיף ה', השם ייקום דמו.

בתודה. תקועה ותרועה. צוות ההקמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ