בני בגין, הצנוע הידוע (עד שביבי מזמין אותו לממשלה) - סוף שבוע - הארץ

בני בגין, הצנוע הידוע (עד שביבי מזמין אותו לממשלה)

כולם יודעים שבני בגין הוא איש צנוע שנוסע 
לעבודה באוטובוס, אבל איך אפשר להסביר את ההידחקות שלו לממשלת נתניהו?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הילו גלזר

מספרים על בני בגין שהוא מגיע לעבודה באוטובוס. לאחרונה גם תועד השר היוצא נוסע ברכבת הקלה, ולא מן הנמנע שבקרוב תופץ תמונה שלו עולה על מונית שירות, נרשם לשירות אוּבּר או תופס טרמפים למשכן עם אורן חזן. כך או כך, "האוטובוס" נותר סמל לצניעותו ולגינוניו הסגפניים של האיש. בגין עצמו תמיד התגאה בכך – הרגל בלתי סגפני כשלעצמו – אבל גם תוקפו של הדימוי הזה פג מרגע שאת מסעותיו בנתיבי הפוליטיקה עבר לעשות בזחילה על גחון, תוך שהוא מלקט פירורי שררה שהותירו מירי רגב ויריב לוין. כי כרטיס רב־קו במקום וולוו זה ראוי ואפילו חסכוני, אבל בטל בשישים לאור הידחקותו של בגין לממשלת נתניהו הנוכחית כשר בלי תיק, עיוות ישראלי שכולו בזבוז כספי ציבור.

צילום: אריאל שליט

אומרים על בני בגין שהוא איש של כבוד. פעם הוא באמת הצדיק את המוניטין. למשל, כאשר התפטר מממשלת נתניהו הראשונה בעקבות אישור הסכם חברון. אחרי בחירות 1999, שבהן מפלגתו, האיחוד הלאומי, קצרה יבול אלקטורלי עלוב, פרש מהחיים הפוליטיים בנימוק שהוא נשאר "איש ציבור ללא ציבור". האם מאז בגין "הצמיח" ציבור? דומה שלא, אבל זה לא מפריע לו להיאחז בשולי גלימתו של המנהיג שהשמיץ בכל פעם שזה מעפעף לכיוונו, וזה, בתמורה, מלעיט אותו באבני חצץ.

אומרים על בני בגין שהוא עקבי, נאמן לעקרונותיו, שפיו ולבו שווים. אביו טבע את הביטוי "יש שופטים בירושלים" והוא עצמו דבק באותם עקרונות כאשר הכריז ש"בג"ץ הוא מבצר המיעוט ומעוז היחיד"; "בית המשפט חייב להיות מצודה המרתיעה את הממשלה מלבצע פעולה המנוגדת לחוק או לצדק הטבעי"; ו"השיטה המשפטית שלנו מעולה והיא הביאה תוצאות מעולות, אסור לערער אותה ואסור לסכן אותה" ("הארץ", 2.1.2009). איפה היה אביר שלטון החוק כשנפתלי בנט עלה על הגג בבית אל והלהיט את ההמון נגד החלטת בג"ץ להרוס את בתי דריינוף? או כשמוטי יוגב קרא "להרים כף של D9 על בג"ץ"? מהי עמדתו בנוגע לכוונותיה של שרת המשפטים איילת שקד לנגוס בעצמאותה של מערכת המשפט? ומה חשב כשזו שיגרה איומים מרומזים כנגד בג"ץ לקראת הכרעתו בחוק המסתננים? כל היודע דבר על מקום הימצאו וגו'.

לאחר מינוי גלעד ארדן לשר, ובשל החריגה ממכסת השרים שהוקצבה לליכוד בהסכמים קואליציוניים, נתניהו בעט את בגין משולחן הממשלה, דווקא אותו, והודיע ש"אעשה כל מאמץ לשלבו בהמשך". לקראת הגלייתו של דני דנון לאו"ם דובר על כך שבגין עשוי לרשת אותו בתפקיד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל. גם זה לא קרה, ואופיר אקוניס היה זה שזכה מן ההפקר. אבל בגין לא מתייאש. הוא הרי יישאר שם בתחנה, ממתין לאוטובוס הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ