בעקבות תחקיר "הארץ" מסתמן: נתניהו לא יוכל להמשיך לשמש כשר התקשורת

תחקיר מוסף "הארץ" חשף כיצד אתר החדשות וואלה! הנמצא בשליטת בזק שיעבד את ערכיו העיתונאיים למען האינטרסים הכלכליים של הבעלים, המקורב לבני הזוג נתניהו. 
כעת מסתמן שהחלטת 
היועץ המשפטי לממשלה לא תאפשר לנתניהו להמשיך לשמש כשר התקשורת

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

האם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, יקבע בקרוב שראש הממשלה ושר התקשורת מנוע מלעסוק בענייניו של תאגיד התקשורת הגדול במדינה? זו תהיה, ככל הנראה, התוצאה הבלתי־נמנעת של תחקיר שפורסם במוסף "הארץ" בחודש אוקטובר ושירטט את מערכת היחסים בין חברת בזק ובעל השליטה בה, איש העסקים שאול אלוביץ', לבין בנימין ושרה נתניהו. אם כך יהיו פני הדברים, ספק אם יוכל נתניהו להמשיך לשמש כשר התקשורת.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

התחקיר חשף כיצד אתר החדשות הפופולרי וואלה! הנמצא בשליטת בזק שיעבד במהלך השנים האחרונות את הערכים העיתונאיים שלו למען האינטרסים הכלכליים של בעל הבית של האתר. בין השאר תואר בכתבה, תוך הבאת דוגמאות רבות, כיצד שומרת הנהלת וואלה! על ראש הממשלה בנימין נתניהו ובעיקר על רעייתו שרה; כיצד היא לוחצת על המערכת לדחוף אייטמים חיוביים ויחצניים על גב' נתניהו, שנכתבו בידי אנשי משרד ראש הממשלה; כיצד היא מצנזרת ידיעות שליליות; מחליפה כותרות שעלולות לפגוע בתדמיתה ומעת לעת אף מבקשת לפגוע ביריבים פוליטיים של בני הזוג. מי שניצח על נטיית החסד לטובת ראשי השלטון הוא מנכ"ל וואלה! אילן ישועה, שאף אמר לעיתונאים לא פעם שהוא מיישם בכך את המדיניות של הבוס שאול אלוביץ' וכי יש קשר בין היחס המקל לבני הזוג נתניהו לבין החלטות רגולטריות הנוגעות לבזק.

ואכן, במקביל לשירותי יחסי הציבור המעולים שהעניקה הנהלת וואלה! לזוג נתניהו, פעל ראש הממשלה בשבתו כשר התקשורת כדי לקדם את עסקיו המסועפים של ידידו איש העסקים אלוביץ'. כך, למשל, אישר נתניהו לאלוביץ' לפני כמה חודשים עסקת בעלי עניין שבה חשק איל ההון: מכירת השליטה בחברת הלוויין יס מיורוקום (של אלוביץ') לחברת בזק (שגם היא נמצאת בשליטת איל ההון) תמורת 680 מיליון שקל בשלב הראשון.

כבר לפני חודשים היה אמור נתניהו להכריע בגורלה של סוגיה נפיצה עוד יותר הקשורה בעסקיו של אלוביץ': עתידה, ובעיקר אופן יישומה, של רפורמה בשוק קווי הטלפון הנייחים, תחום שמהווה את מקור ההכנסות המרכזי של בזק. שר התקשורת הקודם גלעד ארדן חתם ביומו האחרון בתפקיד על תקנות שמחייבות את בזק למכור לחברות מתחרות את שירותי הקו הנייח במחיר מפוקח. פעולה כזו היתה מאפשרת למתחרות למכור בין השאר חבילת טריפל (טלוויזיה, אינטרנט, טלפון נייח) במחיר אטרקטיבי יותר והתשלום לאזרח עבור טלפון נייח אמור היה להצטמצם באופן משמעותי.

"אפשר לעשות את הרפורמה בטלפון הקווי היום, דבר שיוביל לחיסכון של מאות מיליוני שקלים לצרכן", אמר לפני כמה שבועות רכז תחום התקשורת במשרד האוצר, אסף וסרצוג, בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת. אלא שבינתיים משרד התקשורת אינו מוציא לפועל את הרפורמה ובכך חוסך לבזק סכומי עתק. כמו כן, מסתמן שאיש אמונו של נתניהו, מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, החליט לנקוט מדיניות רכה יותר כלפי התאגיד מזו שאיפיינה את קודמו בתפקיד, אבי ברגר, שניהל עימותים עקרוניים רבים עם בזק והודח על ידי ראש הממשלה נתניהו בשיחת טלפון. נדמה שפילבר אינו מתכוון לממש את הרפורמה במתכונתה המקורית, זו שהיתה אמורה לפגוע ברווחי העתק של התאגיד ולחסוך כסף לאזרחים. "אני מעדיף לאכול את הענבים ולא לריב עם השומר", הסביר פילבר בדיון בוועדת הכלכלה. "המדיניות שהיתה במשרד לפני כן היתה ללכת עם בזק לעימותים בבתי משפט, לנסות לכופף את הדברים בכוח... היתה תפיסה שאמרה, שיש שם (בבזק, ג"ו) הרבה רווח, בואו נחלק אותו בין החברות האחרות לצורך רווחיות. אני במדיניות שונה והיא על דעת ראש הממשלה בעניין הזה. אני בא ואומר שאני רוצה שהכסף הזה לא יחולק עכשיו כמתנות לאביונים לאזרחים, שייהנו אולי שנה־שנתיים ובעוד שנתיים ייתקעו בדד־אנד שבו אין יותר אפשרות להשקיע בתשתיות ולשדרג אותן... אני רוצה שהכסף הזה יושקע מחדש בתשתיות".

נציג משרד האוצר מחה בנימוס על הקשר שיצר פילבר בדיון בין הקלות מתוכננת לבזק ברפורמה בקווי הטלפון הנייחים לבין השקעה עתידית של החברה בשיפור התשתיות. "נושא הטלפוניה צריך לעמוד בפני עצמו", אמר וסרצוג והזכיר את הדיבידנדים האדירים שבזק מושכת מדי שנה. ב–2015 הם הסתכמו בסכום של 1.8 מיליארד שקל. "זו חברה פרטית", האיר ורסצוג את עיני הח"כים. "לא נדע לכפות עליהם לעשות את הדברים האלה".

במקביל ליחס השלטוני הרך והמקל שלו זוכה בזק ממשיכה אחת מזרועות התוכן של החברה, האתר וואלה!News, להגן בשיטתיות על רעיית ראש הממשלה. כפי שנפרסם כאן לראשונה, שוט הצנזור חזר לפעול בוואלה! מיד אחרי הניצחון שהשיג אב בית ראש הממשלה לשעבר מני נפתלי בתביעה שהגיש לבית הדין לעבודה נגד משרד ראש הממשלה. בפסק הדין נמתחה ביקורת רושפת אש על יחסה של גב' נתניהו לעובדים, יחס שכלל "דרישות מוגזמות, העלבות, השפלות והתפרצויות זעם".

אביחי מנדלבליט. ההערכה היא שיאסור על נתניהו לגעת בעסקי הטייקון המקורבצילום: מרק ישראל סלם

"מרגע שפסק הדין פורסם, ההפוגה שהושגה אחרי פרסום התחקיר אצלכם נשברה", סיפר ל"הארץ" אדם המכיר את הנעשה בוואלה! "הצנזורה חזרה להשתולל וביתר שאת", אמר. ואכן, מבדיקה שערך "הארץ" התברר שאחרי פסק הדין צונזר טור פרשנות של אחד מכתבי האתר, בו נטען שהניצחון של נפתלי והקביעות הקשות של בית המשפט באשר להתנהגותה של גב' נתניהו הם בבחינת רוח גבית לתביעה נוספת שהגיש אחד מעובדי המעון הרשמי לשעבר, גיא אליהו, נגד משרד ראש הממשלה. בטור שנפסל לפרסום נכתב עוד כי לפסק הדין עלולה להיות השפעה מסוימת גם על חקירת המשטרה נגד גב' נתניהו, אשר נחשדת בהעברת הוצאות פרטיות לחשבון הקופה הציבורית.

כמה שבועות לאחר פסק הדין הגישה שרה נתניהו ערעור על החלטת בית המשפט, אף על פי שהיא כלל לא היתה צד לתביעה. כל כלי התקשורת טענו שאין שום סיכוי שבית משפט יעסוק בערעור. הערכה דומה נמסרה גם בידיעה שפורסמה בכותרת הראשית של וואלה! "סיכויי הערעור נמוכים, שכן נתניהו אינה אחד הצדדים בתיק", נכתב שם. זמן קצר חלף והמשפט הזה נעלם מהידיעה כלא היה, בהוראה מגבוה. "כותרות שבישרו על ניצחונו של מני נפתלי שונו, כך שהפועל נ.צ.ח לא הופיע בהם", מספר אדם המכיר את הנעשה באתר. "המגמה חזרה: הגנה מוחלטת על שרה נתניהו", הוסיף.

לעומת זאת, ידיעה על כך שהמדינה עירערה על חלק מסוים מפסק הדין (שלא נוגע כלל לקביעות העובדתיות על היחס המשפיל של גב' נתניהו) הופיעה במקום בולט באתר ופורסמה שוב ביום שאחרי הגשת הערעור. אלה רק כמה דוגמאות מייצגות.

במקביל לצנזורה הנוקשה, בשבועות האחרונים המשיכו בוואלה! גם בפרסום אייטמים אוהדים מאוד העוסקים בגב' נתניהו, שרובם נכתבו על ידי אנשי משרד ראש הממשלה והופיעו באתר בדרך כלל במקום בולט, כאילו מדובר בידיעה עיתונאית. באחד מהם מתואר ביקור של גב' נתניהו ביחד עם רעייתו של סגן נשיא ארצות הברית בסטודיו לאמנות בירושלים. האייטם לווה בלא פחות משש תמונות מחמיאות של הגב' וקטע וידיאו מפרגן. אייטמים אחרים תיארו טיול בצפון של בני הזוג לרגל חתונת הכסף, ביקור של גב' נתניהו ושל שר הבריאות יעקב ליצמן ופגישה בין מצילת הילדים ממצוקה כריסטינה נובל עם גב' נתניהו. "נובל ביקשה להיפגש עם נתניהו ולשמוע על פעילותה הציבורית ועל תרומתה למען ילדים", נכתב שם, "זאת במסגרת עבודתה כפסיכולוגית ילדים מומחית בשירות הציבורי של עיריית ירושלים".

לשיא גרוטסקי הגיעו הדברים כאשר שולבה ידיעה שגוללה פוסט שכתבה יו"ר עמותת "תנו לחיות לחיות" בפייסבוק שיצא להגנתה של ד"ר דוליטל מהמעון הממלכתי: "בשנה האחרונה גיליתי חברה אמיצה של בעלי החיים — שרה נתניהו. לא אכפת לי מה אתם חושבים עליה או על ראש הממשלה, אני רוצה שתדעו שמאחורי הקלעים היא לרגע לא מפסיקה לעזור לנו. בשקט בשקט, בלי חשיפה ויח"צ, היא פותחת לנו דלתות שהיו נעולות ומשמיעה את קולם של בעלי החיים".

בני הזוג נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

בחנוכה התפרסמו שני אייטמים שבהם כיכבה נתניהו כמדליקת נר: פעם עם נשות הליכוד ובפעם השנייה עם ניצולי השואה. "האייטמים האלה מוכתבים מלמעלה", מסר אדם הבקי בפרטים, "והם זוכים להבלטה חריגה, ודאי בהתחשב בעובדה שמדובר ביחסי ציבור מזוקקים. מי שאחראי לטיפוח גב' נתניהו בוואלה! הוא ניר חפץ. ישועה אמר לעיתונאים לא פעם: 'אם אני אלך מפה חפץ יחליף אותי בתפקיד המנכ"ל".

מיד אחרי פרסום התחקיר על קשרי נתניהו־אלוביץ' פנו חברי הכנסת זהבה גלאון ונחמן שי ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיחקור את המתואר בכתבה ושישקול לאסור על נתניהו לעסוק בעניינים הקשורים לבזק בשל ניגוד העניינים הבוטה שבו הוא מצוי. במהלך החודשים האחרונים פנינו כמה פעמים למשרד המשפטים בשאלה מה נעשה בנידון. ככל הידוע, מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ניהלה תכתובת ענפה עם משרד ראש הממשלה בעניין והכינה חוות דעת שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט וכוללת המלצה להגביל את נתניהו מעיסוק בענייני בזק, כמו גם בעסקים אחרים הנמצאים בשליטת אלוביץ'. משמעות הדבר היא ריקון מתוכן של תפקידו כשר התקשורת.

מנדלבליט אמור למסור את החלטתו הסופית בקרוב וההערכה היא כי הוא אכן יאסור על נתניהו מלגעת בעסקי הטייקון המקורב. "העניין נמצא בטיפול מתקדם", נמסר ממשרד המשפטים באופן רשמי. תגובת וואלה!News: "התמונה שאתם מציירים אינה נכונה. זהו שלב נוסף ברדיפה האובססיבית של 'הארץ' את וואלה! לוואלה! News שיקולי עריכה לגיטימיים, כמו לכל גוף תקשורת, גם אם אינם תואמים את קו המערכת של 'הארץ'".

ממשרד התקשורת נמסר: "ההסדר ההנדסי בנושא הטלפוניה, שנקבע על ידי המנכ"ל הקודם, נקלע למבוי סתום. במטרה להשיג פתרון ישים שיסייע למכירת חבילת מוצרים מושלמת לצרכן, הצהיר המנכ"ל פילבר לבג"ץ, כי בכוונתו לקיים שימוע לאספקת השירות במתכונת אחרת. פורסם שימוע, התקבלה תגובת החברות, וההחלטה שתפורסם בימים הקרובים תאפשר לחברות למכור את המוצר — לא רק על הנייר!"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ