אמריקה נכנסת לעידן טראמפ |

מה יהיה על היהודים בעידן טראמפ?

טראמפ מסיר את שכבת התקינות הפוליטית שכיסתה את פני האנושות, ומאפשר את השיח על ההבדלים בין אנשים ובין עמים. כעת כולם ייזכרו שאנחנו בעצם יהודים, ולא בטוח שזה לטובתנו

קרולינה לנדסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרולינה לנדסמן

למחרת פיגוע הדריסה שביצע מבקש מקלט מוסלמי בשוק חג המולד בברלין בחודש שעבר, עימתה עיתונאית פוקס ניוז את הנשיא הנבחר דונלד טראמפ עם תגובתו, שלפיה מדובר בהתקפה נגד הנוצרים. ״מי אמר את זה?״ שאל טראמפ. ״אני חושבת שזה היית אתה בהודעה לעיתונות״, אמרה. ״כיצד זה ישפיע על היחסים עם המוסלמים?״ שאלה. טראמפ קטע אותה: ״זו התקפה על האנושות. זה מה שזה. התקפה על האנושות. וזה חייב להיפסק״.

תשובתו הספונטנית של טראמפ היתה קצת מבלבלת: תחילה אפשר היה לחשוב שהוא מגלה אחריות, ונסוג מטרמינולוגיה מפלגת של מלחמת דתות. זה לא מוסלמי שתקף נוצרים, אלא מתקפה נגד האנושות. אבל אם האנושות היא הקורבן, מי בעיני טראמפ הוא התוקף? לא ברור מי נותר מהעבר השני של הגדר שבה תחם את האנושות: רק הטרוריסט או שמא המוסלמים כולם. ואיפה היהודים בתוך כל זה?

שיר לטקס ההשבעה // יצחק לאור פרידה מאובמה וביידן: הזוג הכי חמוד במשרד פרופ' משה הלברטל מנבא את עתידה של הפוליטיקה  // הילו גלזר השלכות שלטון טראמפ על הישגי הפמיניזם // תהל פרוש האם החוק יצליח לעצור את טראמפ ולהבטיח לנו עתיד ירוק? // נטע אחיטוב כהונת אובמה במספרים // אוריה כנף קרב הענקים בין טראמפ לצוקרברג // עפרי אילני ההבדלים הקטנים והגדולים בין הנשיא ה-44 לנשיא ה-45 // מורן שריר מה מלמד טראמפ את ילדי ארה"ב // יעל חלק המצב התודעתי של האנושות בעידן טראמפ לפי אדם קרטיס // נועם שיזף

בחסות התקינות הפוליטית, שבה הוכחשו ההבדלים בין בני האדם, גם ההבדלים בין יהודים לנוצרים צומצמו להבדלים בין מערכת אמונות דתיות. יתר על כן, בעולם חילוני הבדלים אלו איבדו לכאורה את הנגזרות ההתנהגותיות, לא כל שכן המוסריות, שלהם. על המובן מאליו: שמההבדלים בין היהדות לנצרות נגזרות מערכות מוסריות שונות, חינוך שונה, אופי שונה, שמן הסתם יבואו לידי ביטוי גם באופן שבו מתנהגות מדינות — אסור אפילו לחשוב, לא כל שכן לבטא זאת בקול רם. והנה, טראמפ עוד לא הושבע ושכבת התקינות הפוליטית, שכיסתה את פני ״האנושות״ כמו מייק־אפ בגוון טבעי, כבר מתחילה להתקלף והעור המעורב נחשף לעיני כל.

אפילו אנחנו בישראל גילינו החודש שאנחנו יהודים ויש לזה תכונות. את התגובה הישראלית החריפה להחלטת מועצת הביטחון של האו״ם בנושא ההתנחלויות הסביר ראש הממשלה במילים הללו: ״אנחנו לא מגישים את הלחי השנייה". מי מגיש את הלחי השנייה כולם יודעים. כולם גם יודעים שאנחנו יהודים. אז מה ביקש בנימין נתניהו להבהיר? נדמה שהוא רוצה ליצוק תוכן חדש לתוך עובדה זו.

לראשונה נראה שנתניהו מבקש להפנות את הזרקור לשונה בינינו לבין הנוצרים, במקום למכנה המשותף. הוא הצביע על הבדל מוסרי איכותי, ולא רק כמותי, בינינו לבינם. עד עתה היינו רק יותר מוסריים מאחרים: צה״ל הוא הצבא המוסרי בעולם, אמרנו. ההנחה המובלעת היא שסרגל המוסר לנוצרים וליהודים משותף. אבל נראה שכל הנונסנס האוניברסלי מאחורינו. "די לגלותיות הזאת", הבהיר נתניהו. "אין שום תבונה מדינית בהתרפסות״. מה אנחנו, נוצרים? מעתה נגיב כיהודים, כלומר על פי אמות מוסר שונות.

נתניהו הניח את התשתית לדיאלוג מסוג חדש בין ישראל לעולם. לא עוד הערכים המשותפים בין ישראל לעולם המערבי יכתיבו את המדיניות הישראלית, אלא עולם הערכים הייחודי ליהודים. היהודים, כידוע, לא מגישים את הלחי השנייה כשתוקפים אותם. אצלנו ״הקם להורגך השכם להורגו״. עכשיו צריך רק לשכנע את הרמטכ״ל, גדי איזנקוט, שעוד כבול למוסר הגלותי של אתמול.

אבל מילים שנזרקות לחלל האוויר עשויות לחזור כבומרנג: מי שאומר ״אנחנו״, שלא יופתע אם בקרוב יתחיל לשמוע מחדש ״אתם״. מן הראוי שמדינת היהודים תהיה ערוכה לקבל את היחס השמור בעולם ליהודים. הפעם ללא ההגנה של הפוליטיקלי קורקט שהמציאו במיוחד בשבילם. מה זה אומר להיות עם שמסתובב בין העמים כאילו היה ״ככל העמים״, ובו בזמן מונחה למעשה על פי מערכת מוסרית אחרת?

האם, למשל, זה יהודי מצדנו לסרב לקבוע לעצמנו גבולות פוליטיים? האם זה יהודי מצדנו להשתמש באו״ם כדי לכפות על הערבים להכיר בהקמתה של מדינת ישראל (״הם סירבו להצעת החלוקה!!!״), אף על פי ש״הם״ היו הרוב בארץ־ישראל, ולבטל בבוז מוסד זה כשהחלטותיו לא מוצאות חן בעינינו? האם זה יהודי מצדנו להטיף לעולם שעמד מנגד ושתק בשעה שהשמידו את העם היהודי (חרף העובדה שיצא למלחמת כוללת) ולשתוק מול כל ג׳נוסייד, לעמוד מנגד לנוכח פשעי כל המלחמות, שבוצעו בעולם מאז (ולתמוך מהצד במשטרים האפלים ביותר)? האם זה יהודי מצדנו לשגע את כל העולם שהקונפליקט הישראלי־פלסטיני הוא על זכות ההגדרה העצמית של ישראל (שקיימת כבר כמעט 70 שנה) ולא על שלילת זכות הגדרתו העצמית של העם הפלסטיני (שהוא ואדמתו נתונים תחת כיבוש ישראלי זה 50 שנה)? האם זה יהודי מצדנו להחזיק את הקונגרס האמריקאי בכיס? לנסות להתערב בתוצאות הבחירות באמריקה? לנאום בקונגרס האמריקאי ולנסות לטרפד הסכם בינלאומי עם האויבת מספר אחת של ״האנושות״? האם אנחנו בסך הכל יהודים שמתנהגים כיהודים?

נראה שהעולם התעורר מהחלום שבו בני אדם נשפטים לפי תוכן אישיותם ולא לפי צבע עורם: השחור חזר להיות שחור, ההיספני היספני, האמריקאי לבן והיהודי יהודי. האם זה טוב ליהודים? בעולם שכזה, איוונקה (יעל), בתו הגיורת של טראמפ, היא לא פחות מאשר נכס גנטו־אסטרטגי בבית הלבן. טראמפ אמר עליה פעם שלולא היתה בתו, הוא היה יוצא איתה. ובכן משאלתו עומדת להתממש חלקית: בפועל נראה שמי שתמלא את תפקיד הגברת הראשונה היא יעל. מה הפלא, אם כן, שבציוץ שבו הודה ראש הממשלה לנשיא טראמפ על תמיכתו בישראל בעקבות ההחלטה באו״ם (״הישארי חזקה ישראל, 20 בינואר מתקרב מהר״), הוא תייג את איוונקה. מדובר בבשר מבשרנו הכשר. כמעט כשר, אם רוצים לדייק. נותר עוד לראות אם יוכר גיורה בישראל. אמנם יעל גוירה גיור אורתודוקסי על ידי הרב יחזקאל לוקשטיין, בניו יורק, אבל בבית הדין הרבני בפתח תקוה פסקו שישראל לא מכירה בגיוריו.

השבועון היהודי הניו־יורקי "Jewish Week" פירסם בחודש שעבר שאנשיו של טראמפ פנו לישראל, מודאגים בגלל שאלת הלגיטימיות של הגיור של יעל. האם איוונקה תדאג שאבא יטפל בשבילנו באו״ם ואנחנו נסגור לה את הפינה בפתח תקוה? יש לי תחושה שנתניהו לא יתנגד אם אצייץ במקומו ״הישארי חזקה איוונקה, 20 בינואר מתקרב מהר גם בשבילך״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ