כך תבחנו את תיאוריית הקונספירציה המועדפת עליכם

את רוב הטעויות והאירועים המוזרים בעולמנו אפשר להסביר באי-כשירות, בשגיאות אקראיות ובמורכבות. האם הפתרון לתיאוריית הקשר שאתם מאמינים בה מצוי באחד מאלה, או שיש בה ממש?

טיילר קאוון, בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב ג'ון קנדי, רגעים לפני שנרצח ב-1963
טיילר קאוון, בלומברג

אני סבור שאי-כשירות, שגיאות אקראיות ומורכבות לשמה הן ההסבר לרוב הטעויות והאירועים המוזרים בעולמנו, ואין צורך למהר לקפוץ לתיאוריות קונספירציה. אני די בטוח שניל ארמסטרונג אכן הלך על הירח; אני עדיין נוטה לחשוב (אם כי לא בוודאות מלאה) שלי הארווי אוסוולד פעל לבדו; שביגפוט לא קיים; ושחוצנים לא ביקרו לאחרונה בכדור הארץ.

התרגיל הזה לא נועד רק להעלות טיעונים בזכות מה שאתם מאמינים בו, אלא גם לבחון כיצד והיכן אתם עלולים לטעות. לאחרונה העליתי את השאלה הזאת בקרב מכרי: מהי תיאוריית הקונספירציה שזכתה להערכה המעטה ביותר? גם אם אתם חושבים שהיפותזות קונספירציה הן כולן שקריות במידה זו או אחרת, איזו מהן היא הסבירה ביותר — לפחות לעומת מידת ההסתברות שיוחסה לה במיינסטרים האינטלקטואלי והתקשורתי.

כדי לפתוח בחקירה כזאת אפשר לשאול עד כמה אתם מאמינים לעדויות בלתי סבירות של עדים המספקים כל אינדיקציה לכך שהם אנשים נורמליים. אם אתם מוצאים שעדים שפויים הם משכנעים, אתם עשויים לחשוב שקיים סיכוי כלשהו כי דיווחים על עב"מים הם אמיתיים (אולי בשילוב טיוח קונספירטיבי בבסיסו). שמענו מגוון של דיווחים מפוכחים על ביקורי עב"מים.

לרוע מזלן של תיאוריות מועמדות אלה, מחקר פסיכולוגי על הונאה עצמית והספרות על חוסר מהימנותן של הצהרות עדים מצביעים על כך שמוחנו יכול לשכנע אותנו להאמין באמיתותם של כל מיני דברים שכלל לא קרו. כך שעדים לא עושים עלי יותר מדי רושם. שמתי לב גם שהיקף הטענות על עב"מים ירד חדות מאז המצאתם של טלפונים ניידים עם מצלמות ("אה, צילמת אותם?"). לכן עלי לחפש במקום אחר את תיאוריית הקונספירציה הסבירה ביותר. האגדות על ביגפוט ועל יטי מתרסקות מסיבות דומות, ואינני חושב שמישהו באמת ראה את אלביס או את ג'ים מוריסון משוטטים להנאתם בשנות ה-90.

דרך נוספת לחפש קונספירציות אמיתיות היא לסרוק את ההיסטוריה בחיפוש אחר וידויים על ערש דווי. האם סוכנים קובנים או סובייטים כלשהם, זמן קצר לפני מותם, פלטו כי הם יודעים את הסיפור האמיתי של ההתנקשות בנשיא ג'ון קנדי? למיטב ידיעתי, נדיר להיתקל בהודאות כאלה. זוהי סיבה נוספת לא להאמין לרוב תיאוריות הקונספירציה.

ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין בנחיתה על הירח ב-1969צילום: AP

במקום זה אנחנו יכולים לחפש סדרת אירועים בלתי סבירה ביותר ולהחליט שמאחוריהם עשויה לעמוד קונספירציה. כשאני קורא על היעלמותה של טיסה 370 של מלזיה איירליינס, הדיווחים מכים אותי בתדהמה ואיני מוצא שום הסבר רציונלי למה שקרה. אני מתפתה לחקור את הרעיון של קונספירציה בין הטייסים למעצמות זרות, את הסבירות של טרוריסטים או איזה מטען נשא המטוס וכן הלאה. ועדיין, אירועים בלתי סבירים לא ממש מקרבים אותי לאמונה בקונספירציה של ממש. דווקא משום שסיפור הטיסה מורכב כל כך, וההיפותזות האפשריות רבות כל כך, ובנוסף הידע שלי ברוב ענייני התעופה מועט יחסית, קשה להסיט אותי יותר מדי מכפירתי הבסיסית בנושא. תיאוריית קונספירציה מתקבלת על הדעת צריכה להיות פשוטה יחסית.

מועמדות מסוג אחר הן טענות שלפיהן קבוצה סודית למחצה שולטת למעשה בעולם, כפי שפעם האמינו לגבי "ועד השלישייה" שהקים דיוויד רוקפלר "כדי לחזק את שיתוף הפעולה בין ארצות הברית, אירופה ויפן". ואולם הגרסאות הסבירות ביותר של השקפות אלה מסתכמות בפשטות באנשים עשירים, מקושרים מאוד ובעלי השפעה רבה. זה פשוט לא כזה סוד גדול. אין שום רווח הסתברותי בטענה שסדנת קבלה מסוימת, שנערכת בסוף שבוע כלשהו, היא המקום שבו מתקבלות ההחלטות האמיתיות.

אז מהי לדעתי הקונספירציה הסבירה ביותר וזו שזוכה להכי פחות הערכה?

יש אפשרות ש"מכירת" אירועי ספורט חשובים עדיין מתקיימת, וייתכן שהתקיימה כבר זמן רב. אם קבוצת פולקסווגן "מטפלת" בתוכנת הפליטות שלה, או שבנק וולס פארגו יוצר מיליוני חשבונות מזויפים לשם הרווח, האם כל כך לא סביר שכמה ספורטאים בולטים — או דווקא שופטים — מוכרים משחקים או לכל הפחות משפיעים על תוצאותיהם, בין אם תמורת בצע כסף או כדי לנטרל את איומי המאפיה על משפחותיהם?

אנחנו שומעים כל הזמן שסחר במידע פנים ושחיתות כלכלית הם תופעות נפוצות למדי. שמענו גם כמה ספורטאים מוכנים לקחת סטרואידים וסמים משפרי ביצועים אחרים, אפילו כשהדבר עומד במפורש בניגוד לחוק. בארי בונדס ורוג'ר קלמנס, ללא ספק החובט והמגיש הגדולים ביותר של תקופתם בבייסבול, ידועים לכל הפחות כמי שהפרו את חוקי הסטרואידים.

עצם בלתי מזוההצילום: REUTERS

האם מכירת אירועי ספורט היא אירוע כה מורכב? לא. האם יש לה מניע ברור? כן. האם נצפה לווידויים רבים על ערש דווי מפי אותם ספורטאים וגנגסטרים שהיו מעורבים בכך? נראה שלא.

עכשיו תנו לי לחזור להאזין לכמה משיריו של פול מקרטני, כי הוא מאוד־מאוד חי.

תרגום: מרב שמבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ