אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן

שני חברים יצאו לדרך ב–30.3.18, בים בם בום. ממחנה הפליטים אל־בורייג' יצאו, יוסף בן 20 ומוחמד בן 17, בים בם בום. אמרו שיהיה שמח בגדר. הם הלכו על ארבע רגליים. רגליים שנשאו אותם כשברחו מהחיילים, כשטיפסו על גגות להתריע, גם כשיידו אבנים וכשהרימו ארגזי ירקות במשקל 30 ק"ג. רגליים טובות, יכולות היו לשרת אותם עוד הרבה שנים, לרקוד את ריקוד החתונה ולצוד אריה, אילו היו אריות בעזה.

ארבע רגליים יצאו לדרך בים בם בום. ראה אותם צלף ישראלי ששמו אולי איתמר, אבל לא זה שמטפס על קירות, אלא איתמר טוב, איתמר צייתן. המפקד אמר: נוהל עצירת חשוד לירות רק לרגליים. איתמר מציית, הוא לא אלאור אזריה שיורה סתם בראש. איתמר רואה ארבע רגליים, מטרה קשה, הרגליים רצות, הרגליים מדלגות, איתמר מנגב את המשקפיים ומייצב את הרובה על תלולית קטנה של חול שיצר במו ידיו. הוא מחכה שהרגליים ייכנסו למרכז הכוונת הטלסקופית. הוא לוחץ, הרובה יציב, האצבע בטוחה, רגל אחת נפגעה. הוא לוחץ שוב, רגל שנייה נפגעה ועוד לחיצה על ההדק ורגל שלישית הלכה פייפן. את הרביעית החמיץ, במקום רגל ראה את חברתו תמרי קוראת לו ברמיזת אצבע, זו שלוחצת על ההדק. נו נו נו איתמר, מה אמרו לך בקורס צלפים? שקט נפשי, ואתה עוד הוספת לזה מדיטציה ומיינדפולנס בשביל להיות הכי טוב.

נשאו פלסטינים את השניים לבית החולים שיפא. יוסף נפגע בשתי הרגליים מעל הברך, ומוחמד ברגל אחת. ראו הרופאים את הרגליים, ספקו כפיים ואמרו אוי ואבוי, מה נעשה, אין לנו אנטיביוטיקה, אין לנו מנתחים טובים. הפנו את הפצועים לבית החולים איסתישארי ברמאללה. המרחק בין עזה לרמאללה, 82.7 ק"מ, באמבולנס שעה או קצת יותר. אבל בין עזה לרמאללה ניצבת חומת הקרח הנצחית שמאחוריה היצורים האחרים, וכדי לעבור את החומה צריך אישור מיצור המכונה המתפ"ש. כעבור ארבעה ימים השיב המתפ"ש תשובה שלילית. בצר להם פנו לארגון עדאלה ולעורכת הדין שלו סאוסן זהר, שפנתה לפרקליטות וביקשה לדעת מה עלה בגורל הבקשה.

ביום 5.4.18 נמסר לה בלקוניות כי הבקשה נדחתה, ובינתיים הגנגרנה בשתי רגליו של יוסף עלתה במעלה הרגל ואיימה לטרוף את הכליות, והגנגרנה ברגלו של מוחמד התחרתה בה. ביום 8.4.18, לאחר שנכשלו הניסיונות לדבר על לבם הטוב של אנשי הפרקליטות, הוגשה עתירה לבג"ץ שהגיעה לשולחנו של השופט נעם סולברג. עיין השופט בעתירה והחליט כי בתוך יומיים תשיב הפרקליטות תשובה מקדמית. במקום דרוך, אמר השופט סולברג, והרגליים דרכו ודרכו וחלפו היומיים והפרקליטות ביקשה ארכה של יום נוסף, והשופט סולברג נעתר לבקשה ואמר לשתי הרגליים: עוד יום אחד במקום דרוך, כך תכשירו את עצמכן למצעד המשואות הבא עלינו בקרוב.

ביום 11.4.18 לא יכלו הרופאים לשאת את אנחות העונג של הגנגרנה שכירסמה את הרגל של יוסף ואת הרגל של מוחמד והחליטו לקטוע את רגל ימין של יוסף ואת רגל ימין של מוחמד. ארבע רגליים יצאו לדרך בים בם בום, ורק שתי רגליים הגיעו לדיון בבג"ץ, ורגלו השנייה של יוסף בכי רע, תלויה על שערה ומועמדת לכריתה. ביום 12.4.18 ניסו שופטי בג"ץ לשכנע את הפרקליטות להסכים להעביר את יוסף אל בית החולים ברמאללה, וכך יצילו את רגלו השנייה, אבל הפרקליטות השיבה ש"גורמי הביטחון, בראשות שר הביטחון אביגדור ליברמן סירבו לפניית השופטים".

בסופו של דבר גברו הרחמים והאנושיות על הפראות של השר ליברמןצילום: אליהו הרשקוביץ

רק ביום 16.4.18 ניתן פסק דין בעתירה, והוחלט כי יוסף יועבר לבית חולים ברמאללה. בית המשפט העליון ציטט בכובד ראש תקדימים חשובים כמו אמקור נגד שר הפנים, העוסק בשאלות של ארנונה ואין לו ולא כלום עם הריח המתוק המחליא של רגל נמקה, וגם הזכיר את ספרה המונומנטלי של השופטת דפנה ברק ארז על המשפט המינהלי, והכל כדי לנסות לעקוף את הוראת שר הביטחון ליברמן לאסור כניסה לישראל לצורך קבלת טיפול רפואי, בהתאם לאינטרסים הביטחוניים, המדיניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל. אין ספק כי למדינת ישראל יש אינטרס אסטרטגי שלכל שני פלסטינים תהיה רק רגל אחת.

בסופו של דבר גברו הרחמים והאנושיות על הפראות של השר ליברמן, ובג"ץ החליט כי "בנסיבות מיוחדות אלה, שבהן לא נשקפת סכנה ביטחונית במעברו של העותר 1 לרמאללה דרך ישראל, מתיר בג"ץ את מעברו. בג"ץ חוזר ומדגיש כי זו החלטה חריגה ומיוחדת ולא תשמש תקדים בעתיד". ומה בקשר למוחמד שהפסיק לדרוך במקום? פסק הדין מתייחס אליו ואומר, "נוכח מצבו הרפואי של מוחמד התייתרה העתירה בעניינו".

זה הכל. האם הבריא? האם נגע ברגלו מוחמד או ישו או הנביא אליהו ואמרו למוחמד עמוד ולך על שתי רגליך? אם לא, מדוע בית המשפט העליון לא מזכיר כי רגלו של מוחמד נקטעה, למה הוא אומר "נוכח מצבו הרפואי"? בית המשפט העליון מתבייש לומר שהרגל נשרה כשהצטוו העותרים לדרוך במקום?

שאלתי את עורכת הדין סאוסן זהר מה מצבו של יוסף והיא מסרה לי כי "עוד באותו לילה של החלטת בג"ץ הוא הועבר לבית החולים ברמאללה, בליווי סבו. מצבו התייצב והוא מחלים. הוא שומר על גישה אופטימית, חיובית וחייכנית". אני שולח נשיקה צנועה לסאוסן מכאן, אבל אני רוצה לדעת שמות, לרשום בפנקס השחור שלי מי הפרקליטים שהופיעו בבג"ץ והודיעו בשוויון נפש כי הם דוחים את הצעת השופטים להעביר בלי שהות נוספת את יוסף לרמאללה. מי הם הפרקליטים הבכירים שאיתם התייעצו, ואם הנושא הגיע לשולחנו של אביחי מנדלבליט. האם הוא החליט שעדיף פלסטיני בלי שתי רגליים מאשר לריב עם אביגדור השני? אבל עכשיו יש להם חשבון עם אביגדור אחר, מתי הוא ייפרע?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ