בדלתיים פתוחות |

מישהו היה צריך להזהיר את השופטת רות ביידר גינסבורג

השופטת רות ביידר גינסבורג שבאה לישראל כדי לקבל את פרס בראשית, מייצגת ערכים שעומדים כיום בסכנה גם במולדתה וגם אצלנו

אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות ביידר גינסבורג
אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן

מארצות הברית הגיעה אלינו כוכבת הרוק של בית המשפט העליון, השופטת רות ביידר גינסבורג, הידועה גם כ–Notorious RBG (הידועה לשמצה). היא קוריוז אמיתי ברמות של "ילדים, ילדים תסתכלו בפינה הימנית, על יד השופטת סוניה סטימיור, נבקש יפה מהשופט קלרנס תומס המסתיר אותה לזוז קצת, ותראו שופטת עליונה, בת 85, גובהה כמטר וחצי, מרכיבה משקפיים ענקיים, מביטה בעולם במבט משתאה ונוזף כאומרת 'בחור צעיר, אתה לא רואה שזו קופה לשלושה מצרכים בלבד'", ולא יעזור לך אם תבהיר לה כי שני יוגורט נחשבים למוצר אחד. אבל RBG היא אחת השופטות העקשניות, הליברליות והאנושיות שכיהנו אי פעם בבית המשפט העליון. בית המשפט העליון של ארצות הברית מלמד כי אם אלוהים רוצה גם מטאטא יורה. הוא הוקם על פי חוקת ארצות הברית, שהיא עצמה קוריוז של הטבע, דוכיפת העפה לאחור. החוקה נכתבה על ידי 55 איש, נציגי המדינות של ארצות הברית שבחרו את עצמם, והם שייכים למועדון היוקרתי של "האבות המייסדים".

אבות כמובן ולא אמהות, לא היתה בהם אשה אחת. ואיך תהיה? לנשים לא היתה באותה עת זכות הצבעה. לא היה בהם גם גבר שחור אחד, כי הגברים השחורים היו עבדים בשדות הכותנה של "האבות המייסדים" ממדינות הדרום. לימים יפסוק בית המשפט העליון כי הצהרת הפתיחה של החוקה: We the People of the United States, המעוררת רעד קל בגב, בערך כמו צלצול מטבעות הכסף וגלגלי הקופה הרושמת בפתח השיר "Money" של פינק פלויד, אינה מתייחסת כלל לתושבים השחורים של ארצות הברית כי הם לא people, אנשים, אלא סחורה עוברת לסוחר וכי "האבות המייסדים", אותה חבורה של גברים לבנים כרסתניים, ברובם עורכי דין, כלל לא העלו על דעתם כי הוראות החוקה יחולו גם על אנשים שחורים או על נשים.

אבל מן המסמך השחון הזה, פרי מחשבתם של אמריקאים שעוד זכרו את כידוני הבריטים, ובעיקר מעשרת התיקונים לחוקה שבאו בעקבותיו, הצליח בית המשפט העליון בארצות הברית להוציא בהדרגה, בתהליך אטי שיש בו הרבה זיגזגים ונפילות מחפירות, מערכת לא רעה בכלל של זכויות אדם הכוללת ביטול "השווה אך נפרד" בבתי הספר של שחורים (כי נפרד הוא אף פעם לא שווה), וביטול האפליה הגלויה, הסמויה, המוסווית והצדקנית של מיעוטים. אפילו אפליה מתקנת הצליחו להפיק השופטים היצירתיים במיוחד בבית המשפט העליון, פסיקה הנמצאת בימים אלה בסכנת ביטול. גם זכותה של אשה על גופה ובכלל זה על ההחלטה אם לבצע הפלה, הופקה מן הזכות לאוטונומיה אישית, בתיקון 4 העוסק בכלל בהגבלת חיפושי משטרה. גם זכות זו מותקפת היום על ידי דונלד טראמפ ומרעיו, האחראים על מספר לא ידוע של הריונות לא רצויים.

מה לא הצליחו השופטים הללו, כל אחד מהדורה ייחודית לא פחות פיקנטית מגינסבורג, שמתמנים על ידי נשיא ארצות הברית באישור הקונגרס לכל ימי חייהם, להפיק מן החוקה? ראש וראשון להם "הנשיא הגדול" של בית המשפט ג'ון מרשל, שפסק בשנת 1803 בפסק דין מרבורי נגד מדיסון, כי זכותו של בית המשפט העליון לבטל את חוקי הקונגרס, אם הם סותרים את החוקה לפי פרשנות בית המשפט. המצאה שוות ערך בחדשנותה לשיחת הטלפון בין אלכסנדר גרהם בל ועוזרו ווטסון, שהיה בחדר הסמוך, "ווטסון בוא לפה מיד, אני רוצה לראות אותך", שהתקיימה כ–70 שנה מאוחר יותר. באותה עת הרעיון שבית משפט יכול לבטל חוקים שעברו כהלכה בקונגרס ובסנאט היה יכול להביא לאשפוזך בכפייה בבית החולים הפסיכיאטרי בלוויו בשדרה הראשונה בניו יורק. השופט מרשל, שזילזל בסנאטורים הבורים למחצה, לא היסס לקבוע כי חוקה ללא ביקורת שיפוטית לא שווה אונקיית אופיום, שנמכרה אז באופן חופשי בבתי המרקחת.

רק היצירתיות והאומץ הצליחו לקדם את חוקת ארצות הברית למעמדה הנוכחי. שופטים קבעו הלכות שסנאטורים אדומים מזעם תקפו באלימות כאילו עבד כושי קטן שבר להם את צלחת המרק המעוטרת שעברה במשפחה מדור לדור. לעומת בית המשפט העליון שלנו, אחיה של רותי נוהגים לנקוט לשון חריפה, לתקוף באלימות זה את זה ובעיקר לעשות שימוש בכלל השיפוטי שאיבד אצלנו את כוחו, "דעת המיעוט". זו עמדה חריפה המציגה השקפת עולם שונה לחלוטין מזו של דעת הרוב, המציגה את דעת הרוב כפרי של חשיבה שטחית, מגמתית, אידיאולוגית. דעות מיעוט מצעידות את המשפט קדימה, דעות מיעוט שהופכות לדעות רוב.

כיום ביקורת שיפוטית של בית המשפט על חקיקה של הרשות המחוקקת היא הנורמה בכל המדינות הדמוקרטיות. התפיסות האומרות כי דמוקרטיה מתמצית בבחירות, כי הרוב קובע, כי חוק פוסלים רק בקלפי, כי פסקת ההתגברות, שבה הכנסת תחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון, ברוב כזה או אחר, תחזיר את האיזון בין הרשויות, את היחסים בין הכנסת לבית המשפט העליון (איילת שקד בטקס השבעת שופטים חדשים, מאי 2018) — היא מזון פיגולים לערכים שמייצגת רותי. אם היתה יודעת כי מארחיה החביבים לפרס בראשית מעלים שיקוצים כאלה בדעתם, היתה מנסה עליהם את צעדי הקונג פו שהתחילה להתאמן עליהם.

סעי לשלום רות ביידר גינסבורג הידועה לשמצה, קניתי לכבודך חולצת טי־שירט עם תמונתך, אחזי טוב בכיסאך, המשיכי להתאמן ולעשות כפיפות בטן, כמו שראיתי בסרט שהוקדש לך. אני מאחל לך אריכות ימים מופלגת, רותי, מכל הלב. אחרייך יביא טראמפ את אחד האבות המייסדים של מועדון הגולף במיאמי, מן החבורה של שומרי החוקה ותופסי הפוסי וחובבי מקלחת הזהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ