מה שאלו אותי על איבר מינו של אלכס גלעדי

בעקבות תביעת ההשתקה של האיש שהטריד אותי מינית, נשלח אלי שאלון שהיה עלי למלא. נדהמתי, הזדעזעתי וצחקתי, אני בטוחה שגם אתן

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס גלעדי
נרי ליבנה
נרי ליבנה

קיצור הפרקים הקודמים: לפני כמה חודשים, בתוכנית טלוויזיה בהנחייתה, סיפרה אושרת קוטלר כי הוטרדה במקום עבודתה על ידי אלכס גלעדי, מבכירי קשת. כדי לחזק את דבריה של קוטלר, סיפרתי גם אני בעיתון הזה על מה שחוויתי מידי גלעדי. גלעדי אישר את נכונות העובדות בסיפור שלי, אלא שטען שזכותו של אדם לעשות בביתו כרצונו (למשל, להתערטל במפתיע בפני מי שהוזמנה לביתו במהלך פגישת עבודה). חלפו כמה חודשים וגלעדי הגיש תביעת דיבה נגד קוטלר ונגדי, כאילו שתינו מקשה אחת. מניעיו של גלעדי לכפור במה שהודה בו בעצמו אינם ברורים לי.

לפני כמה חודשים, הגיע אל ביתי ואל משרדה של עורכת־דיני טלי ליבליך כתב תביעה עב כרס, שממנו נודע לי בין השאר שגלעדי הוא אדם רב פעלים וגם היה אחד מילדי טהרן. בהמשך לכתב התביעה הגיע אל שתינו גם "השאלון", מסמך בן 10 עמודים ובו 75 שאלות שנועדו לקעקע את אמינותי ואמינות הסיפור שלי. קראתי את השאלות, נדהמתי, הזדעזעתי וצחקתי, ואני מביאה בזאת פכים נבחרים ממנו, כדי שכל אלה שהוטרדו מינית, יבינו מה צפוי להם אם יתלוננו על הטרדה או תקיפה מינית כלפי איש "רב פעלים" ו"ידוע", שיש לו המון כסף להוציא על תביעות השתקה לתפארת הוועד האולימפי. שתי מגמות ניכרות בשאלות שנשאלתי: האחת — להוכיח שאני מתלוננת סדרתית (הלוואי שזה היה נכון, אבל מעולם לא הגשתי תלונה על הטרדה מינית), והשנייה — שאני משקרת. יובא כאן מדגם קטן של השאלות שנשאלתי על ידי עו"ד אפרת אזולאי ממשרדו של עו"ד טיטונוביץ'.

האזינו לנרי ליבנה מדברת על השאלות בפודקאסט השבועי

השבוע

פרק 39 | עם גדי טאוב, רוית הכט, נרי ליבנה ואלון ארניה

0:00
-- : --

מדוע החלטת לפרסם את הדברים שבגינם הוגש נגדך כתב התביעה (להלן "הדברים המכפישים") דווקא במועד, שבו עשית כך? האם התלבטת אם יהיה נכון לפרסם את הדברים המכפישים? תשובתי לשתי השאלות: לא מדובר בדברים מכפישים, מדובר באמת שראוי להוציא לאוויר העולם במסגרת המאבק בתופעת ההטרדות המיניות; ספרי באופן מפורט ומדויק ככל האפשר וככל שזיכרונך יאפשר לך כל פרט הנוגע להשתלשלות פגישתך עם אלכס גלעדי — כבר סיפרתי לא פעם. בהמשך אני נשאלת לגבי כל פרט במהלך הפגישה כולל "כל הדברים שהוחלפו ביניכם לאורך הפגישה"; "תיאור הבגדים שלבש כל אחד מכם בכל שלב של הפגישה (הוא לבש חליפה ועניבה ואני לבשתי ג'ינס וסוודר ומגפונים שציחצחתי לכבוד הפגישה); "תיאור הדירה שבה התרחש, על פי טענתך, האירוע שאודותיו פירסמת ושבגינו הוגש כתב התביעה (הייתי רק בסלון); "מה היתה מידת הקרבה הפיזית ביניכם בכל שלב של הפגישה (ישבנו משני צדיו של שולחן בקפה תל אביב וגם במסעדת מול ים ובביתו ישבתי על הספה והוא עמד מולי); "האם במהלך הפגישה היה מגע פיזי כלשהו בינך לבין התובע (לא); "האם התובע ניסה לשכנע אותך לעשות דבר אותו לא רצית לעשות?" (בהחלט!); "ככל שהתשובה לכך חיובית, מה הוא ניסה לשכנע אותך לעשות? באילו מילים הוא עשה כך? ומה היתה תגובתך לכך?" (הוא ניסה לשכנע אותי קודם לגעת בתחתוניו שלדבריו היו עשויים מכותנה שווייצרית. סירבתי אבל שאלתי אותו אם יש שדות כותנה בשווייץ והוא בתגובה השיב שהכותנה השווייצרית היא הטובה בעולם. אחר כך הפשיל את תחתוניו וביקש ממני לנשק את איברו ו"לדבר אליו"); "כיצד הגיב התובע על דברייך שלפיהם בכוונתך לספר אודות "מעלליו" לחברותיך הפמיניסטיות?" (הוא נבהל וגם שאל במי מדובר, וביקש ממני לא לעשות זאת, ובאותה עת, לבקשתי, חייג לנהג שלו שכאשר נכנסתי למכוניתו הביע תמיהה על כך ששהיתי בביתו של גלעדי זמן קצר כל כך "כי בדרך כלל זה נמשך יותר זמן"). "האם נכון הוא, שבעת שהותך בדירתו של התובע, הסרת מעל גופך פריט לבוש כלשהו" (לא זוכרת אבל ייתכן שהורדתי את המעיל).

איור: איתן אלוא

ונעבור לעצם העניין: "האם את בטוחה שבעת שהותך בדירתו של התובע שתית דיאט קולה?" ( לא, לא היה לו דיאט קולה, שתיתי מים מוגזים); "האם נכון הוא שלאורך כל הפגישה ביניכם נהג התובע כאילו מדובר ב"דייט" (לא); האם לאורך הפגישה ביניכם עד לאירוע שאודותיו פירסמת נהג בך התובע בנימוס ובאדיבות? (נכון); "האם עד לרגע שבו התרחש, לטענתך, אירוע המיקרופון חשת שהתובע מעוניין בך באופן אישי־זוגי? (לא); "האם עד לרגע שבו התרחש, לטענתך, אירוע המיקרופון, גרם לך התובע להרגיש שהוא מעוניין לשכב איתך?" (לא. כמו כן הוא גם שמע ממני קודם לכן שיש לי בן זוג); האם בשלב כלשהו של המפגש ביניכם, חשף התובע בפנייך את איבר מינו?"; "האם בעת שכך קרה, לטענתך, התובע עמד, ישב, או שכב?" (עמד); "האם בעת שכך קרה לטענתך, את עמדת, ישבת או שכבת?" (ישבתי); "האם הדבר התרחש ללא קשר לדבר כלשהו שנאמר זמן קצר קודם לכן" (כן).

שאלה 15: האם ראית את איבר מינו של התובע? ככל שהתשובה לשאלה זו חיובית: א. פרטי את המועד והנסיבות שבהן ראית את איבר מינו של התובע. ב. תארי במידת הפירוט המרבית את איבר מינו של התובע (מה??? שום דבר לכתוב עליו הביתה) ג. האם הבחנת בדבר או בפרט יוצא דופן באיבר מינו של התובע? (האמת, לא כל כך הסתכלתי. ייתכן שהיה בקצהו יהלום ולא שמתי לב?) ד. האם בעת שלטענתך התובע חשף את עצמו בפנייך, איבר מינו היה במצב קשיח או רפוי? (קשיח). ה. האם בעת שהתובע "שלף" את איברו לטענתך, ושאל אותך אם תרצי "לדבר אל המיקרופון" הוא אחז בו בידו? (כן, אבל למה זה חשוב?).

והנה שתי השאלות החשובות ביותר: "האם בעברך היה/ו איש/אנשי תקשורת אחר/ים שהטרידו אותך מינית או שנהגו בך באופן בלתי ראוי בעל גוון מיני? (נכון, נדמה לי שכל אשה שעבדה בתקשורת חוותה חוויות כאלה); "האם ידוע לך שהגישה בציבור להטרדות מיניות השתנתה במהלך השנים האחרונות? אם כן, השיבי כיצד". אמממ, זו שאלה ממש מסובכת, האם באמת השתנתה? אם כן, אז דווקא בזכות "חברותי הפמיניסטיות" ובראשן יעל דיין ולאחר מכן קמפיין מי טו, שאני חלק ממנו ושתביעת הסרק של אלכס גלעדי נועדה לחבל בו ולהצעיד אותו אחורה בעשרים שנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ