הפעלתם חוקר פרטי נגד חולת סרטן סופנית. "היתה כוונה לשפר את הנהלים וההתנהלות"

על הקו עם אורלי שדה

ניר גונטז' - צרובה
ניר גונטז'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' אורלי שדה
פרופ' אורלי שדהצילום: מוטי מילרוד

שלום לפרופ' אורלי שדה. מדבר ניר גונטז', אני כותב ב"הארץ". מה שלומך?

בסדר גמור. מה שלומך?

בסדר. את דירקטורית בכלל ביטוח...

דח"צית בכלל.

שזו דירקטורית מטעם הציבור. נכון?

נכון מאוד.

אני רוצה לדבר איתך רגע על קלייר.

על מי?

קלייר נעים.

אה... אתה מוכן לפרט?

כן. בטח. גברת נעים היתה מבוטחת שלכם, של כלל. היא לקתה בסרטן, והיתה בשלב 4 של המחלה. היא ביקשה, כמבוטחת של כלל, לקבל גמלה סיעודית. היא העבירה אליכם את כל חוות הדעת הרפואיות. לא קיבלתם את חוות הדעת של הרופאים המומחים, והפעלתם נגדה חוקר פרטי. החוקר הגיע לבניין שבו היא מתגוררת, תקע את המעלית, התחזה לשליח של הדואר, וביקש ממנה לרדת. היא ירדה שתי קומות תחת השפעת מורפיום, עם ההליכון שלה, ככה מספרים בני משפחתה. ואז הוא אמר לה — "אוי, סליחה, טעות", והשאיר אותה ככה למטה. כעבור זמן קצר שלחתם אליה מכתב שאמר שבעקבות חקירה, הוחלט שהיא לא סיעודית. ניתן לומר שאפילו לא חסכתם את הכסף עליה, במובן הזה, מכיוון שתוך זמן קצר מאוד היא מתה.

ניר, מה שאני רק יכולה להגיד לך — ואני לא יכולה להתייחס למקרה כזה או מקרה אחר — שכלל בביטוח בתקופה האחרונה עשתה בדיקה מאוד מאוד מעמיקה ומחודשת על כל ההתייחסות שלה לנושא של ביטוח סיעודי, וטיפול בביטוח סיעודי, כיצד היא התנהלה בעבר וכיצד היא מעוניינת להתנהל בעתיד. זה נדון גם בהנהלה וגם בדירקטוריון, ואני ממש ממליצה לך לדבר עם מנכ"ל החברה, ולשמוע איתו יותר פרטים — ולאו דווקא עם הדח"צים. אני לא יכולה להתייחס למקרה פרטני, וגם לא היית רוצה שאני אתייחס למקרה פרטני, אם אתה היית המקרה הפרטני. אם תדבר עם מנכ"ל החברה תקבל תשובות שיספקו אותך. זו הדרך הנכונה.

הפוסט שכתבה בתה של המנוחה, ג'ני-לי נעים

אז כמה דברים, גברתי: מתי נערכו הישיבות הללו בדירקטוריון?

היתה יותר מישיבה אחת במהלך השנה האחרונה.

הבנתי. המקרה המחריד הזה, אני מרשה לעצמי להגיד, של הגברת המנוחה, היה ממש לאחרונה.

אז אני ממליצה לך... שוב פעם, אני לא מכירה כל מקרה ספציפי. אני כן יכולה להגיד לך שדירקטוריון החברה והנהלת החברה, אה... התייחסו באופן... לנושא הזה...

זה לא הגיע לשטח.

אני ממליצה לך. לדבר. עם. מנכ"ל החברה. בצורה פורמלית ונכונה. אני כן אומרת לך שהנושא נבחן, והיתה כוונה לשפר את כל הנושא של הנהלים וההתנהלות. אני לא אתייחס למקרה ספציפי.

משפחתה סיפרה את סיפורה של המנוחה ב"צנרת" של גיא לרר, ובטח היתה שמחה לקבל התייחסות אנושית לטענות. אגב, כלל כלל לא מכחישה את עיקרי הטענות, אם הבנתי נכון. לא הצלחתי להבין ממך אם את מכירה את המקרה, אבל ככל שאת מכירה — אין בעיה שתתייחסי אליו. אם לא, זה כמובן גם בסדר.

בוא נעשה את הדבר הבא: אתה תעביר לי את זה באימייל, ואני אעביר את זה למי שרלוונטי בארגון.

גברתי, את זה אני יכול לבד. לגבי ההצעה שלך לפנות בצורה "פורמלית ונכונה" למנכ"ל יורם נוה: המנכ"ל, כדרכם של מנכ"לים, מתעניין — אולי — בעיקר בשורת הרווח, גם כשאנשים מטעמו מתנהגים כמנוולים. אני מניח שהוא ישן טוב בלילה.

לא, לא, לא, לא, לא. פה, פה, תן לי בבקשה לסתור את דבריך. אנחנו יודעים היום שבניהול מודרני, כדי למקסם את ערך החברה אנחנו צריכים למקסם את טובתם של כל המעורבים. כלל ביטוח רואה חשיבות רבה בהתייחסות נאותה ללקוחות שלה, לעובדים שלה, על מנת להיות חברה יותר טובה. חברה, כדי להצליח צריכה לפעול נכון.

טוב. זה לא סוחב לכם.

זה אתה אמרת. לא אני אמרתי.

טוב שהבהרת את זה. בכל אופן, רק אשלים: אני מעדיף לדבר איתך על כל זה, כדירקטורית מטעם הציבור, שבאופן ציורי זה מטעמי, ולא עם אדון מנכ"ל. היה חשוב לי לשמוע אותך. אבל את מתחמקת...

אני לא מתחמקת. אני ממש לא מתחמקת.

מקרה נוסף של חוקר פרטי שנשלח על ידי חברת כלל, כפי שדווח בתכניתה של קרן נויבך בחודש ספטמבר

את נשמעת לפרקים כמו דוברת של החברה, ולא כמו דירקטורית ביקורתית מטעם הציבור...

תרשה לי בבקשה לרקורד, להגיד, שאני מאוד מופתעת מההערה הזאתי שלך. אני נציגת הציבור. אני עושה את עבודתי נאמנה. אני לומדת את החומר כל פעם כשהוא מגיע, ולכן אני לא חושבת... זה לגיטימי הביקורת שהעברת. אני עניתי לך על הכל בצורה מאוד פתוחה. לא ניתקת לך את הטלפון!

עדיין. בכל אופן, באוזני את נשמעת כמו דוברת. זכותי לשמוע ככה?

זו דעתך. דעתך היא לגיטימית. זכותי לא להסכים. בסדר... תעשה מה שאתה רוצה.

תודה על זה. שאלה אחרונה ברשותך: מה משכורתך מכלל כדירקטורית מטעם הציבור?

התשלום הוא בדיוק לפי כל הכללים של רשות החברות...

כמה זה יוצא בכסף?

אני לא רוצה לדבר על כסף.

וואי, וואי, את דירקטורית מטעם הציבור ולא מוכנה להגיד לציבור מה משכורתך?

אנחנו סיימנו כאן... זה מידע שקיים לציבור.

אז תגידי כמה.

שיהיה לך. יום. נפלא.

את לא יכולה להגיד מה שכרך מכלל?

—ניתוק— 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ