מתי ימציאו חיסון נגד טמטום

זה בסדר שבן אדם מבוגר מחליט לוותר על הישגי הרפואה ולטפל בעצמו בכל מיני שיטות מוזרות, אבל אסור להרשות להורים למנוע טיפול רפואי מילדיהם

נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים מתחסנים 1953
נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא

לפני כמה שנים מתה בגיל 57 אשה אחת, חכמה, דעתנית, מוכשרת. כשגילו אצלה גידול בשד, גודלו היה כחצי סנטימטר. אבל היא, למרות תבונתה, סירבה לטיפול רפואי קונבנציונלי שהציע לה סיכויי החלמה של 90%. במקום זאת החליטה שהיא עתידה לנצח את הגידול באמצעות כוח הרצון שלה, בצירוף מעבר לטבעונות. היא התעשתה רק שש שנים לאחר שחלתה ולאחר שהגידול הזעיר, שאפשר היה להסיר בקלות, התפשט בכל הגוף.

היא ביקשה לקבל כימותרפיה, טיפול ביולוגי, הקרנות וכל טיפול שבנמצא, אלא שאז היה מאוחר מדי וחצי שנה לאחר מכן היא מתה. זה היה עצוב מאוד, אבל זו היתה זכותה כאשה בוגרת להחליט לגבי חייה.

זה שונה לגמרי כשאנחנו מדברים על הילדים שלנו. באיזה אופן הם "שלנו"? בכך שהחלטנו להביאם לעולם או לאמץ אותם. בכך שאנחנו אוהבים אותם אהבה עזה שלא בהכרח מחייבת אותם להשיב לנו יחס דומה. הם לא שלנו במובן של רכוש. אין לנו שום זכות לנהוג בהם כרצוננו, כשרצוננו עלול להזיק להם. כולנו מזיקים פה ושם לילדים שלנו, אלא שאסור שתהיה לנו כוונה להזיק להם. ההחלטה שלנו להוליד אותם היא החלטה שבעיקר מחייבת אותנו. היא מחייבת אותנו לטפל בהם, לדאוג לצורכיהם הנפשיים והגופניים, לחנך אותם ובעיקר להשתדל לא לגרום להם שום נזק ולשמור על חייהם מכל משמר. הם, מצדם, לא חייבים לנו כלום, חוץ אולי מכבוד אב ואם והישמעות למרותנו. הם לא בחרו להיוולד, אנחנו בחרנו בהם ואם יש לנו מזל הם יאהבו אותנו, גם לאחר שיתבגרו ויוכלו לשפוט אותנו כבוגרים ועצמאיים.

הורים, אפילו הכי טובים שבנמצא, אינם יכולים להימנע מטעויות, אבל הם חייבים לנסות. אסור להורים בשום אופן לסכן את חיי ילדיהם, לפחות עד הרגע שבו ילדיהם מחליטים למסור את עצמם לידי צה"ל.

תפקיד המדינה הוא לפקח על הורים שלא יזניחו את ילדיהם, לא יתעללו בהם ולא יעמידו אותם במצבים מסכני חיים. אם כתוצאה מטיפולם המזניח של ההורים ייגרם נזק קבוע לילדים או שהם חלילה ימצאו את מותם, יש להעמיד את ההורים למשפט ולא להסתפק באמירה מתחמקת, כמו במקרים של ילדים שנשכחו למות במכונית, שההורים כבר סובלים דיים עקב מותו של הילד. לדעתי, אגב, קבלת עונש יכולה גם להקל על ייסורי המצפון של ההורים.

איור: איתן אלוא

אף אחד מההורים ששוכחים את הילדים שלהם באוטו לא עושה זאת בכוונה, ועל כן אני חושבת שיש לנהוג באופן הרבה יותר מחמיר בהורים שבכוונת מכוון נמנעים מלתת לילדיהם חיסונים נגד מחלות מסכנות חיים. בין אם מדובר בהורים חברי כת האמיש או אש התורה ובין אם מדובר בהורים מהזן הרוחניקי הנפוץ לאחרונה בסביבות פרדס חנה ויישובים מסוימים בגליל או בחברים בכת הסיינטולוגיה או בשפע הכתות האחרות הצצות כאן כפטריות אחרי הגשם.

רוצים לרפא סרטן בעזרת מעבר לטבעונות? כבוגרים זכותכם לעשות את זה לעצמכם, כבוגרים מותר לכם להיות אידיוטים כאוות נפשכם, לעשות רייקי כדי לרפא אמפיזמה או לשתות תה של גדילן מצוי כדי להילחם בגידול בכיס המרה. אתם גם יכולים למצוא לכם איזה גורו דה לה שמאטה מטעם עצמו שינסה לטפל בשבר פתוח באמצעות אלוורה או דיאטה של אורז מלא בלבד.

אין לי בעיה עם זה שמבוגרים יהרגו את עצמם מחמת טמטום ממאיר שגורם להם להתעלם מכל הישגי הרפואה מאז גילוי הפניצילין והלאה, ולהחליף אותם בריקודים סביב מדורות, ריצה עם זאבים או אמונה לוהטת בטאטע או בפטריות הזיה. בינינו, במקרים האלה גם לא מדובר בהפסד גדול לאנושות. אבל זו בעיה גדולה מאוד כשאנשים מבוגרים מחליטים למנוע טיפול רפואי מילדים הנתונים למשמרתם. הם לא עושים את זה כי הם רוצים להרוג את הילדים שלהם, אלא משום שהם אנשים פרימיטיבים, חשוכים, המאמינים לכל פיסת פייק ניוז שהופצה באינטרנט או לאיזה אלוהים או גורו או מרפא באמצעות דיאטת ענבים, כי העיקר הוא שכשימותו מערכת העיכול שלהם תהיה נקייה והצ'קרות יהיו פעורות לרווחה.

אין כידוע חוק נגד טמטום, אבל צריך להיות חוק שיגן על מי שלאסונם נולדו להורים שטופי אמונות תפלות. עוד יותר מחוק חינוך חובה, חיוני שיהיה חוק חיסון חובה. לא מדובר על כל החיסונים בעולם. אני האחרונה שתמליץ על חיסון נגד שפעת. אבל תחת החוק הזה צריכים להיות כלולים כל החיסונים נגד מחלות ילדים מסכנות חיים כגון פוליו, שעלת (היתה לי), חצבת (היתה לי בגיל שמונה וממש לא נהניתי משלושת השבועות האלה שכללו הנשמה בבית החולים), דלקת קרום המוח, שחפת, אבעבועות שחורות (והלוואי שהיה מומצא גם חיסון נגד גיל ההתבגרות).

צריך לקבוע כי הורים שיסרבו לחסן את ילדיהם נגד המחלות האלה ימצאו את כל מוסדות החינוך מפעוטונים ועד בתי ספר ואת כל גני השעשועים סגורים בפני ילדיהם. ואם יחלה מישהו מילדיהם מפני שלא חוסן, יועמדו ההורים הללו לדין על הזנחה, התעללות בחסר ישע או הריגה ברשלנות. צריך לכלוא את ההורים האלה, ושבונה עולם יעזור להם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ