בדלתיים פתוחות |

עם כבשה דו־ראשית ומנהל שיושב על ג'ירף

איך מחליטים למי אסור להשתתף בבחירות? פשוט מאוד: מתכנסים לטקס העלאת קורבנות

אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן

בכל עונת בחירות זה מתרחש. יש אומרים כי עונת הבחירות לא נוצרה אלא עבורם. בעונת הבחירות הם יוצאים מן הכלובים הנידחים שהם נמצאים בהם, כלובים הרחוקים מאות מטרים מקצה שיירת הקרקס. הם כל כך רחוקים עד שכאשר הקרקס עוקר ממקומו ונע אל עיירה אחרת הם נשכחים מאחור. ואז מנהל הקרקס, היושב על כיסא שמורכב על ג'ירפה ושפמו משתפל בשני קצות אפו המנומר ברשת ורידים אדומים כאילו היה מפת רכבת תחתית, מביט לרגע בזנב הארוך של הקרקס ומשמיע קול צעקה חדה — אוי, שוב שכחנו אותם! והוא מצווה על אחד הנערים האחראי על הברחת הזבובים מעכוזה של הכבשה בעלת שני הראשים שבוראה לא חנן אותה בזנב לשוב בריצה אל מקומו הקודם של הקרקס ולהביא את הכלובים שלהם.

הנער יוצא במרוצה אל הגיא והוא מוצא אותם, כלוב בצד כלוב, רגילים, כאילו לא הושארו מאחור, נראים כמעט מתים, רק נשיפה קלה ורעד בשפתיים המבוקעות, מאשרים כי הם עדיין בחיים. הנער קושר כלוב אל כלוב ומתחבר בעצמו לחגורה רחבה שהביא עמו הקשורה בקרס נחושת לכלוב הראשון והוא מושך אותם במעלה המדרון, הלא ממש תלול, אל הדרך שנכבשה זה עתה בפרסות הסוסים הקשישים, הגלגלים החלודים המצווחים של הקרונות, וטביעות הרגליים של אמני הקרקס הקשישים שכבר לא נמצא להם מקום בקרון. עד שמדביק הנער את השיירה הממשיכה הלאה וקדימה ושוב הלאה, עד שהיא מוצאת רחבה הגונה המשמשת רוב השנה לשוק גבינות חמצמצות, מסריחות בסירחון המיוחד של האזור הזה, שאיש אינו יודע את סוד יצירתו.

ואם אנחנו בעונת בחירות ואכן אנחנו בעונת בחירות, אז מצחצחים את הכלובים האלה שבהם מוצגים לראווה כל פלאי הטבע, פריטים שנאספו מארצות שאפילו את שמותיהן איננו יודעים להגות. אבל הכל מסכימים כי האירוע המרכזי בעונת הבחירות הוא הקרבת החריג, בלעדיו אין בחירות. "חריג" היא מילה שהתחדשה בינינו, לאחר שהכינויים האחרים שנהגנו לתלות בהם נפסלו על ידי הוועדה כמשחיתים את מוח הילדים, ועל כן לא ייקראו פשיסטים או סטליניסטים ובוודאי לא צ'חצ'חים, אלא חריגים.

טקס הקרבת החריג מתרחש במועד קבוע בספרים הקדושים, מועד שנקבע על ידי אצטגנינים מנוסים, שמצאו כי ביום זה נמצאים בקו ישר אחד כוכב הסכלות, כוכב הנוולות וכוכב הבערות. הנער לא מתאפק והוא לוחש לשני החריגים שעוד מעט חג הקורבן, ורעד חולף בגופם. החריגים יודעים היטב כי הקרקס לא יכול להתקיים אפילו חודש אחד בלעדיהם. נעשו ניסיונות רבים לאין ספור להחליף אותם, לשלוח במקומם דמויי חריגים שיילחמו זה בזה. לכאורה אין הבדל בינם ובין החריגים, גם הם מקללים בכל השפות האפשריות, יורקים למרחק של שני מטרים ויותר ויודעים להוציא מאפם זירמה צהובה הניתזת לכל צד. אבל אפילו הילדים שמגיעים לקרקס בהמוניהם יודעים להבחין מיד שהם מעמידי פנים, שהם אמנם מקללים כמו חריגים, ממציאים סיפורי מעשיות כמו חריגים, אבל אין בזה נשמה, אין בזה מחויבות ארוכת טווח להיות חריג ולהישאר חריג.

וכך ביום הקבוע בספרי הקודש מתייצבים החריגים בפני ועדת השיפוט, מתרפסים בפניה, מסתירים את היבלת הנוראה שצמחה על שק האשכים. כי אבותינו הקדומים, שכתבו את ספרי הקודש, אמרו שיש לחפש את החריג, שהחריג נלחם על חייו, אך אסור לחברי הוועדה לחמול עליו ולהיענות לתחנוניו. עליהם להבחין היטב בין החריג המתחזה לאחד משלנו, לבין החריג האמיתי, הזר שחדר למחנה, ועד שלא נחשוף את פניו לא נוכל לקיים את טקס הקרבת החריג.

הטקס מתקיים על פי הספרים הקדושים החל מן היום ה–28 לפני הבחירות ועד ליום ה–23 שלפניהן, והללו קרויים חמישה ימי הטהרה, שבהם מתנקים אנחנו מן הגזענות, מן ההתמרדות, מן האלימות, מחוסר הנאמנות, השרויים בנפש כולנו. בימים הללו מופיעים החריגים בפני הוועדה הפשוטה ועולים מיד לוועדה העליונה, עקודים וכפותים ומוכנים לשחיטה. ואחד־אחד נפסלים החריגים בוועדה העליונה. "אל תתיימרו להיות אחרים, חריגים", יצעק עליהם היושב ראש, "אתם כמוני, וכמו חבר הוועדה השני בחוכמתו ואפילו כמו הלבלר הרושם את פרטי הדיון, ואין לכם חמש רגליים או אוזן בבטן, זה הכל קישוטי נייר ודבק קמח מהול במים".

ואז מגיע לוועדה ד"ר מיכאל בן ארי וקמים חברי הוועדה ומנשקים אותו בשתי לחייו ואומרים לו "לך חיכינו, אתה החריג הקדוש, אתה שה האלוהים", והמאכלת כבר מושחזת עבורו וכל העם אומר "צא דיבוק צא דיבוק", וטהורים ונקיים אנו ניגשים לבחור את הנהגת הקרקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ