בדלתיים פתוחות

שני שופטים התייצבו מול מנדלבליט. האם יהיה להם האומץ גם מול נתניהו?

אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרג של ח'יר חמדאן בכפר כנא 8.11.2014
אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן

אני לא מתלהב להזכיר בטור תיקים שאני מטפל בהם. אני משלה את עצמי שקיר בטון מפריד בין עבודתי כעורך דין ובין הכתיבה החצופה והשטותניקית שלי בטור. מובן שאין הדבר כך וחברי הטוב מיכאל טוען שקרוב היום שבו יופיע סדק בקיר ההפרדה, וזה יילך ויתרחב עד ששטף אדיר של תיקים, עתירות, פסקי דין וטקסטים חצופים יפרוץ פנימה ויישא אותי, יושב על עכוזי, עד לכניסה לבית המשפט העליון. שם יכבד אותי איש הביטחון בבעיטה מכוונת היטב בנעלי ד"ר מרטין ויפטיר "אני לא רוצה לראות יותר את הפרצוף שלך כאן". אז עד שהיום הזה יגיע אני חורג ממנהגי ומתייחס לעתירה שהגשתי והוכרעה בתחילת השבוע.

העתירה הוגשה בשם אביו של חיר חמדאן, תושב כפר כנא שנורה למוות על ידי שוטר ב–2014. האירוע תועד במצלמת אבטחה, ובסרטון רואים את חמדאן רץ לעבר רכב משטרתי ומכה על חלונותיו בסכין. לאחר שהשוטרים יורדים מן הרכב הוא בורח מן המקום וכאשר הוא בגבו אל השוטרים, אחד מהם יורה בו. הירייה פגעה במותניו וגרמה למותו. משום שהתלונה היתה כנגד שוטרים היא נחקרה על ידי מח"ש, המחלקה של משרד המשפטים לחקירת שוטרים.

בשנים האחרונות קנתה לה מח"ש, בצדק, שם של יחידת "צבא הישע", בשל הסלחנות המופלגת שלה כלפי שוטרים המעורבים בעבירות. בעיקר עבירות "הוצאה להורג" של אזרחים המשתייכים לקהילות מיעוט — ערבים, אתיופים, מחפשי מקלט. השוטרים החשודים מעלים טענת הגנה סטנדרטית, שחשו בסכנה לחייהם ועל כן שלפו נשק, וכדי להציל את חייהם ירו באיום השחרחר, שלא החזיק נשק והחזיר את נשמתו לבוראו. מח"ש מקבל את הטיעון הזה, גם כאשר מתברר כי האירוע צולם על ידי מצלמת אבטחה כלשהי ובה נראה השוטר שולף נשק, האיום משתופף, השוטר יורה והאיום מסתלק.

וכך היה במקרה זה. השוטרים טענו כי היו בסכנת מוות מחמדאן שתקף אותם בסכין וצעק כמקובל כי אלוהיו גדול. הם ראו את כל חייהם חולפים במהירות הבזק מול עיניהם, לרבות האמבטיה התמוהה שעשה להם דוד משה, ולא היה מנוס מירייה כירורגית כאזמל של מנתח פלסטי. אך כוח מסתורי הסיט את הקליע ממסלולו עד שפגע בזווית מאחור, במרכז הגוף, חורר כמה איברים וקרע כלי דם גדולים וקטנים. להשלמת הסיפור ייאמר כי חמדאן נגרר על ידי השוטרים אל הרכב המשטרתי, נזרק לרצפת הרכב, ועל פי עדותו של עציר אחר שהיה ברכב, גנח ונאנק במהלך הנסיעה לבית החולים בעפולה, שהתארכה ללא פשר, עד שנדם ונשמתו עלתה לשמים, אל מדור הנורים על ידי כוחות הביטחון על לא עוול בכפם וזכאים לקבל גלידה, כמה שירצו, היישר מידיו של הכל יכול.

גם לאחר שהועלה סרטון האירוע, לא הקשיחו חוקרי מח"ש את לבם והוחלט לא לקיים חקירה מלאה, לקבל את טענת ההגנה העצמית ולסגור את התיק ללא חקירה. ערר לפרקליט המדינה נדחה, ערר ליועמ"ש נדחה גם הוא שנתיים לאחר שהוגש. והשבוע, בדיוק חמש שנים מאז שנפרד מאיתנו חמדאן גונח על רצפת הרכב המשטרתי, ניתן פסק דין של השופטים עופר גרוסקופף וג'ורג' קרא שקיבלו את העתירה וחייבו את היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד השוטר היורה, כנגד דעתו החולקת של השופט נעם סולברג. בפסק הדין כלולות אמירות נוזפות בטון לא מקובל בבג"ץ, ובטח לא כנגד היועמ"ש שנהנה עד עתה מחסינות כמעט מוחלטת בהחלטות הנוגעות להגשת כתבי אישום.

וכך כתב כבוד השופט עופר גרוסקופף: "עיון בהחלטת היועמ"ש אינו מגלה התייחסות נאותה לאינטרס החברתי החשוב שבבירור אשמתו של השוטר שגרם למותו של חיר ז"ל. כל המתבונן בסרטון המזעזע שבו מונצח האירוע נותר עם תהיות וסימני שאלה. קיים אינטרס חברתי ראשון במעלה כי אלה יתבררו בהליך שיפוטי פומבי, שבו יוצגו וינותחו הדברים לפני ולפנים, כך שהצדק לא רק ייעשה אלא גם ייראה".

ואילו השופט קרא כתב: "הטיפול של רשויות התביעה בענייננו עלול ליצור מראית עין של העדפה והטיה, באופן שה'מערכת' עשויה לפטור שוטרים מאחריות למעשיהם באמצעות אי־העמדה לדין, אף על פי שנגרם מותו של אדם".

הטלפון האדום בלשכת אביחי מנדלבליט מצלצל, וקול מן הענן אומר לו: "אביחי עבדי, זוכר את חמדאן שלא כיבדת את עניינו וקבעת בלי הנמקה ממשית שלא יוגש כתב אישום כנגד השוטר שהרג אותו? דע לך כי הוא חזר, חזק כמו שמשון הגיבור, ובמו ידיו הפיל את עמודי החסינות הכמעט־מוחלטת שלך בפני ביקורת בג"ץ. שני שופטים של בית המשפט הכירו באינטרס ציבורי כבד משקל שנושאים מסוג כתב האישום של נתניהו יידונו מעבר לרחוב בבית המשפט המחוזי בירושלים. וכך יהיה הציבור שותף מלא להכרעה באישומים כנגד נתניהו. זוכר? מראש הזהרתי אותך לברוח מהתיק לנוכח מערכת היחסים ההיסטורית והעכשווית עם נתניהו. אומרים שאתה ממשיך לפגוש את נתניהו ביחידות, בלי פרוטוקול. השתגעת? אמרתי לך, תעביר את זה לאחד מפרקליטי המחוז שמיניתי, ואולי אפילו לפרקליט מדינה לשעבר, הצעתי את ערן שנדר, זוכר?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ