תגובות לתחקיר "טיפול נמרץ מדי"

ד"ר עמוס רן, איל מגד, נעמה ב.ש, יונה וצבי גורן ואיגוד רופאי אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שער תחקיר רמב"ם

מלבינים את פניו של רופא מסור בגלל קנאת עמיתים

פרופ' זיו גיל הוא חתני, על כן אני חשוד בהטיה נמרצת לטובתו. לא תמיד הוא איש רעים להתרועע, וגם לא חתן קל. חוויתי את זעפו ליד שולחן הארוחה המשפחתית אם בגלל ה"זלילה" ועודף המשקל שלי ואם בגלל דעותיי הפוליטיות שאינן שמאלניות מספיק.

אבל יש בינינו חיבה וקירבה היונקת גם מן הדמיון ברקע. אשתי ואני בוגרי השומר הצעיר, בתי־אשתו היא רופאה מומחית שעבדה במחלקה לילדים חולי לוקמיה. אשתי היתה מיילדת, ואני עבדתי יותר מ–30 שנה בהקמה ובניהול של שירותי בריאות נפש בעיר פריפרית. זיו הוא יליד קיבוץ סוציאליסטי מובהק. השיח ליד השולחן המשפחתי מושרה מהדנ"א האידיאולוגי והרפואי, והמוטו הוא השאיפה לספק שירות רפואי ציבורי איכותי.

הילו גלזר מתאר איך הגיע גיל ל"מחלקה עם נפח פעילות מתון", שפה מכובסת הנמנעת מלעלוב ברמת המחלקה טרם בואו. לפני המעבר לחיפה, זיו אמר שנמאס לו לעבוד עם "הקצבים של איכילוב" (הוא השתלח, וזה חזר אליו כבומרנג). הכרתי גם את הסלידה הילדותית שלו מתל אביב, ובעיקר מתעשיית הרפואה הפרטית בנוסח אסותא ומגדלי איכילוב.

חיפה, הפריפרית (יחסית), היתה מקום מתאים לחזון של הקמת שירות רפואי ציבורי ברמה בינלאומית, בניהול יעיל וניקוז הביצה של המתנה ארוכה — המזינה את הרפואה הפרטית. ה"גרנדיוזיות" היא גם מקור השראה להישגיו המחקריים שפורסמו בעיתונים בינלאומיים ולמעמדו הבינלאומי. הרקע האידיאולוגי הוא מקור ההשראה לפעילותו לטיפוח קשרים עם רופאים פלסטינים ולמערך ההדרכה שבנה עבורם לטיפול בחולי סרטן.

אי אפשר לתאר אותו כנזיר, אבל הוא רחוק מאוד מלגרוף את ההון שיכול היה לגרוף אם רק היה מוחל על כבודו ומסתגל בשקט לסטנדרטים של איכילוב, אסותא והרפואה הפרטית.

זיו הצטיין מאוד. הביטוי "שיאן השכר" הלקוח מהקשרים של קומבינות וקשרים מעוות בזדון את ההיגיון של עבודה ותגמול בסדר גודל הולם, הנופל לאין ערוך מן המקובל במסחטה הנוהגת ברפואה הפרטית. יש רעה חולה ומוכרת של הפניית חולים (בהסוואה ערמומית) מן המסגרת הציבורית אל הרפואה הפרטית. באופן חסר היגיון עד אבסורד, גלזר מוצא פגם בהפניה בכיוון ההפוך — מן הפרטי לציבורי. אפשר לאפיין את דמותו של גיל כאידיאליסט הגולש להתנשאות ושיפוטיות כלפי עמיתיו, ומאידך הוא מטפל בחולים שלו במסירות מקצועית טוטלית.

לא מפתיע שסגנונו לצד הצטיינותו מעוררים כלפיו איבה. אני זוכר את תחושת העלבון, האכזבה והזעם של איכילוב, כשזיו טרק את הדלת מתוך אידיאליזם נוקשה ומתנשא. התרשמתי שגלזר החמיץ את הדינמיקה של האיבה שהזינה חלק ממקורות המידע שלו. תגובות בוטות מצד מי שהזדהו כרופאים מאיכילוב מדגימות את עוצמת האיבה, שאותה זיו הרוויח ביושר ביחסי האנוש הלקויים שלו.

מניסיוני הרב כרופא, אני יודע — קנאת רופאים תרבה הכפשה. אם יש ויכוח מקצועי — מתבקשת בקרה מקצועית מוסמכת, ולא רק מידע חובבני. אבל המשיכה של העיתונאי לתיאור אבסורדי של ביצוע ניתוחים ממניע של רדיפת בצע הורידה אותו לעיתונות גסת הבחנה, המלבינה פני אדם ברבים, וגם את פני הרפואה הציבורית.

ד"ר עמוס רן,
אילת־ירושלים

המקרה לא מעיד על הכלל

קראנו את הכתבה בצער רב. אם העובדות נכונות, הרי שאיגוד אף־אוזן־גרון וניתוחי ראש וצוואר בישראל מוקיע את ההתנהלות המתוארת, שאיננה מאפיינת את כלל חבריו. ניתוחי אף, סינוסים ובסיס הגולגולת הקדמי בגישה אנדוסקופית (המכונים בכתבה ניתוחי FESS), נעשים במגוון מחלות ומצבים רפואיים על פי התוויות מדויקות. הניתוחים מבוצעים על ידי מיטב המנתחים, העוברים הכשרה של שנים.

אנו משוכנעים שמקרה זה אינו מעיד על הכלל ובטוחים ביושר, במיומנות ובמסירות של כלל המנתחים כלפי החולים. אנו מודאגים מאוד אם חולים נפגעים ולא מקבלים את הטיפול לפי הסטנדרטים הגבוהים שבהם אנו דבקים.

איגוד רופאי אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר בישראל
ובשם החוג הרינולוגי של האיגוד

מעולם לא נתקלתי באידיאליסט כמו פרופ' גיל

אף על פי שהתרגלנו כבר למראָה המסלפת שמציבה התקשורת מול המציאות לעתים יותר ויותר מזומנות, קשה לי להיזכר במקרה כה קיצוני, כמו תחקיר זה. אינני רופא המתמצא בנעשה בין כותלי בית החולים, ואף לא איתרע מזלי להתאשפז בו. אבל נפלה בחלקי הזכות להכיר מקרוב את פרופ' זיו גיל, המככב שלא בטובתו בכתבה הנדונה, ואני יכול לקבוע בביטחון מלא שנעשה לו עוול בל יתואר.

אם צריך להצביע על רופא שהמטרה הטהורה, המקורית, של הרפואה היא נר לרגליו, בסיס לכל פעילותו המקצועית, גיל הוא האיש. מעולם לא הזדמן לי להיתקל באידיאליסט כמוהו, לא רק בתחום הרפואה, אלא בכל תחום. גיל הוא שמורת טבע של אידיאליזם מזוקק, המבטא השקפת עולם הומניסטית בלתי מעורערת — לעתים עד כדי תמימות. חוץ מהתמסרות מוחלטת לכל חולה באשר הוא, דלפון או טייקון, מדריך אותו חזון שדומה שפס מן העולם, ושאפשר עדיין לכנותו במילה הארכאית "סוציאליזם". לא ייאמן, אבל ראיית העולם שלו היא סוציאליסטית, פשוטו כמשמעו.

גיל מאמין שכולם שווים לא רק לפני החוק, אלא אף לפני אלוהי הרפואה. כל חייו המקצועיים חותרים למטרה, שבעיניו היא קדושה: מתן שירותי רפואה שוויוניים לציבור החולים. התמסרותו לרעיון הזה היא דתית ממש, והיה ברור שבקרב הרופאים והמנתחים שגיל "לא בא להם טוב" מחמת הפסדים שמסב להם מסע הצלב שלו, רבים מחכים לו בפינה, וממתינים לשעת כושר להיפרע ממנו. הנקמנות הזאת, המהולה בצרות עין כמקובל במקומותינו, שורה על כל הנאמר בכתבה המצערת הזאת.

איל מגד

ואולי הבעיה טמונה בהכשרת הרופאים?

הילו גלזר עוסק בהתנהלותם של צמד רופאים, אשר על פי כתבתו, גררו בעריצותם קולגות נוספים לשיתוף פעולה עם התנהלות רפואית פוגענית. התנהלות זו מצביעה על זילות חיי האדם, התייחסות של רמייה, יהירות ותחרותיות חסרת מעצורים. בקורא מתעוררות תחושות של שאט־נפש וחוסר אמון במערכת.

כיוון שהסממנים המתוארים קיימים בשכיחות גבוהה במערכת הבריאות בכלל, יש מקום לשאול: האם רעב למשאבים של פנאי, מנוחה, ממון וכבוד מן הממונים בתקופת הלימודים וההכשרה, אינם הופכים חלק מן הרופאים לרעבים כרוניים לכל אותם חסרים? שמא, כשהם מגיעים לעמדות בכירות הם מחפשים אחר מילוי החסרים ב'בּוּלמוּסים' דורסניים, אשר משפיעים על מידת האנושיות, החמלה וההגינות לחולה ולקולגה?

עם זאת, יש לציין שבתוך המדמנה נמצאו גם קומץ רופאים, שעל אף הלחץ הרב שהופעל עליהם, נשארו נאמנים לאנושיותם ולאתיקה הרפואית והתלוננו על העוול שהתרחש. יש לקוות שבעתיד התפוח הרקוב יבוער מן הסל לפני התפתחות העובש סביבו.

נעמה ב.ש.

אנחנו זכינו לטיפול מעולה

אין לנו הכלים להתייחס ולשפוט את מה שנכתב בכתבה, אבל חסרה בה התייחסות להיבטים נוספים של פעילות פרופ' זיו והמחלקה ברמב"ם. מחלקת א.א.ג שאנחנו פגשנו הראתה לנו פן אחר לגמרי. לאחר ניתוח אונקולוגי (שאינו קשור לסינוסים) לפני כחודשיים, אנו מבקרים באופן שוטף במחלקה. פגשנו מחלקה מאורגנת, מקצועית, מתנהלת למופת עם עבודת צוות ואווירה טובה. קיבלנו יחס אישי והרגשנו שמכבדים אותנו. אנחנו שבעי רצון שזכינו לטיפול מעולה. רפואה ציבורית במיטבה.

יונה וצבי גורן,
פרדס חנה־כרכור

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ