המגזר הכובש: אין ערבים - אין שערים

העובדה שמובילי טבלת המבקיעים בליגת העל בכדורגל, וויאם עמאשה ממכבי חיפה ואחמד סבע ממכבי נתניה, הם ערבים, מדגישה את השינוי שעברה הליגה ושכישרונות פורחים גם במקומות שקשה להתקדם בהם. 13 שערים לזכות כל אחד מהם, והם לא מתכוונים לעצור

יואב בורוביץ-צרובה
יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב בורוביץ-צרובה
יואב בורוביץ

אחמד סבע לא רוצה להזיק לבית"ר ירושלים, לא יותר או פחות מלכל קבוצה אחרת שהוא פוגש. "אם אכבוש בשבת הקרובה, נגד בית"ר באיצטדיון טדי, לא אהיה שמח יותר ביחס לכל שער אחר שאני כובש", מבהיר חלוץ מכבי נתניה ומלך השערים הנוכחי של ליגת העל. סבע, כמו גם שותפו ל"מלוכה" - חלוץ מכבי חיפה וויאם עמאשה - כבש 13 שערים העונה.

העובדה ששני ערבים מוליכים את טבלת הכובשים לא עוררה הדים, סימן לבגרותו והתפתחותו המבורכת של הכדורגל הישראלי. "בתקופתי היו שני ערבים בלבד בכל הליגה", אומר זאהי ארמלי, הערבי היחיד שזכה עד כה בתואר מלך השערים, כשכבש 25 פעמים בעונת 1987-1988. "אז זו היתה סנסציה. אבל כיום, כשיש יותר מ-50 ערבים בליגת העל, זו לא הפתעה גדולה". אבל ארמלי מדגיש כי "אסור לטעות - ההישגים של סבע ועמאשה מביאים כבוד גדול למגזר הערבי כולו".

הכבוד הזה התחיל עם ארמלי ועם רפעת (ג'ימי) טורק בשנות ה-70 וה-80, אך שיאו נרשם בעשור האחרון, כש"איחוד בני סכנין" תקעה יתד בליגת העל, זכתה בגביע המדינה ואף ייצגה את ישראל במפעל אירופי. הוא נמשך עם ההופעות המשובחות של קפטן הפועל תל אביב וואליד באדיר, וקפטן בני סכנין עבאס סואן בנבחרת ישראל - כולל שני שערים חשובים במוקדמות המונדיאל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

"אין ערבים - אין שערים", אמר אז חבר הכנסת אחמד טיבי וצרב את האימרה בתודעה הקולקטיבית. זו אולי הסיבה שאיש אינו מופתע כעת מכיבושיהם של סבע ועמאשה, הסקוררים הערבים המוכשרים שנראו מאז ארמלי.

חול ואבנים

"לא יצא לי אפילו לראות את ארמלי, חוץ מאשר בסרטים שהוא נתן לי", טוען סבע, בן 31, שבא לליגת העל רק לפני שנתיים וחצי מהפועל בני לוד. "גדלתי במג'ד אל-כרום בגליל והחלום שלי היה להגיע לקבוצה הבוגרת של היישוב". הוא מפעיל כיום חוגים לכדורגל בעיר הולדתו. "גדלתי על מגרשי חול ואבנים. התנאים היום קצת יותר טובים, אבל ילדים ערבים עדיין משחקים כדורגל בתנאים פחות טובים מאלו שיש במגזר היהודי, ולכן אולי הם גם יותר רעבים למשחק. בניגוד לעבר, היום אתה רואה סקאוטרים (מאתרי כישרונות) גם ביישובים הנידחים ביותר. אם היו רואים אותי כשהייתי קטן, אולי לא הייתי צריך לחכות כל כך הרבה שנים להגיע לליגת העל".

סבע נדד במשך יותר מעשור בליגות הנמוכות במג'ד אל-כרום, עכו ולוד. "כבשתי יותר ממאה שערים אבל לא קיבלתי הזדמנות לשחק בליגה הבכירה", הוא אומר. "הבעלים של הקבוצה שלי בלוד, אבו-סובחי, לא הסכים לשחרר אותי. הוא אמר שאם אני הולך אין לו קבוצה. רק בגיל 29 סיימתי את החוזה שלי בלוד וחתמתי במכבי נתניה מליגת העל".

בפחות משנתיים וחצי בנתניה כבש סבע 41 שערים - כמעט מחצית משערי קבוצתו. הכובש הבא אחריו העונה הוא הקשר חן עזרא, שהרשית שלוש פעמים בלבד. "קצב ההבקעות שלו לא נורמלי", אמר מאמנו, ראובן עטר, בסיום העונה שעברה. "יש בכדורגל הרבה תפקידים, אבל ברור שהכי חשוב הוא להבקיע שערים. אף אחד לא מבקיע טוב יותר מאחמד".

"זו תחושה נהדרת", מסכם סבע. "כשאני מבקיע ורואה את הקהל שלנו שמח, בוודאי אם זה שער ניצחון כמו שקרה הרבה לאחרונה, אני הכי מאושר בעולם".

מהכפר לעיר

וויאם עמאשה, בן 26, שכובש העונה כמו סבע (בעונה שעברה כבש בקרית שמונה 14 פעמים), לא יכול לדבר על התחושה שלו כשהוא מבקיע שער. "אסור לו לדבר", מסביר הבעלים של מכבי חיפה, יעקב שחר, "כי המצב שלו מורכב. זה הרבה מעבר לכדורגל".

עמאשה גדל בכפר הדרוזי בוקעתא ברמת הגולן, שנכבש מסוריה ב-1967. "בכפר מזדהים עדיין עם סוריה במובנים רבים", מסביר וואג'די קיש, מורה לחינוך גופני מבוקעתא וחברו הטוב של עמאשה מילדות. "לכן וויאם לא שיחק עד היום בנבחרת ישראל. זה נושא מורכב וכואב. גם עכשיו, אם הוא ישחק בנבחרת, ואני מקווה שהוא ישחק בנבחרת, לא יראו את זה ככבוד גדול בכפר".

בסלון בית הוריו של עמאשה, שם התגורר עד לאחרונה, תלויה תמונה של הנשיא הסורי חאפז אל-אסד, שמת ב-2000. "הכפר שלנו מתחלק לתומכי השלטון ותומכי המהפכה", מסביר קיש, "ועדיין הייתי אומר שרוב הכפר תומך בנשיא".

אין ספק כי עמאשה הוא המלך או הנסיך הבלתי רשמי של בוקעתא. "הוא האדם המפורסם ביותר כאן", טוען קיש, "כולם אצלנו אוהבים כדורגל ומפרגנים להצלחה שלו. למרות שאנשים כאן לא מופתעים, וויאם תמיד היה עילוי".

דובר עיריית טבריה ותושב קרית שמונה, אלי סבתי, שמסקר את עירוני קרית שמונה בערוץ הספורט, נזכר בילד בן ה-14 מבוקעתא. "הייתי עוזר מאמן בקבוצת הילדים של קרית שמונה ונקבע משחק אימון נגד ילדי בוקעתא. המאמן שלנו חשב שייגמר 10:0, אבל בסוף נגמר 6:6. וויאם כבש את כל השערים לבוקעתא. אני שפטתי והמאמן התעצבן כי הוא חשב שכמה מהשערים של וויאם היו מעמדת נבדל. אבל אמרתי לו: 'לא היה נבדל. הילד עד כדי כך מהיר'. אחרי אותו משחק הוא עבר לקרית שמונה".

גם המעבר לעיר המצויה במרחק חצי שעה נסיעה מבוקעתא לא עבר בשקט בכפר. "היו ימים שכל הזדהות עם קבוצה ישראלית היתה בעייתית", מסביר קיש, "אבל וויאם ומשפחתו לא ויתרו והמשיכו להסיע אותו לקרית שמונה. הוא הפך לכוכב קבוצת הנוער ואפילו זומן לנבחרות הנוער והצעירה של ישראל".

עמאשה שיחק בנבחרות הללו ללא תעודת זהות ודרכון ישראלי. הוא לא מחזיק בהן גם היום. כמעט לאף תושב בכפר אין תעודות ישראליות, ומי שהסכימו לקבלן משלמים מחיר כבד עד היום: לא מזמינים אותם לשמחות ואפילו נמנעים מלהתאבל עליהם. דודו של עמאשה התחתן עם נוצרייה מלבנון והוחרם על ידי אנשי הכפר, לכן הוא מתגורר בקרית שמונה.

"אנחנו מקום מאוד שמרני", אומר קיש, "ולכן גם וויאם נמנע מלדבר, כי הוא נותן המון כבוד למשפחה ולכפר. אין כמעט סיכוי שתהיה לו תעודת זיהוי ישראלית או דרכון. אבל הוא כן רוצה לשחק בנבחרת ישראל. ואולי באמת הגיע הזמן".

שקט מטריד

עמאשה צפוי לקבל בקרוב זימון למדים הלאומיים, לאחר שאופ"א אישרה שהוא יכול לשחק בנבחרת גם עם תעודת מעבר, אבל סבע יכול רק לחלום בינתיים. "ברור שזו המטרה שלי", אומר הסקורר מנתניה, "אבל זה מחוץ לשליטתי. אני רק מבטיח להמשיך ולעשות הכל כדי להצטיין במכבי נתניה.

"התסכול שלי הוא שחיכיתי כל כך הרבה שנים להגיע לליגת העל, לא העובדה שאני לא מזומן לנבחרת. המון אנשים אומרים שהם לא מבינים למה אני לא בנבחרת", הוא אומר.

הסיבה היא אולי שסבע נתפש ככוכב של קבוצה קטנה, חלוץ לא מהיר במיוחד שהמשחק שלו יעיל הרבה יותר משהוא אטרקטיבי. "אני לא עסוק באיך אני נראה על המגרש", מסביר סבע. "אני רק עובד קשה ועושה הכל לעזור לקבוצה שלי. כל המסביב לא מפריע לי. אני לא יודע אם מקללים אותי בגלל שאני ערבי, אני פשוט לא שומע כלום. חוץ מאשר שאגות השמחה של האוהדים שלנו כשאני מבקיע".

השקט מכיוונו של עמאשה מטריד. בעונה שמכבי חיפה מציגה יכולת איומה, עמאשה נוצץ עם 20 שערים בכל המפעלים, ובכל זאת לא נשמע קולו. "כל השחקנים כאן מדברים ומתראיינים ורק הוא, השחקן הטוב ביותר, שותק", מסביר חבר לקבוצה. "זה מוזר, אבל כנראה שהרצון לא לדבר מגיע גם ממנו ובעיקר מהקבוצה".

ממכבי חיפה נמסר ש"אנחנו לא קבוצה פוליטית. כשכותבים על עמאשה תמיד נכנסים לפוליטיקה, לעניינים של זהות ישראלית מול סורית, וזה לא מתאים לנו. וויאם הוא שחקן כדורגל ואנחנו קבוצת כדורגל ולכן עדיף שהוא לא ידבר מחוץ למגרש".

לאחרונה נולדה לעמאשה בת והוא עזב את בוקעתא ועבר לגור עם אשתו בחיפה. היא למדה אדריכלות והפסיקה בגלל הלידה. גם וויאם למד בעבר אדריכלות והפסיק בגלל הכדורגל. כשהיה צעיר יותר אמר כי "אם לא הייתי כדורגלן הייתי לומד עכשיו רפואה בדמשק". קיש מספר כי וויאם סיים בגרות בממוצע 95, עם חמש יחידות בביולוגיה, וארבע במתמטיקה ובספרות עברית. "וויאם לא היה תלמיד טוב, הוא היה מבריק", טוען קיש, "יש הבדל. הוא אדם חכם ומעמיק שיש לו גם לא מעט דברים מעניינים לומר". בינתיים לא ניתנה לנו ההזדמנות לשמוע אותם.

"שחקנים ערבים מרגישים שיש להם יותר מדי להפסיד אם יפתחו את הפה וידברו, וזה חבל", אמר בעבר רפעת טורק. "שחקנים ערבים עוברים לפעמים שבעה מדורי גיהנום בארץ. אולי היום פחות מאשר בעבר. אבל עדיין יש אפליה ויש קללות וגם אם אין, למה ששחקנים לא יגידו מה הדעות הפוליטיות שלהם?"

ספק אם יש כדורגלן ערבי שדעותיו רלוונטיות יותר לשיח הישראלי מדעותיו של עמאשה, אך הוא ימשיך כנראה לכבוש שערים בשתיקה.

סבע לא שותק, אבל מצהיר מיד: "הדבר האחרון שמעניין אותי בעולם הוא פוליטיקה. אני קודם כל ערבי ואחרי זה כדורגלן ישראלי. אין לי שום בעיה עם זה. עמאשה? הוא נמצא בעמדה שונה משלי בגלל הזיהוי של הכפר שלו עם סוריה. אבל גם שם הם צריכים להחליט אם הוא שייך לסוריה או לישראל. ואם לישראל, אז הוא יכול וצריך לשחק בנבחרת. אין שחקנים כמו וויאם בארץ".

משום שהנבחרת היא סיפור כה רגיש, אין סיכוי שעמאשה היה שוקל לשחק במועדון כמו בית"ר ירושלים - הקבוצה הישראלית היחידה שב-75 שנות קיומה לא החתימה ולו ערבי אחד. אלא שמבחינת סבע, פניה מבית"ר היתה דווקא סוג של אתגר. "אם בית"ר היתה רוצה שאשחק אצלה - אהלן וסהלן", הוא אומר, "באמת שלא היה אכפת לי להיות הערבי הראשון בבית"ר. אבל היא לא פנתה אלי ולכן אני בינתיים נגדה. גם אשמח להבקיע מולה בשבת. בדיוק כמו נגד כל יריבה". *

ת.ז

וויאם עמאשה

גיל: 26

גובה: 1.78

משקל: 74 ק"ג

נולד בבוקעתא

משחק במכבי חיפה

56 שערים בליגות בכירות

ת.ז

אחמד סבע

גיל: 31

גובה: 1.81

משקל: 81 ק"ג

נולד במג'ד אל-כרום

משחק במכבי נתניה

92 שערים בליגות בכירות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"