ביתו של י"ח ברנר יהיה למוזיאון?

האם צריף בפתח תקוה, שבו התגורר יוסף חיים ברנר, יהפוך לבית המנציח את מורשתו של הסופר?

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן שפירא

תפנית מעודדת חלה בימים האחרונים בתחום הנדל"ן בפתח תקוה. השוק אמנם לא הוצף לפתע בדירות זולות, אבל מבנה אחד בעיר, שמחזיק בין כתליו פיסת היסטוריה, יתקרב אולי לציבור הרחב.

לתפנית הזאת מייחלים ישראל גל, מנהל חברת היי-טק, ושותפיו מתנועות הנוער. באחרונה מפיק גל סרט על הסופר יוסף חיים ברנר, בשיתוף עם הבמאי יאיר קדר. בתחקיר לסרט למד גל עובדה שלא הכיר: בראשית דרכו בארץ ישראל, בסוף העשור הראשון של המאה ה-20, התגורר ברנר במושב עין גנים, בחדר ששכר בבית משפחת פסילוב.

יותר ממאה שנה אחר כך הפך מושב עין גנים לשכונה בפתח תקוה. גל מצא את הבית - המכונה צריף פסילוב - ועליו מתנוססים שלטים, "להשכרה לכל מטרה". במוחו עלתה מיד מטרה - הפיכת הצריף לבית מורשת ברנר.

"אני מנסה לדמיין את הבית ב-1909, כשברנר גר באחד מחדריו", אמר גל לאחרונה. "במבואה התנהלו חיי המשפחה, בישול, כביסה, שיחות, משחקי ילדים. באחד מחדרי השינה גרו הורי המשפחה, את החדר השני שכר ברנר".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

ברנר גר בעין גנים שנה אחת ועבר לירושלים, למגדל וליפו. הוא נרצח במאי 1921. בחדרו בבית פסילוב, רכון על השולחן לאורו של נר שהיה תקוע בבקבוק, כתב את ספרו "מכאן ומכאן", שעלילתו מתרחשת ברובה בעין גנים. הנער הניך פסילוב היה מקור השראה לדמותו של עמרם ב"מכאן ומכאן".

בבית פסילוב ברנר נפגש עם שניים מאבות תנועת העבודה, א"ד גורדון וברל כצנלסון, שראה את "מכאן ומכאן" כספר האולטימטיבי על העלייה השנייה. "זאת היתה פרה-היסטוריה ציונית חלוצית", אמר אורן דגן, מרכז אתרי מורשת בתנועת נוער העובד והלומד. "עין גנים היה מושב עוד לפני שהמושג היה קיים. בעין גנים עלו הרעיונות שעיצבו את המושב, הקבוצה והקיבוץ".

כשגל ביקר לראשונה בצריף פסילוב, הוא היה נטוש ונראה ששימש מספרה. גל פנה לדגן ולשותפיו במעגל תנועות הנוער - גוף משותף לנוער העובד והלומד, לדרור ישראל ולתנועת המחנות העולים - והציע להם לשכור את צריף פסילוב ולהפוך אותו לבית שינציח את זכרו של ברנר ואת מורשתו.

"אין בכוונתנו להעמיד מוזיאון דומם, אלא ליצור בית חי שבו יתקיימו פעילויות מגוונות. אנו שואפים שבית פסילוב יהפוך למקום התכנסות אליו יוזמנו בני נוער, צעירים ומבוגרים, אנשי חינוך ואנשי עמל", כתבו בתוכנית שגיבשו.

התוכנית הוגשה לראש עיריית פתח תקוה, איציק אוחיון, שהבטיח את תמיכת העירייה. מוניקה כהן, הממונה על שימור אתרים בעירייה, אומרת שמצבו של צריף פסילוב סביר. המבנה עבר מה שהיא מכנה "שימור מחמיר" לפני כתשע שנים. עם זאת, כדי שאפשר יהיה להפוך אותו לבית מורשת ברנר, יידרשו עבודות שיפוץ.

המבנה שייך לחברת חיים שמי ובניו, העוסקת בשיפוץ בתים לצורכי השכרה. גל יצר קשר עם החברה, שאנשיה גילו נכונות להשכיר את המבנה כדי להפוך אותו למעין מוזיאון, אבל אחר כך החלו להסס. בשבוע שעבר הם פנו לדגן והציעו לתנועות הנוער לשכור את המבנה. מנהל החברה, אייל שמי, אמר: "דגן קיבל ממני חומר. הוא צריך לחזור עם תשובות". דגן ציין כי "נראה שעלינו על הנתיב הנכון".

לדברי גל, "בית שבו גר אחד מהוגי הדעות החשובים של הציונות ומפורצי הדרך של הספרות העברית, שבו נכתב אחד הספרים החשובים של התקופה, יש רק אחד. רק פה נוכל לשחזר את תקופת העלייה השנייה ולקרב את הציבור לערכים ולמושגים שבהם האמין ברנר - סולידריות חברתית, עזרה לחלש ולסובל, ערבות הדדית". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ