נשף בלי מסיכות

מה חיפשה מדאם לה פן אצל האוסטרים שטופי הנוסטלגיה לרייך השלישי, בנשף שעורר את שערוריית התבטאות "היהודים החדשים"?

ברנאר אנרי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברנאר אנרי לוי

האירוע לא עורר את המהומה שהיה צריך לעורר, אף שהיה חשוב לא פחות מהופעותיהם האחרונות של פרנסואה הולנד וניקולא סרקוזי. מדאם לה פן, העומדת במקום השלישי בשורת המתמודדים לנשיאות, מי שנשפה עד כה בעורפם של האחרים ואיימה לשחזר את הצלחת אביה, חיבלה אולי, בזמן קצר של כמה שעות, בסיכוייה להגיע לסיבוב השני של הבחירות. מה קרה?

יש בווינה מסורת, יחידה במינה באירופה, חיונית, יפה, מסורת הנשפים האגדתיים הגדולים בנוסח אוסטריה-הונגריה של בית האבסבורג. אבל בין 500 ומשהו הנשפים הללו, המתקיימים בעונה הנחנכת מדי שנה ב-31 בדצמבר בנשף הקיסר המהודר, יש אירוע המתנגש עם האחרים ואף מבייש את העיר - נשף מוקע כל כך בפי כל אותם גורמים דמוקרטיים או שמרניים איתנים בחברה האוסטרית, שהוא חייב להתקיים תחת אבטחה משטרתית - ושידע אולי, אגב, את מהדורתו האחרונה, שכן השלטונות נראים נחושים עתה לאסור אותו: הנשף הזה הוא נשף של ה"בירשנשאפטן", אגודות סטודנטים שנוסדו במחצית המאה ה-19, צמחו מתוך השנאה לצרפת הנפוליאונית וליהודים שהעניקה להם אמנציפציה, ומאחדות עדיין את כל מי שאוהדים היום את האנטישמיות והנאציזם במדינה.

ובכן, זהו הנשף שמדאם לה פן השתתפה בו ביום שישי שעבר, כאורחת כבוד, מלווה במרטין גראף, ראש סיעת הגרעין הקשה של המפלגה הימנית קיצונית FPO; נשף הבירשנשאפטן, הנשף המכוער, נשף הנקלות, שבו נראתה כה גאה להופיע בשמלה ארוכה שחורה (כך) ולקול מחיאות הכפיים (שוב כך) של חבורת הסטודנטים המזדקנים ושטופי הנוסטלגיה לרייך השלישי, שניתן היה לזהותם לפי הצלקת שנחקקה בלחייהם בחרב, בדו-קרב שנועד להיות בצעירותם פסגת טקס החניכה שלהם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

מדוע, על רקע מה שמכונה אסטרטגיית הכשרת השרץ שלה, עשתה המועמדת לנשיאות דבר שאינו יכול להתפרש אלא כטעות? איך ייתכן שנטלה סיכון ורקדה בנשף היחיד מכל נשפי וינה האסור, למעשה, על היהודים והעיתונאים? איך, ומדוע, התחככה כך במיליטנטים החברים באחת האגודות הקנאיות, הקיצוניות והכי "ניאו" מכל אגודות הבירשנשאפטן, אשר יזמה את הזמנתה?

האשם הוא אולי ז'אן מארי לה פן, שהיה לפני ארבע שנים אורח הכבוד באותו אירוע ממש, ושככל הנראה "התנתק" פחות מכפי שאומרים... אולי, כן, זה הלוזר הכפייתי שסיים, בסוף השבוע, עצרת של בתו בשתי פרובוקציות חדשות: האחת קשורה לסרט Les Intouchables שכבש את הצרפתים ושבו הוא מעדיף לראות רק משל לצרפת, ארץ נכה שמצילים אותה מהגרים חלקלקים וחורשי רע; האחרת קשורה לנשף המדובר שבו שמע, לדבריו, "רק שטראוס, בלי קאהן"...

מארין לה פן

ואולי נעוץ האשם במרין לה פן עצמה, שבשל חוסר בקיאותה בתחום זה כמו בתחומים רבים אחרים, באמת התבלבלה (ומכאן ההודעה הפתטית של מפלגת החזית הלאומית, שהגיבה מיד לחשיפת הפרשה על ידי התקשורת תחילה ואחר כך על ידי הארגונים UEJF ו-SOS RACISME) בין נשפי האופרה, הבלומנבול, הקייזרבול, או נשף הווינר פילהרמוניקר, לבין חגיגת הקיטש והמלאכותיות של אירוע ניאו-נאצי... או אולי - וזה כנראה הסביר ביותר - מדובר באמת, פשוט אמת, אמת של לשונות וזכרונות, של חוסר אחריות פוליטית, המכתיבה בסופו של דבר את החוק, ואשר חזרה, באופן טבעי, להסתער בדהרה...

כך או כך, התוצאה היא אותה תוצאה. מדאם לה פן התייצבה לצד אנטישמיים מוצהרים. מדאם לה פן הטביעה את נוכחותה במקום שבו מהללים מדי שנה מכחישי שואה כג'ון גודנוס ודייוויד אירווינג. ביום שציינו בעולם את שחרור מחנה אושוויץ, רקדה מדאם לה פן ואלס עם "סטודנטים לוחמים", שחלקם (חברי האגודה של אינסברוק) מונים בין חבריהם את מפקדו המת של מחנה ההשמדה טרבלינקה. מדאם לה פן מצאה, לפני כן, גם זמן לסעוד עם היינץ כריסטיאן שטראכה, מספר אחת ב-FPO, שהתחבר זה לא כבר מחדש לפאן-גרמניות רדיקלית המהדהדת בכל אוזן אוסטרית בעלת זיכרון היסטורי כמו המלה נאציזם.

ומדאם לה פן לא החמיצה את ההזדמנות, בזמן "ישיבת עבודה", לחבור מחדש לשותפיה בברית האירופית למען חופש, שנוסדה ב-2010 והמאגדת - החל ב-FPO וכלה בוולמס בלאנג הפלמי, או הלאומנים הסלובקים וההונגרים - את כל המתלהמים האנטי אירופים של היבשת, כל מוכי האובססיה לאיום הצועני והיהודי, או כל תומכי הרודנות האיראנית שמאיימת עליה "הלוחמנות" של ישראל.

העובדה שמועמדת לנשיאות, המקבלת בסקרים 17% עד 20% מקולות הבוחרים, עשויה לעשות מעשה נבלה כזה אינה בשורה טובה לדמוקרטיה. אבל בזכות בשורה זו ניתן לומר שהיא מבהירה לכל הפחות את הדיון: אמרתי בשבוע שעבר שמדאם לה פן לא אוהבת את צרפת; ובכן, זה נורמלי בהתחשב בכך שהיא מפלרטטת עם אלה הפועלים, מאז ומתמיד, להחרבתה ולהחרבת ערכיה. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ