השומר הצעיר פינת הרב קוק

קיבוץ רשפים החילוני וקיבוץ שלוחות הדתי מקימים יחד שכונה דתית-חילונית

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

הקיבוצים הוותיקים שלוחות ורשפים שמדרום לבית שאן יודעים שנים ארוכות של שכנות טובה ואף שיתפו פעולה בעלייה על הקרקע לפני 63 שנים. ובכל זאת, המהלך החדש שנכנסים אליו כעת שני הקיבוצים, שלוחות מתנועת הקיבוץ הדתי ורשפים החילוני מתנועת הקיבוץ הארצי (השומר הצעיר), נראה יוצא דופן, בעיקר בתקופה שמעמיק הפער ומתחדד המתח בין דתיים וחילונים.

לפני כחודש ניתן תוקף לתוכנית להקמת 250 יחידות דיור בשכונה שתיקרא "שלפים" (שילוב של שני השמות), המוקמת ביוזמה משותפת של המועצה האזורית עמק המעיינות ושני הקיבוצים השכנים. שותפים לפרויקט גם החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. 35 משפחות כבר נרשמו לשכונה החדשה, 14 מהן גרות בשכונת קראוונים זמנית בשלוחות, מחכות לתחילת הבנייה. בקיץ יוקמו בתים זמניים נוספים ברשפים.

בין הממתינים תמר ואביה מור. היא גדלה במושב בני דרור ומגדירה עצמה חילונית, הוא דתי לשעבר, שגדל בקיבוץ טירת צבי. המניע העיקרי להצטרפותם לשכונה החדשה הוא הרצון לגור בעמק בית שאן, יחד עם עוד זוגות צעירים. אך לדברי תמר "גם הרעיון של קהילה מעורבת, דתיים וחילוניים, קסם לנו. יש בכך יתרונות רבים ואתגר לא קטן". אביה אומר כי אף שעזב את טירת צבי, חשוב לו שילדיו יזכו לחינוך שהוא קיבל, "שיש בו ערך מוסף ויתרונות רבים", כדבריו.

ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, יורם קרין, אומר שהצורך להקמת שלפים "צמח מהשטח". לדבריו, "הרבה דתיים לשעבר ולצדם מסורתיים, חילונים ומשפחות מעורבות, רצו לחזור למקום שגדלו בו או שחיפשו דרך להישאר בעמק. כך נולד הרעיון להקמת ‘שלפים'".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

בני הזוג מור אומרים כי "בשלפים יושם דגש על מסגרות משותפות לילדים במערכת החינוך הבלתי פורמלי ובתנועת נוער משותפת". לדברי תמר, "החיבור הזה שמתפתח פה חסר מאוד בחברה הישראלית. אני, כחילונית, בכלל לא נחשפתי לחברה הדתית עד גיל 24, וזה מצער אותי".

לדברי מנכ"ל החטיבה להתיישבות, ירון בן-עזרא, "סובלנות, פתיחות, כבוד לאחר תוך שמירה על זהות אישית ושמירה על ערכי טבע, הם ערכי היסוד של הקהילה. שלפים תהיה קהילה המקיימת אורחות חיים ייחודיים ומשתלבת בהדדיות וחברות עם הקיבוצים השכנים. מי שירצה, יוכל ללכת בערב שבת למקווה בשלוחות, או בשבת לבריכה ברשפים".

בישראל קמו רק יישובים מעורבים מעטים של דתיים וחילונים, דוגמת אשחר במשגב ונטור ברמת הגולן. שלפים מצטרפת ליישובים הללו, אך יוצרת מודל חדש: מוניציפלית היא מוקמת על שטחו של קיבוץ רשפים, אך היא שכונה אוטונומית. כל תושב יוכל לבחור היכן לצרוך שירותי חינוך, דת, תרבות ופנאי - בשלוחות או ברשפים. יחד עם זאת, יפעל בשכונה מרכז חברתי-קהילתי נפרד.

לדברי דני קריצ'מן, יו"ר החטיבה להתיישבות, "הגרעין המייסד של שלפים יצא מאזור עמק המעיינות. במשך עשר שנים הסתובבו חברי הגרעין בישראל וחיפשו מקום שיוכלו להקים בו יישוב משותף לדתיים וחילוניים. עד כה, המידע עבר מפה לאוזן, חבר מביא חבר, וכעת מקווים לקלוט משפחות מכל הארץ".

שני הקיבוצים, שלוחות ורשפים, ויתרו כל אחד על 125 יחידות דיור שהוקצו להם על פי תוכנית המתאר תמ"א 35, לטובת הקמת השכונה. לדברי תמר מור, "בקהילה שצומחת כעת יש משפחות מכל הקשת שבין חילוני לדתי-לאומי. אותי לא מעסיק רצון לשמור על חלוקה מאוזנת לחלוטין של דתיים וחילונים. בכלל, אין לי דאגות או חששות. מי שמביע חששות זו החברה הסובבת אותנו ולצערי, זה מראה שהחברה הישראלית הפכה ספקנית, צינית וקטנת אמונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ