פריימריס בכחול לבן

ב-40 השנים בהן הוא מסקר בחירות בארצות הברית, העיתונאי ג'ו קליין נזרק כבר מקמפיין וכונה אנטישמי. בראיון ל"הארץ השבוע", מחבר הספר "צבעי השלטון" פותח פה על הרפובליקאים (כת של מתאבדים), על אובמה (פישל) ועל תקיפה ישראלית באיראן (טיפשות)

יעל לביא, ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל לביא, ניו יורק

"אם צה"ל יתקיף את איראן חד-צדדית, זה יהיה הדבר המטופש ביותר שישראל עשתה מאז הפלישה ללבנון בשנת 1982 - מטופש, והרבה יותר הרסני לאזור". ג'ו קליין מנופף מולי אצבע מזהירה ומתיישב בעייפות. המשרד שלו בבניין טיים-לייף במרכז מנהטן משקיף על חצי העיר כיאה לכתב הפוליטי של המגזין ואחד העיתונאים המוערכים בזירה הפוליטית-האמריקאית. כבר 40 שנה שהוא מכסה מערכות בחירות בארצות הברית.

"זהו קמפיין הבחירות העשירי שאני מכסה, זה כמו מחלה אצלי". המחלה הזו הניבה קריירה מפוארת, שהגיעה לשיאה בשנת 1996, כאשר קליין פירסם את הספר "צבעי השלטון" תחת הפסוודונים "אנונימוס" (תרגום: אריה חשביה, הוצ' נירם, 1996).

הספר, שהיה הצלחה אדירה ואף עובד לסרט הוליוודי בכיכובו של ג'ון טרבולטה, סיפק הצצה נרחבת אל מאחורי הקלעים של מסע הבחירות של ביל קלינטון בשנת 1992, כולל הכביסה המלוכלכת. שמות הגיבורים אמנם שונו אבל לא היה קשה לזהות מי הוא מי, כמו גם את זהותו של הכותב האנונימי, מה שלא הפריע לקלינטון לתת לקליין גישה חופשית גם בקדנציה השנייה שלו בבית הלבן. בכלל, נשיאים דמוקרטים אוהבים את ג'ו קליין. הרפובליקאים קצת פחות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"בדרך כלל אני מסתבך בצרות עם הרפובליקאים כשאני מדבר על איראן", אומר קליין. "ב-2008 סילקו אותי מהקמפיין של ג'ון מקיין (המועמד הרפובליקאי אז, י"ל). הגעתי אתו לדרום קרוליינה ובאמצע נאום שלו על הסכנה של אחמדינג'אד, אני העליתי את ההשערה שהוא מוקף בלובי יהודי ניאו-שמרני, שמפמפם ודוחף אותו למלחמה עם איראן, ושמלחמה כזו לא רק תזיק לישראל - היא בטח לא טובה ולא נחוצה לארה"ב. אז העיפו אותי מכיסוי הקמפיין שלו".

גם הליגה נגד השמצה בארה"ב יצאה נגד אז קליין וכינתה אותו אנטישמי. קליין מעיד על עצמו בגאווה שהוא יהודי עם פה גדול, שלא מוכן להעלים עין מהאובססיה של הרפובליקאים עם איראן, גם אם זה מסבך אותו בצרות.

כת השטן

הנושא מעצבן אותו עוד יותר כעת, בזמן המרוץ לפריימריס של המפלגה הרפובליקאית. "הרפובליקאים מזכירים את איראן כל הזמן, ולא רק בגלל הלובי היהודי הניאו-שמרני. אפרופו - לא כל היהודים כאן ניאו-שמרנים, את יודעת", הוא מציין.

לדבריו, "צריך לזכור גם את כל ה'משיגנס' האוונגליסטים שמ-אוד מ-אוד ‘אוהבים' את האחים והאחיות היהודים שלהם בישראל, כי על פי התכנון שלהם, אתם תביאו את סוף העידן הנוכחי במלחמת גוג ומגוג ואז כל הנוצרים עלי אדמות יתאחדו עם ישו וכל השאר יישרפו. האוונגליסטים הם כוח אלקטורלי חזק מאוד בפוליטיקה האמריקאית והרפובליקאים מקשיבים להם. לכן, כשמועמדים רפובליקאים כמו ניוט גינגריץ' וריק סנטורום אומרים שאיראן היא כת השטן, שזה דבר מטורף ומקומם בפני עצמו, הם משתמשים בקו ושפה אוונגליסטיים. לצערי, הם מקבלים מידע זהה מתוך הממשל הישראלי".

טוב, זה פחות או יותר הקו של ממשלת נתניהו.

"נכון ומעבר לזה, נתניהו עשה משהו ששום ראש ממשלה זרה לא העז לעשות - הוא הכניס את עצמו לתוך מערכת הבחירות האמריקאית. זה קרה כבר באביב שעבר. בביקור הלפני אחרון שלו כאן, הוא במכוון ציטט את אובמה לא נכון מול עיתונאים.

"בפגישה פרטית עם נתניהו, ברק אובמה צידד אז בפתרון של שתי מדינות בגבולות 67', עם תיקוני גבול. נתניהו החליט להשמיט את תיקוני הגבול, בעודו עומד ליד אובמה במסיבת עיתונאים לאחר פגישתם האישית. בעשותו כך, נתניהו הימר למעשה על המפלגה הרפובליקאית בבחירות הנוכחיות בארה"ב, בצורה מאוד לא מכובדת. דעי לך שאנשיו של אובמה אמרו לי שהם רתחו מזעם על התרגיל. אישית, כיהודי אמריקאי, אני התביישתי בהתנהגות הזו".

ומה אם איראן באמת כל כך מסוכנת?

"זה דבר אחד להגיד שאסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני כי זה יערער את מערך הכוחות באזור או ייתן לחיזבאללה של איראן יותר לגיטימציה להיות אגרסיביים באזור - מה שגם יהיה נכון ואני נגד חיזוק חיזבאללה. אבל יש הבדל עצום בין זה לבין השימוש הרפובליקאי בביטוי ‘כת השטן', כשהם מתארים את איראן או טוענים שהיא תשתמש בפצצה גרעינית ברגע שתשיג אותה. לצערי, יש ציבור אמריקאי גדול שמאמין לדברים האלו.

"כשהמועמדים מדברים על אחמדינג'אד כעל שטן, הם מצליחים להפחיד אנשים כמו ההורים היהודים הזקנים שלי, כי הם מיד מחברים את זה להכחשת השואה של הנשיא האיראני, וזה חסר פרופורציה. אני נפגשתי עם אחמדינג'אד כמה פעמים. האיש לא מדבר בהיגיון, אבל הוא בובה פוליטית ואת זה אף אחד לא אומר כאן.

בחירות 2012 - סיקור מיוחד

"חוץ מזה, אני נוסע לאיראן הרבה במסגרת העבודה. יש לי חברים איראנים שסובלים תחת השלטון הנוכחי והעם האיראני מרגיש את לחץ הסנקציות חזק מאוד עכשיו, כמו גם את שנאת העולם הלא פרופורציונלית. אני אישית לא אוהב את השלטון האיראני אבל חשוב לזכור ולציין שאין חפיפה מלאה בין העם האירני לבין המשטר האיראני".

אם ישראל אכן תחליט להתקיף את איראן חד-צדדית, מה אובמה יעשה?

"אני לא יודע מה הוא יעשה, אני יודע מה אני חושב שהוא צריך לעשות - לחתוך כל תמיכה צבאית בישראל. אבל זה לא יקרה. יש פה לובי יהודי מאוד חזק והוא צריך להתחשב בו. תראי מה קרה עם אובמה וההתנחלויות - למרות שישראל המשיכה לבנות בהתנחלויות בקדנציה שלו, בניגוד להסכמים, הוא לא עצר כספים. זה דבר שאפילו הנשיא בוש האב עשה בתקופתו עם ישראל בסוף שנות ה-80, והוא היה רפובליקאי. אבל לדעתי, לא תהיה התקפה כזו - אתם הרי לא כל כך טיפשים. כל ברברת המלחמה הזאת - לא נראה לי שצה"ל היה מסכים לזה לפני התקפה אמיתית. זה לא הסגנון של הצבא שלכם, לדבר על התקפה כל הזמן, זה מתאים לממשלות הליכוד אצלכם אבל לא לאסטרטגיה של צבא ישראל, לא?" קליין שואל בדאגה אמיתית.

כישרון להרס

בשנים שבין מסע בחירות אחד לאחר, קליין מסתובב במזרח התיכון ומסקר את מדיניות החוץ של נשיאי ארה"ב. למרות הביקורת של הלובי היהודי נגדו, ישראל יקרה לו. "אני אוהב את המדינה הזו ורוצה לראות אותה ממשיכה להתקיים", הוא אומר. "כיהודי אמריקאי אני ארגיש פחות שלם אם ישראל תיהרס כליל כפי שכבר קרה בהיסטוריה. אבל כיהודי, אני גם מכיר יהודים: יש לנו כישרון מופלא לפילוג ולהרס עצמי".

בחודשים האחרונים קליין מסתכל על ישראל ממרחק. הבחירות ממלאות את זמנו. אנחנו יושבים במשרדו ביום נדיר שהוא נמצא בניו יורק, יום אחד בחודש שאת כולו הוא עושה בדרכים, באוטובוסים של מועמדים רפובליקאים. "אני די מופתע מהטירוף של המפלגה הרפובליקאית בסבב הבחירות הזה למועמד", הוא אומר, "אין שם קו מנחה. כל מה שהם יודעים לעשות זה להגיד ‘לא', או להפחיד בצורה ניהיליסטית לחלוטין. רוב הזמן זה כמו לעקוב אחר כת של מתאבדים - כאוטי לחלוטין".

אם המרוץ הרפובליקאי כל כך מבולגן, לאנשי אובמה יש בכלל סיבה להיות מודאגים?

"האמת - הם לא שקטים בכלל. בבית הלבן יודעים שהבחירות לקדנציה השנייה לא יהיו קלות, בלשון המעטה. האנשים של אובמה יודעים שהם כבר לא יכולים למכור אותו כ'משיח', כמו שעשו ב-2008. אחרי ארבע שנים בשלטון הוא הוכיח שהוא אנושי, כמו כולנו".

קליין מתאר ארבע שנים בהן אובמה איבד את מעמד ה"סופר סטאר", בעקבות כישלונו בהעברת חוקים, אובדן הרוב הדמוקרטי בסנאט ובקונגרס ומדיניות חוץ שנויה במחלוקת. "אובמה אפילו הודה בפני שבשנתו הראשונה בבית הלבן, כפי שהוא תיאר זאת, הוא ‘פישל' בנושא המזרח התיכון", אומר קליין.

אז הרפובליקאים עשויים לזכות בבחירות?

"זה מורכב. הם יכולים לרוץ על מצע מאוד חזק, אם הם יתרכזו רק בכלכלה בתקופת אובמה. יש טענה שפויה שהם יכולים להשתמש בה, שאובמה ניסה לעשות יותר מדי ומהר מדי בתחום הזה. וכרגיל, הדמוקרטים, כמפלגת שלטון, לא ניהלו את הקונגרס והסנאט כל כך טוב.

"לאורך הקריירה העיתונאית שלי ראיתי את המפלגה הדמוקרטית מתרסקת בבחירות פעם אחר פעם, כי גם כשהם זוכים, הם נופלים בניהול הממשל כשהם בשלטון. בסוף הקדנציה של קלינטון דיברתי אתו ארוכות והוא הודה בפני שהדבר הראשון שנשיא אמריקאי צריך לעשות זה לנהל את הקונגרס והסנאט, והדבר השני, זה לנהל דרכם את הכלכלה.

"אובמה לא כל כך הצליח לעשות זאת. גם אם בוחנים את הרפורמה הכלכלית שלו, היא די דפוקה. היה כאן בארה"ב משבר אמון נורא בבנקים, שהוביל לקריסה של 2007-2008 ותגובתו לאותו משבר לא היתה רפורמה כוללת אלא רגולציה, וכתוצאה מכך היא די נכשלה. הרפובליקאים יכולים להריץ מועמד עם מצע כזה".

אם מדברים על רפובליקאים - אתה חושב שמיט רומני יזכה בפריימריס?

"אני לא מוכן לנחש. ויתרתי על ניחושים לפני שנים. אנחנו, העיתונאים, אכלנו אותה בניחושים כמה וכמה פעמים בעבר. אנחנו מאוד טובים בלדווח על מה שקורה, אנחנו נפלאים בלנתח את העבר, אבל אלוהים ישמור אותי מניחושים. זה כמו לנסות לנחש מה יקרה במזרח התיכון מחר - דבר שאסור לעיתונאי לעשות אף פעם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ