סערה מדרום לסהרה

הקצנה איסלאמית, נשק לובי ושינויי אקלים מעוררים מהומה בסאהל - האזור הצחיח שמדרום לסהרה

אקונומיסט
במקו, מאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט
במקו, מאלי

כוחות הקומנדו הבריטיים, שניסו בתחילת החודש לשחרר בריטי ואיטלקי שהוחזקו בצפון ניגריה, נכשלו במשימתם. בני הערובה נהרגו בחילופי האש עם השובים, קיצונים איסלאמים מארגון "בוקו הראם", ותחושת האבדון בניגריה גברה.

הפרשה היא הבולטת בצרור הצרות הפוקדות את אחד האזורים הנידחים באפריקה. השטחים הצחיחים מדרום לסהרה, המוכרים בשם סאהל, ושמשכו פעם תיירים הרפתקנים, הפכו בתוך זמן קצר ללא מומלצים. צ'אד, מאלי וניז'ר מושפעות מכך יותר ממדינות אחרות, אבל שילוב בין קיצוניות ג'יהאדיסטית, זרם של נשק ובצורת קשה, מאיים על האזור כולו.

מיעוט משקעים נדמה כשגרה סמוך לסהרה. למעשה, בשנים רגילות יורד ברוב אזורי הסאהל גשם בכמות המספיקה לחקלאות מצומצמת. אך לדברי מטאורולוגים, התחממות המים במפרץ גיניאה הסמוך הסיטה את ענני הגשם דרומה. עדרים של בעלי חיים מתו. רעיית יתר וגידול מהיר של האוכלוסייה החמירו את הבעיה.

מחנה פליטים בניז'ר. יותר ממיליון ילדים סובלים מתת־תזונה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

ארגון הסיוע "אוקספאם" מזהיר מפני אסון הומניטרי: יותר ממיליון ילדים סובלים מתת-תזונה. כפריים בצ'אד כבר החלו לחפור קני נמלים כדי לקחת את גרעיני הדגנים שהן אוספות, ובניז'ר, שמושפעת בצורה הקשה ביותר, עצירת הגשמים פגעה ב-80% מהיבולים.

הסבל עשה את אלפי המובטלים בסאהל טרף קל לגיוס לשורות ארגונים קיצוניים. המעוזים העיקריים של אלה נמצאים בגבול הפרוץ שבין ניז'ר לאלג'יריה, שם הופך הסאהל למדבר צחיח לגמרי. המורדים האיסלאמים, הנלחמים זה שני עשורים, מכנים עצמם "אל-קאעדה במגרב האיסלאמי". מכיוון שלא הצליחו לסלק את המשטר הצבאי לאורך חופי אלג'יריה המיושבים בצפיפות, הם מתמקדים יותר ויותר בעומק היבשת.

בין היתר, מחזיקים המורדים לפחות 18 בני ערובה אירופים. בראש אחד הפלגים, שהוקם בדצמבר, עומדים אפריקאים שחורים, בהבדל מערבים שהם הדומיננטיים בדרך כלל בארגוני הג'יהאד. כדי לבדל את עצמם, חברי התנועה מנסים להיות קיצונים יותר. נשק מודרני מגיע לידיהם מלוב, שבה נבזזו מחסני נשק עם התמוטטות משטר קדאפי.

בזאר הנשק הלובי משפיע במיוחד על מאלי, מדינה ענקית עם היסטוריה של אי-יציבות. בעבר נהגו נוודים משבטי הטוארג, חמושים ברובי קלצ'ניקוב, לשוטט על גמלים בישימון בצפון המדינה. מאז שקיבלה מאלי, המנוהלת מהבירה במקו בדרום, עצמאות ב-1960, התמרדו הטוארג פעמים רבות. רבים מהם לחמו למען קדאפי, וכשמשטרו התמוטט בשנה שעברה הם שבו למולדתם ברכבי שטח המצוידים במקלעים כבדים ובמשגרי טילים.

באוקטובר נפגשו בנווה מדבר מרוחק ליד גבול אלג'יריה לוחמי טוארג ועריקים מצבא מאלי, והקימו ארגון חדש. מאז ינואר, תקפו כוחותיהם שתי עיירות וכבשו אותן. ב-11 במארס כבשו הטוארג את הבסיס הצבאי בטסאליט, בעל החשיבות האסטרטגית (מרידת הטוארג תוארה כסיבה העיקרית להפיכה הצבאית שאירעה שלשום במאלי, שבה הודח הנשיא המכהן).

קידאל, העיירה המרכזית בצפון-מזרח מאלי, עלולה להיות הבאה בתור, אבל התקפה על הבירה במקו אינה עומדת על הפרק. דובר של הטוארג אומר כי בניגוד לעבר, ההתקוממות הנוכחית לא תיחלש. לוחמיהם, כאלף במספר, מצוידים לראשונה היטב ומאוחדים פוליטית. לצבא של מאלי יש רק 7,500 חיילים.

משקיפים מבחוץ חוששים שהטוארג ישלבו כוחות עם קיצונים איסלאמים. יש להם הרבה בעיות משותפות והם חולקים קשרים בין-שבטיים ומסחריים בתחום ההברחות - הענף הגדול בסהרה. הפניית משאבים ממשלתיים למאבק בטוארג תקל את הלחץ על הקיצונים, וכך גם הצורך לדאוג ל-120 אלף פליטים שברחו למדינות השכנות מהלחימה - וכל זאת בנוסף למצוקת הבצורת. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ