המדד |

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, מה זה בכלל

אלון עידן
המדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
המדד

בין "איראן" ל"פסק זמן" - כלומר, בין שתי נקודות קיצון של עניין ציבורי - יושבים להם בשקט, מוזנחים, לא מעניינים, החיים עצמם. לחיים עצמם קוראים בשמות משעממים, כי החיים עצמם - אם מכבים לרגע את הטלוויזיה/מחשב/אייפון - משעממים. וכדי שלא ניחשף לשעמום, מודבקות לאורכם ולרוחבם תוויות אזהרה. למשל, "הרפורמה בחוק לתכנון ובנייה". הכוח של תוויות האזהרה גדול. ברגע שהאדם הרגיל נחשף אליהן, הוא כמו נדרש לעבור הלאה, לנושאים שמעניינים אותו באמת: מאיראן, דרך פסק זמן ועד "ח"כ אבסדזה לא תשתתף ב'רוקדים עם כוכבים'". האדם הרגיל לא שואל את עצמו: למה אני נמשך לפצצה האיראנית, למה אני רוצה כל הזמן לדבר על פסק זמן, למה אני יודע פתאום מי זאת חברת הכנסת נינו אבסדזה? והוא גם לא שואל את עצמו: למה שם כמו "הרפורמה בחוק התכנון והבנייה" עושה לי פריחה?

תוכן התוויות אינו אקראי, כמובן. יש היגיון מאחורי כל שעמומון. תווית האזהרה "הרפורמה בחוק התכנון והבנייה", למשל, מקבלת ניסוח ביורוקרטי כדי להרחיק מעליה את הציבור. הציבור מתבקש לעזוב את המקום, כי בדיוק במקום הזה אמור להיעשות בקרוב עוול. העוול השכיח בישראל כרוך בלקיחת כסף מההמון והעברתו ללא-המון, למיעוט. מאחר שאיש לא מוכן שייקחו לו את הכסף ויעבירו למישהו אחר, נפסלת האפשרות לכתוב על התווית "רפורמת העוול" או "החוק לדפיקת ההמון". אלו שמות אטרקטיביים מדי, ויש סכנה שימשכו קהל. במקום זה, קוראים לזה בשמות מדכאים. "הרפורמה בחוק התכנון והבנייה" הוא שם שאמור לסמן עבור הקורא: לך מפה, במילא לא תבין; התחליף הסלנגי, "חוק המרפסות", אמור לסמן: לך מפה, זה הרי סתם קשקוש.

לחצו להגדלה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

ההמון מבין שהוא גם לא יבין, ובמילא מדובר בקשקוש, אז הוא הולך.

אחרי שהוא הולך, אפשר לבצע את העוול בשקט ובלי לחץ. כך קורה, שבזמן שהוא יורה ציוצים בטוויטר לכיוון הדירה החדשה של אהוד ברק, הכסף שלו נלקח מכיסו; ובזמן שהוא מגיע לשני מיליון נקודות בטמפל ראן, מפרקים לו את המרפסת וממקמים אותה אצל מישהו שלא שילם עבורה.

בסיום התהליך, האיש הרגיל מרוצה מהחיים. הוא חוזר הביתה ואומר לאשתו: גם נכנסתי בברק וגם שברתי את השיא בטמפל ראן. ואילו האיש שאחראי על התוויות חוזר הביתה ואומר לאשתו: אין, אין על ישראל. איפה עוד תמצאי אנשים שבזמן שגונבים להם את המרפסת, יושבים ומוחאים כפיים להיא מ"דה וויס"?

4.3 10'

לקראת דיון ממשלתי בחוק התכנון והבנייה החדש, הוגשו 4,000 התנגדויות של אזרחים

4.3 10'

צו ארעי של בג"ץ מנע מהממשלה לדון בחוק החדש בגלל עתירה של "אדם, טבע ודין"

14.3 10'

הממשלה אישרה את החוק החדש

17.3 10'

החוק אושר בכנסת בקריאה ראשונה

17.3 10'

אנשי החברה להגנת הטבע מפגינים מול הכנסת נגד החוק

6.1 11'

שר השיכון אריאל אטיאס: "הרפורמה תתעכב עוד זמן רב"

28.2 12'

נקבע כי הרפורמה תעלה להצבעה רק בסוף הפגרה

12.3 12'

לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית, מוגשות 1,000 התנגדויות נוספות לרפורמה. הדיון ברפורמה מופסק

19.3 12'

הדיונים בעניין הרפורמה שוב מופסקים, הפעם בעקבות התנגדות ישראל ביתנו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ