עם היכחדם של הנאצים, מכון ויזנטל עבר לצוד איראנים

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

67 שנים אחרי תום מלחמת העולם השנייה, מרכז ויזנטל, הקרוי על שם צייד הנאצים האגדי שמעון ויזנטל, מחפש את ייעודו. קומץ הנבלים הנאצים, אם שרדו, כבר חוצים את גילאי ה-90 ונמצאים במצב גסיסה או שיטיון. מותו של איוון דמיאניוק לאחרונה, בגיל 91, הוריד עוד משימה מהלוח. ובכל זאת, יש משכורות שצריך לשלם ומערך שצריך לתחזק.

לאחרונה הפיץ מכון ויזנטל לרשימת התפוצה שלו מכתב בנושא השעה - איראן. במרכז המכתב הוצג מאמר שפורסם באתר איראני ובו מציע הכותב, עלי ראזה פורקאני, שאיראן תפציץ את ישראל כמכה ראשונית. המאמר מוצג על ידי מכון ויזנטל כפרסום רשמי של המשטר האיראני ומצורפת אליו גם מפת ישראל עם "אזורי הפצצה".

המכתב המפחיד, החתום על ידי הרב מרווין הייר, ראש מרכז ויזנטל, עמוס אזכורי שואה, ורצח עם בהקשר של איראן. המנהיגים באיראן מכונים, למשל, "נאצים דתיים". כל הדימויים האלה מוכרים. אלא שלאחר שסקר במכתב את רצח העם שאיראן כביכול מתכננת, הרב הייר פנה לפתע לקורא: "אם כך, אני סומך עליך שתסייע בתרומת חירום נדיבה היום... המרכז חייב לפעול נגד הסכנה מיד. בעזרת סיועך היום, מרכז ויזנטל יוכל להמשיך ולעקוב אחרי איראן... אני מקווה שתשלח את תרומת החירום מוקדם ככל האפשר. אין זמן לחכות...". בסיום ניתנות אפשרויות שונות לתרומה בסכומים שבין 50 ל-500 דולר, וכן אופציות תשלום בכרטיסי אשראי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

ישראלים ואזרחים אירופים שונים, גם כאלה שנוהגים לתרום מפעם לפעם למכון ויזנטל, קיבלו את המכתב וחשו חוסר נוחות. צייד הנאצים אפרים זורוף, מנהל הסניף הישראלי של המכון, לא חושב שיש בעיה. לטעמו, כך פועלים כולם. "נו, אתה יודע איך זה באמריקה", אומר זורוף, "מרכז ויזנטל חי על תרומות. גם הליגה נגד השמצה מדווחת על אנטישמיות, אולי אפילו בהעצמה. אני אומר אולי, כי זו רק אפשרות. ככה פועלים ארגונים יהודיים שקיימים בזכות היכולת שלהם לשכנע אותך להיפרד מהכסף. אבל כל הארגונים פועלים ככה. זה לא ייחודי למרכז ויזנטל".

אתה לא מרגיש שהשוואה בין איראן לנאצים מחלישה את ייחוד זכר השואה?

"האיראנים הם לא בדיוק הרייך השלישי, אבל אסור לזלזל בהתבטאויות שלהם. איראן היא לא מדינה אפריקאית נחשלת".

נוסף על כך, בדיקה קצרה מראה כי פורקאני, מחבר מאמר השטנה, הוא לא ממש נציג מוסמך של המשטר האיראני, אלא בלוגר עצמאי קיצוני. "מפת המטרות להשמדה" שמוצגת במכתב אינה מסמך מבצעי, אלא מפת ישראל שמופיעה בוויקיפדיה באנגלית ו"אזורי ההפצצה" הם מחוזות ישראל. על פי האתר הרשמי של המכון, לפני שנה גייס מכון ויזנטל תרומות בסך 20 מיליון דולר. ההוצאות השונות היו מעל 9 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ