עורו הספרדים

אובמה חלש בקרב המצביעים הלבנים, אבל יש לו יתרון עצום על המועמד הרפובליקאי המוביל, מיט רומני, בציבור ההיספני

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

השבוע הקודם של הנשיא ברק אובמה התקלקל בגלל 47 דולר. זהו הסכום שעליו התווכח איש השירות החשאי עם נערת הליווי שבילה עמה את הלילה. הדי הצעקות בין השניים הזעיקו את אנשי הביטחון במלון שבו שהה אובמה בביקורו בקולומביה, והתגלגלו לשערוריית מין עסיסית. אובמה התקשה להסתיר את זעמו על סקנדל הסקס שהאפיל על מסעו לטיפוח קשרים באמריקה הלטינית והעיב על השקת הקמפיין שלו באוכלוסייה ההיספנית בארצות הברית.

זה קרב שבו אסור לאובמה להפסיד. הנשיא הדמוקרטי חייב לשמור על היתרון של 70% מול 14% על פני מיט רומני, שהעניק לו סקר של רשת פוקס בקרב ההיספנים, כדי לפצות על חולשתו בקרב מצביעים לבנים. רומני אמר השבוע לתומכיו שאם לא ישתנו יחסי הכוחות "אנחנו אבודים", ורוב הפרשנים נוטים להסכים לדעתו.

היספני, על פי לשכת האוכלוסין האמריקאית, הוא כל מי שמזהה את מוצאו או את מורשתו בתרבות הספרדית או במדינות דוברות ספרדית. בארה"ב חיים היום 50 מיליון היספנים, שהם כ-16% מהאוכלוסייה. כ-10 מיליון מהם מהגרים לא חוקיים, ויחסו הנוקשה כלפיהם הוא שהוציא על רומני את קצפה של העדה כולה.

על מנת להדוף את תדמית הליברל בארון, רומני בחר בסוגיית ההגירה הבלתי חוקית כדי לעקוף מימין את יריביו הרפובליקאים. הוא התנגד ללימודים אקדמיים לילדי מהגרים, תמך בתוכנית הזויה לעידוד "הגליה עצמית" ודחה הצעות לחנינה למהגרים ותיקים.

אף על פי שההיספנים נוטים לשמרנות חברתית, ואף ששיעור האבטלה בקרבם גבוה, דבריו של רומני נתפשו כעלבון. עכשיו הוא מנסה לתקן את הנזק, בין היתר בהעלאת שמות של פוליטיקאים ממוצא היספני שמי מהם עשוי להיות סגנו בבחירות הכלליות.

עם קולותיהם של 14% מההיספנים, רומני עתיד להפסיד בכמה מדינות מפתח, למרות התמיכה שהוא נהנה ממנה בקרב הרוב הלבן. על פי כמה סקרים מהשבוע, רומני מוחץ את אובמה בקרב גברים לבנים בשיעור של שניים לאחד, ובשיעור דומה בקרב נשים לבנות חסרות השכלה אקדמית ואמהות לא עובדות, במיוחד כאלה שנעלבו בשם רעייתו של רומני, אן, שיועצת דמוקרטית אמרה שאינה מבינה בענייני פרנסה כי לא עבדה יום בחייה. רק נשים לבנות בעלות תואר אקדמי ממשיכות לתמוך באובמה, בעיקר בשל העמדות הריאקציוניות של הרפובליקאים כלפי נישואים חד-מיניים, הפלות ואמצעי מניעה.

אובמה מוביל או משתווה לרומני ברוב הסקרים, בשל התמיכה בו בקרב המיעוטים. השחורים מעניקים לו יותר מ-95% מקולותיהם ואחריהם ההיספנים, ההומוסקסואלים, האסיאתים, המוסלמים והקהילה היהודית, שלמרות מעמדה הסוציו-אקונומי הגבוה "מזדהה עם מיעוטים", כדברי שלמה ארצי, ומעניקה לאובמה 65%-75%.

אמריקה הולכת ונחלקת על פי קווי מתאר גזעיים ואתניים חדים מאי פעם: המפלגה הרפובליקאית הופכת במובהק ל"מפלגת האדם הנוצרי הלבן", בעוד הדמוקרטים משמשים קורת גג מאחדת למיעוטים באשר הם. החלוקה ה"עדתית" הזאת היא אחת הסיבות העיקריות לשסע הגדל ולשלהוב היצרים הגובר בדו-שיח הפוליטי באמריקה, בעיקר בתקופה שנשיא שחור מכהן בבית הלבן.

אין לטעות: הרפובליקאים חדורי רוח קרב לזכות בבחירות לא רק בשל שנאתם לאובמה. הם קוראים את הטבלאות הסטטיסטיות, הם מבינים שאוכלוסיית המיעוטים גדלה בעשור האחרון ב-30% לעומת האוכלוסייה הלבנה, שגדלה באחוז אחד בלבד, והם רואים את הכתובת הדמוגרפית על הקיר. נובמבר 2012, משוכנעים רבים מהם, עלול להיות הזדמנות אחרונה בהחלט. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ