למה ב-Street View מדירים את ז'בוטינסקי מהנוף הציבורי?

שירות גוגל סטריט ויו מציע תיעוד של מדינת ישראל. חוץ ממשרדי הליכוד

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו קינן

כשגוגל ביקשה לתעד את רחובות ישראל במסגרת שירות גוגל סטריט ויו, היא נדרשה לקבל אישורים ממשרד המשפטים, שבחן את הפוטנציאל לפגיעה בפרטיות, ומוועדת שרים בראשות דן מרידור, שבחנה את ההיבטים הביטחוניים. המדינה דנה בבקשה בכובד ראש ואף שיתפה את הגולשים בדיון שקדם להחלטה. לבסוף גוגל הורשתה לצלם בתנאי שתימנע מתיעוד אתרים רגישים ביטחונית, שחלקם טושטשו (כמו מעון ראש הממשלה בירושלים) וחלקם כלל לא הועלו לשירות (מחנה הקריה בתל אביב). אבל למה זכתה מצודת זאב להגנה כזאת?

מצודת זאב, או בית ז'בוטינסקי, נמצאת במרכזו של רחוב המלך ג'ורג' בלב תל אביב. במצודה שוכנים בין השאר משרדי תנועת הליכוד, מכון ז'בוטינסקי בישראל ומשרדים שונים. למעט בעת ביקורים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אין סביב הבניין אבטחה יוצאת דופן, לפחות לא גלויה לעין, ואפשר להסתובב שם, לצלם את הבניין ואף להיכנס לתוכו. ועם זאת, כל מתחם המצודה, משדרות בן ציון ועד רחוב בורוכוב, לא קיים בגוגל סטריט ויו, וכמוהו גם רחובות קטנים מצדדיה ומאחוריה של המצודה. האם לצנזור יש קשר לעובדה שנתניהו, בתוקף תפקידו כיו"ר הליכוד, מחזיק משרד במצודה?

יש לציין כי במדינות אחרות שבהן הופעלה גוגל סטריט ויו, גוגל הסתבכה בפגיעה בפרטיות של אנשים שצולמו במקומות ובמצבים שהם לא רצו להיראות בהם, וביירוט מידע פרטי של גולשים מרשתות אינטרנט אלחוטיות. רק לאחרונה נקנסה גוגל ב-25 אלף דולר (בלבד) על ידי רשות התקשורת הפדרלית (FCC) בעקבות ניסיון לפגוע בחקירה שביצעה בנושא איסוף המידע הפרטי. אחרי שה-FCC פירסמה דו"ח מצונזר על הפרשה, גוגל פירסמה השבוע את הדו"ח המלא, למעט שמות העובדים המעורבים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

בגוגל לא התייחסו ספציפית למצודה, ומסרו: "ייתכן שחלקים מסוימים בערים שונות ובאזורים שונים אינם נכללים בשירות סטריט ויו ממגוון סיבות. אנו שואפים לצלם כמה שיותר ערים ומקומות בכדי להפוך את שירות מפות גוגל לכמה שיותר יעיל עבור המשתמשים". עוד ציינו כי "השירות מופעל בתיאום עם רשויות הביטחון ובאישורן, וכן בהתאם להנחיות הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע".

ממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ