חיים הנדוורקר
ניו יורק

נבחרת ישראל בבייסבול. כן, יש דבר כזה, והיא עומדת לעשות היסטוריה. בנובמבר הקרוב תשחק הנבחרת במוקדמות אליפות העולם בג'ופיטר בפלורידה נגד נבחרות ספרד, צרפת ודרום אפריקה. לא קבוצות חזקות מדי, אבל גם הנבחרת הישראלית היא לא מהקבוצות החזקות בעולם. אם הנבחרת תסיים בראש הבית, וזה לא בלתי אפשרי, היא תשתתף באליפות העולם שתתקיים במארס בארצות הברית, וזה כבר באמת משהו גדול.

הסיכויים של נבחרת ישראל להעפיל לאליפות העולם, למרות רמת הבייסבול הנמוכה בארץ, גדלים משמעותית משום שהיא עשויה לקבל חיזוק בלתי צפוי ולהפוך, באופן לא רשמי, לנבחרת יהודי ארה"ב.

מזכ"ל איגוד הבייסבול הישראלי, פיטר קורץ, הסביר כי בתקנון אליפות העולם בבייסבול יש "סעיף מורשת", לפיו כל מי שזכאי לאזרחות של מדינה מסוימת יכול גם לשחק בשבילה. כך, למשל, מייק פיאצה, שחקן מוכר בארה"ב שהוריו איטלקים, שיחק במדי נבחרת איטליה אף שלא ביקר בה עד אז, ובעקבות הישגיו הפך לכוכב באיטליה.

הסעיף הזה בחוקה מאפשר לכל יהודי לשחק בנבחרת ישראל מתוקף חוק השבות. קורץ ניצל את ההזדמנות ופנה לכמה שחקני עבר ידועים ששיחקו בליגות העל בארה"ב והציע להם להצטרף. שלושה מהם קיבלו את ההצעה והפכו להיות המסד של הנבחרת הישראלית העתידית: בראד אוסמוס, ששיחק כתופס מצטיין ב"דטרויט טייגרס", ב"יוסטון אסטרוס" וב"לוס אנג'לס דוג'רס" והיה חלק מה"אול סטאר" (נבחרת הכוכבים) האמריקאית בבייסבול יהיה שחקן-מאמן הנבחרת; גייב קפלר ששיחק במדי "טמפה ביי רייס" ושון גרין שהיה פיצ'ר (מגיש) במדי ה"טקסס ריינג'רס".

הנבחרת תצא לדרכה כבר בשבוע הבא. אוסמוס יבוא לישראל ביום ראשון, ובזמן ביקורו תתקיים מסיבת עיתונאים שבה יוכרז על מינויו למאמן נבחרת ישראל. הוא ישתתף גם באירוע גיוס כספים לקרן היסוד. ב-22 במאי יתקיים משחק ליגה שבו הוא יהיה אורח הכבוד ולמחרת הוא ישתתף בפעם הראשונה באימון של הנבחרת.

אוסמוס, בן לאם יהודייה, נהג לחגוג את החגים היהודיים עם סבו וסבתו. הוא אומר שזו הזדמנות גדולה עבורו, שהוא חש קרוב לישראל ויישמח לסייע. הוא מבטיח שיפנה למיטב שחקני הבייסבול היהודים באמריקה וינסה לשכנע אותם להצטרף. "נפנה לכולם", הוא אומר. "בינתיים אני מקבל תגובות חיוביות. איש לא ענה בשלילה, אבל נצטרך להמתין כי השחקנים עוד לא יודעים מה עומד לקרות בשנה הבאה. אני מאמין שיש לנו פוטנציאל להציג קבוצה מאוד טובה".

קפלר מעולם לא הסתיר את הקשר הרגשי למוצאו היהודי. שחקן טמפה בלו ריי שהשתתף בגמר תחרויות הליגה ופרש בינתיים קיעקע על גופו מגן דוד. על קעקוע אחר כתב "לעולם לא עוד". יש לו גם קעקוע שלישי, על רגלו, שהוא הפירוש העברי למלים "Strong Mind". האמת היא שהמקעקע עשה עבודה לא מוצלחת ולא כל כך ברור מה באמת כתוב על רגלו של קפלר.

בעבר, כשהשתכר כמיליון דולר לעונה, דאג קפלר ששכרו יהיה מיליון ועוד 18 דולר, בשביל ה"חי". "זה מאוד מרגש בשבילי", הוא אומר. "לשחק בנבחרת ישראל זה לא סתם לשחק בייסבול. זה משהו שאני מאוד גאה בו. בשבילי זה לחגוג את התרבות שממנה אני בא".

בראד אוסמוס

10 כוכבים

הפגישה עם קורץ מתקיימת ב"סיטי ויינרי" (היקב) של ניו יורק, הלב של הבייסבול הישראלי באמריקה. יש כאן אולם הופעות עם כמה מאות מקומות, ומפיקים כאן גם יין של ממש. זהו המקום שבו נפגשים עסקני הבייסבול הישראלי כשהם באים לניו יורק. הסיבה: שלמה ליפץ, הפיצ'ר (מגיש) של הנבחרת ואחד מכוכביה, הוא מנהל האירועים ביקב.

ליפץ, ששיחק פעם בקולג' בסן דייגו והיום משחק בליגות חובבים בסנטרל פארק ובליגה חצי מקצוענית בברוקלין ("הרמה כאן גבוהה יותר מזו של הנבחרת הישראלית"). הוא האיש של ליגת הבייסבול הישראלית בניו יורק. קורץ, מזכ"ל האיגוד הישראלי לבייסבול, עלה לישראל ב-1998 ומתגורר בגבעתיים. במסגרת עבודתו הוא טס לארה"ב ארבע פעמים בשנה ובזמנו החופשי עוסק בבייסבול.

בביקורו הנוכחי בניו יורק הוא משקיע את מרב המאמצים בניסיון לבנות את נבחרת ישראל האמריקאית. מכיוון ששמו אינו מוכר וסיכוייו לשכנע כוכבים להצטרף נמוכים, הוא הטיל את המשימה על שלושת הכוכבים החדשים.

בעיה נוספת צצה משום שבכל ליגת העל לבייסבול (MLB) יש עשרה יהודים בסך הכל. בליגות הנמוכות יותר ובקולג'ים יש כ-150 שחקנים יהודים. לא מספר מדהים, ובכל זאת פוטנציאל לא רע.

בפגישה משתתף גם מרטי אפל, שניהל בעבר את יחסי הציבור של "הניו יורק ינקיז" ויהיה איש יחסי הציבור של נבחרת ישראל. "נכון", אומר אפל, "עשרה שחקנים יהודים זה לא הרבה. אבל מספרם של היהודים בליגות הגבוהות היה אפס בשנות ה-80. אז עשרה זה לא רע בכלל". בעבר היו כמה כוכבי בייסבול יהודים בליגה הראשונה. למשל הנק גרינברג, ששיחק בשנות ה-30 וה-40, וסנדי קופקס ששיחק בשנות ה-50 וה-60. אבל הם שייכים להיסטוריה. "כיום", אומר אפל, "אחד הכוכבים היהודים הגדולים הוא ראיין ברון, שחקן "מילווקי ברוארס", שנבחר בשנה שעברה להיות ל'שחקן המוערך ביותר' (MVP) ואביו הוא ישראלי".

שון גרין

ברון הגיע לעמוד הראשון של הניו יורק טיימס כשהושעה לאחר שהתגלו בדמו סימנים שהשתמש בסטרואידים אסורים. אבל לראשונה בהיסטוריה החליטו רשויות הבייסבול לבטל את ההשעיה משום שהתברר שהבודק לקח את הדגימה אליו הביתה לפני שהביאה למעבדה.

ספק, אומרים כאן, אם ברון ישחק לבסוף בנבחרת ישראל. קרוב לוודאי שיופיע בנבחרת האמריקאית. כוכבים נוספים הם קווין יוקלס מה"בוסטון רד סוקס", איאן קינסלר מהטקסס ריינג'רס וסם פולד מטמפה ביי רייס.

אף אחד לא משלה את עצמו שהכוכבים הגדולים באמת יבואו לשחק בנבחרת. אוסמוס אמנם אומר שיפנה לכולם, אבל נראה שבעלי הסיכוי לשחק בנבחרת ארה"ב לא יצטרפו, כי תקנון האיגוד העולמי קובע ששחקן יכול לשחק בנבחרת אחת בלבד.

"עד כה אף אחד לא סירב", אומר קורץ. "מי שאמרו שיצטרפו הם ג'וש סאטין מהניו יורק מטס ומייקל שווימר מהפילדלפיה פיליס, לא שחקנים מהשורה הראשונה. התחרות בנובמבר מתקיימת בעיתוי קצת בעייתי כי העונה נגמרת באוקטובר ואף אחד לא נוגע שוב בכדור עד סוף דצמבר. יחד עם זאת, השחקנים בליגות הנמוכות דווקא רוצים לשחק בנבחרת ואין לזלזל ברמה שלהם. מדובר בשחקנים מצוינים".

70 קבוצות

הבייסבול בישראל, מספר קורץ, התחיל לפני כ-25 שנה בהיקף מצומצם. לפני כחמש שנים קיבל הענף דחיפה וכיום יש בישראל 70 קבוצות ילדים, נערים ומבוגרים. גיל השחקנים נע בין שמונה ל-56 שנים, והם פזורים בכל הארץ, מבאר שבע ועד כרמיאל.

הליגה למבוגרים כוללת ארבע קבוצות בסך הכל: ירושלים, תל אביב, רעננה ומודיעין. ירושלים היתה האלופה בעונת הסתיו. למרות השיוך הגיאוגרפי, שחקני הליגה הזאת באים מכל הארץ.

קורץ מדגיש שהבעיה האמיתית בענף אינה השחקנים, אלא המחסור במגרשים מתאימים לבייסבול. המגרש המואר היחיד נמצא בכפר הפטיסטים ליד פתח תקוה.

קורץ אומר שאיגוד הבייסבול מנהל כעת משא ומתן עם עיריית רעננה, בתקווה לקבל שטח מהפארק העירוני, שיהפוך למגרש בייסבול. "אם יהיה לנו מגרש כמו שצריך זה יכול להקפיץ את הרמה של הבייסבול בישראל", הוא אומר. גורם בעיריית רעננה אישר כי מתקיימים מגעים מתקדמים להקמת איצטדיון בייסבול בקריית הספורט בעיר.

"אם כל הצדדים ימלאו את חלקם בסיכום הזה, גם אנחנו נמלא את חלקנו", אמר הגורם.

אימון נבחרת ישראל, השבועצילום: ניר קידר

גם בלי מגרש ראוי רשם הבייסבול הישראלי כמה הצלחות, לפחות בתחום העסקנות. מזכ"ל הליגה האירופית בבייסבול הוא משלנו, סם פלטר ממושב צופית (מבעלי יין פלטר).

עוד הישג: משחקי אחד הבתים המוקדמים באליפות אירופה התקיים בכפר הבפטיסטים. ישראל הגיעה למקום השני, אחרי הפסד לבריטניה. הקבוצה הישראלית סבלה מפציעה של אחד מכוכביה, הפיצ'ר אלון ליישמן. אחרי פציעתו, נאלץ ליפץ להגיש את הכדורים בעצמו עד שידו התעייפה.

"מה שהיה יפה", אומר קורץ, "הוא שבאו 600 איש בממוצע לכל משחק. ברוסיה, ספרד וקוריאה, יש חצי מהמספר הזה במשחק. זה אומר שהבייסבול הישראלי נמצא היום על המפה".

קורץ רואה באליפות העולם הזדמנות. "המטרה הראשונה היא להגיע לגמר. אם נעלה לגמר נקבל חשיפה בלתי רגילה ובארץ ישימו לזה לב. אז יש סיכוי לעורר את הענף. זה גם יקל עלינו לגייס כסף כדי לבנות סוף סוף מגרש".

קורץ מבהיר כי "זו תהיה נבחרת ישראלית. היהודים שישחקו בה יהיו יהודים עם קשר ליהדות. אני רוצה שכל שחקן יבוא לבקר בארץ. לצורך זה יתקיים מחנה אימונים בישראל, שישתתפו בו השחקנים היהודים מארה"ב והשחקנים הישראלים. זו תהיה חוויה גדולה לכולם. בהרכב יהיו שחקנים ישראלים. אני לא יודע אם יהיו שלושה או שישה. תלוי את מי נצליח לגייס".

אתה לא מרגיש לא נוח מכך שרוב השחקנים בנבחרת יהיו לא ישראלים?

"אני מסתכל על היעדים שלנו. אם נעפיל לאליפות העולם ונוכל לצעוד עם דגל ישראל בפתיחת האליפות, זה יהיה נהדר. זה יקדם את הבייסבול בארץ. גם הביקור של השחקנים מארה"ב ייתן דחיפה. ואולי ילד אחד בן עשר יקבל מזה השראה ויהפוך לכוכב גדול. משהו כמו עמרי כספי שמשחק באן-בי-אי. וחוץ מזה, זה גם יחבר את השחקנים האמריקאים לישראל. בראד (אוסמוס) אמר שהקשר שלו ליהדות היה שהבנות שלו הלכו למסיבות בר מצווה. עכשיו הקשר הזה יתחזק. ולא פחות חשוב: הצלחה תגביר את ההתלהבות ותתרום לגיוס הכספים לאיצטדיון ברעננה, שלא יהיה רק מגרש אלא גם מרכז בייסבול של ממש". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ