מלחמת 1,700 השנים |

ואיך העתיד? אל תשאלו

הנבואה ניתנה לגיימרים? אדם שמשחק כבר עשור במשחק האסטרטגיה 2 Civilization מתאר את הדיסטופיה שהיא כדור הארץ של שנת 3991

עודד כרמלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד כרמלי

משחק המחשב 2 Civilization אמנם יצא לחנויות ב-96', אבל יש לפחות שחקן אחד שעדיין משחק בו, הגיע לעתיד הרחוק - וחזר לספר לנו על עתידה העגום של האנושות. "אני משחק באותו משחק של 2 Civ כבר עשר שנים", כתב בשבוע שעבר גיימר העונה לשם המשתמש ליקריוס (Lycerius) בפורום הוותיק רדיט גיימינג (Reddit Gaming). בתום עשר שנות משחק רצוף, הגיע ליקריוס לשנת 3991 - ולכמה תובנות מרעישות למדי לגבי העתיד, שבו נלחמות שלוש אימפריות במשך כמעט 2,000 שנה ורוב האוכלוסייה נכחדה בעימות גרעיני מתמשך.

פוסט הנבואה של ליקריוס כבר זכה לעשרה מיליון צפיות ועורר עניין רב בקרב חובבי משחקים וסקרנים לגבי העתיד. "כשיצא משחק ההמשך 3 Civilization כבר הייתי בעתיד הרחוק במשחק, אז חשבתי שיהיה מעניין לראות עד כמה רחוק אוכל להגיע ומה יהיו ההשלכות של זה", כתב ליקריוס, ודאג להוסיף: "כמובן, אני משחק גם במשחקים אחרים ויש לי חיים".

Civilization, מבית היוצר של סיד מאייר, היא סדרת משחקי אסטרטגיה ממכרים שבהם בונה השחקן ציוויליזציה מאפס. המשחק מתחיל בשנת 4000 לפני הספירה ונגמר לכל המאוחר בשנת 2020, כשאחד השחקנים כובש את כל שאר הציוויליזציות בעולם או בונה ספינת חלל לאלפא קנטאורי. אבל ליקריוס החליט להישאר בכדור הארץ ולראות מה יילד יום.

"העולם הוא גיהנום מסויט של סבל והרס", כתב הגיימר בדוח שלו. "יש שלוש מעצמות בשנת 3991 לספירה, כשכל אחת מהן מתחרה על מעט המשאבים שנותרו לפלנטה לאחר תריסר מלחמות גרעיניות, שהפכו רצועות נרחבות מהעולם לארץ ישימון". אחרי שסיפחו את שאר אומות העולם, שלוש המעצמות שנשארו במשחק סכום האפס של ליקריוס הן האימפריה האמריקאית, האימפריה הוויקינגית והאימפריה הקלטית, שאותה מנהיג ליקריוס עצמו.

"שמעתם על מלחמת מאה השנים? נסו את מלחמת 1,700 השנים. שלוש האומות שנשארו במשחק נעולות בסכסוך דמים כבר כמעט 2,000 שנה. שלום נראה בלתי אפשרי".

מבין 3,500 המגיבים לפוסט המקורי, גיימרים רבים ציינו את הדמיון בין משחק הבלהות של ליקריוס לדיסטופיה "1984" של ג'ורג' אורוול, בין היתר בגלל אופי הממשלים ששרדו. "המשטרים הקיימים הם שתי תיאוקרטיות ואני, מדינה קומוניסטית. רציתי להישאר דמוקרטיה", מכה ליקריוס על חטא, "אבל הסנאט ביטל את ההחלטות שלי בכל פעם שרציתי להכריז מלחמה על הוויקינגים לפני שהם הספיקו להכריז מלחמה עלי... נאלצתי לבטל את הדמוקרטיה לפני כאלף שנה כי היא סיכנה את האימפריה שלי".

אך ליקריוס אינו אומר נואש. "המטרה שלי לשנים הקרובות היא לשים קץ למלחמה ולהשתמש במהנדסים שלי כדי לטהר את הביצות ואת הנשורת הגרעינית, כך ששוב ניתן יהיה לעבד את האדמות. אני רוצה לבנות את העולם מחדש, אבל אני לא יודע איך". 14,280 גיימרים מרחבי העולם כבר נענו לפנייתו הנרגשת, ובפורום הייעודי "המלחמה הנצחית" הם מטכסים בימים אלה עצה בניסיון להשכין שלום ולשקם את העולם. ואולי, כמו בקלאסיקת המדע הבדיוני "המשחק של אנדר" מאת אורסון סקוט קארד, המשחק שהם משחקים אינו אלא ההיסטוריה שלנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ