החשמל ירוק, אך האם הפאנל הסולרי מסרטן?

הורים בתל אביב נאבקים נגד הפאנלים שהותקנו על גג בית ספר, בשל היעדר תקן ובגלל קרבתם לתלמידים. "אם ראש העירייה, רון חולדאי, חושב שזה כל כך בטוח וירוק, שישים מערכת כזאת בעירייה"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

בשנת הלימודים המסתיימת בימים אלה החלו לפעול מערכות להפקת חשמל באמצעות תאים סולריים על גגות 27 בתי ספר בתל אביב. גם בבית הספר ה-28 שאמור להיכלל בפרויקט, "מגן" בשכונת מעוז אביב בצפון העיר, הותקנה מערכת כזאת. אבל הורי התלמידים, שרק במקרה נודע להם על התקנת המערכת, הצליחו עד כה למנוע את הפעלתה.

"אם ראש העירייה, רון חולדאי, חושב שזה כל כך בטוח וירוק, שישים מערכת כזאת בעירייה, מעל לראש שלו", אומרת גבריאלה רוזן-ברמן, שבנה לומד בבית הספר "מגן". "יש מספיק מבני ציבור בעיר הזאת וידוע שקרינה מסוכנת הרבה יותר לילדים ולקשישים". אם אחרת מוסיפה: "גילינו שהתאים הסולריים הותקנו בבית הספר רק בדיעבד, וזה דבר שלא ייעשה. זה מחטף. זה שהמבנה הוא של העירייה לא נותן הכשר להתקנת המערכת הסולרית על בית הספר".

לדברי האם, "הורים בבתי ספר אחרים לא יודעים שהמערכת הזאת מופעלת. לא בכדי התקינו אותה בלי להודיע לנו".

פאנלים סולריים על גג בית הספר "מגן"

המערכת כוללת פאנלים סולריים - מערכים של תאים הקולטים את קרינת השמש וממירים אותה לחשמל. את החשמל שיוצר במתקן הסולרי רוכשת חברת החשמל, שמשלמת לבעלי המתקן לפי תעריפים שקובעת רשות החשמל. במקרה הזה, התשלום מועבר לעיריית תל אביב.

המערכות שהותקנו על גגות בתי הספר מייצרות חשמל בהספק של 50 קילו-ואט - ההספק המקסימלי של מתקנים המוגדרים "עסקיים-ביתיים". על פי עמדת המשרד להגנת הסביבה, "אין חשש מסכנת קרינה בלתי מייננת הנפלטת ממתקן פוטו-וולטאי המשפיעה על בריאות הציבור השוכן בקרבתו, בתנאי שמתקינים אותו במרחק ארבעה מטרים לפחות מאזור שבו שוהים אנשים דרך קבע".

עמדה זו אינה מספקת את ההורים. "אין למשרד תקן למערכות סולריות לייצור חשמל. יש לו המלצות שמתבססות על חומרים מחו"ל. תהליך ניסוח התקן עדיין נמשך. המערכות ב'מגן' גם אינן במרחק של ארבעה מטרים מהילדים, אלא מטר וחצי", טוענת אחת האמהות.

"אני בעד פרויקטים ירוקים, אבל המערכת הזאת לא פועלת מספיק זמן בשום מקום בעולם. אין שום מחקר ענייני שמתייחס להשלכות הקרינה של המערכת הזאת, בוודאי לא להשפעה שלה על ילדים", ממשיכה האם. "מה שיש זה מחקרים על נזקים פוטנציאליים מקרינה בלתי מייננת. בבעלות העירייה יש הרבה מאוד מבנים. למה להקים מתקנים כאלה דווקא על גגות של מוסדות חינוך?"

האנרגיה הירוקה תאפשר לעירייה לגלגל כסף רב: המתקנים הם בבעלות הרשות לפיתוח כלכלי תל אביב-יפו, חברה בת בבעלות מלאה של העירייה. במכרז להקמת הפאנלים זכתה חברת שיכון ובינוי סולאריה מקבוצת אריסון. החברה מחויבת לתחזק את הפאנלים במשך שלוש שנים.

מהעירייה נמסר כי עלות הפרויקט היא 16.5 מיליון שקל, וההכנסות ממנו הן כ-3 מיליון שקל בשנה. העירייה תקבל כ-12 אלף שקל בחודש כדמי שכירות בתמורה לשימוש בגגות בתי הספר. חלק מהכסף יועבר לבתי הספר עצמם. להקמת המערכות הוצאו כל ההיתרים הנדרשים. הוועדה המקומית אישרה את הקמת המתקנים הפוטו-וולטאיים, חברת החשמל ומשרד האנרגיה והמים (משרד התשתיות לשעבר) הוציאו היתר להפעלתם.

"ברור שמדובר בכסף", ממשיכה רוזן-ברמן, "עוטפים את זה בעטיפה יפה של אנרגיה ירוקה, אבל נראה אם ראש העיר ישים מתקן כזה מעל הראש שלו. שיראה לנו שזה לא מסוכן".

עידו שמיר, מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי, אומר: "השיקול שמאחורי בניית המערכות על גגות בתי ספר היה משולב. הגגות של בתי הספר רחבים ושטוחים והם מתאימים להתקנת פאנלים סולריים. מעבר לכך, אפשר לנצל את הפרויקט כדי להעביר מסר ירוק לתלמידים. לכן המכרז כלל גם התקנת צג טלוויזיה, שבאמצעותו יכולים התלמידים לראות כמה חשמל המערכת מייצרת... בדקנו את סוגיית הקרינה, הבאנו מומחים, יש המלצות של המשרד להגנת הסביבה ואנחנו עומדים בכולן".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "כל המערכות הסולריות בבתי הספר בעיר מותקנות על פי הוראות התקן של המשרד להגנת הסביבה. בריאות התלמידים עומדת בראש סדר העדיפויות ולכן בכל מוסדות החינוך הותקנו המערכות על פי הנחיות משרד החינוך ובוצעה מדידת קרינה מיד עם חיבורן והפעלתן".

המשרד להגנת הסביבה מסר כי הוא "ערך בדיקות בבתי הספר בתל אביב ומצא כי המערכות הסולריות עומדות בדרישות שנקבעו ואין סכנת קרינה החורגת מהסף המומלץ. המשרד מתבסס בתחום זה על מחקרים שונים שנעשו לאורך שנים רבות. אין בסמכות המשרד להגנת הסביבה לאשר הקמה והפעלה של פאנלים סולריים". על מתן היתר ההקמה מופקדת הרשות המקומית. משרד התשתיות נותן היתר הפעלה למערכות והמשרד להגנת הסביבה בודק את רמת הקרינה שפולטת המערכת.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "כל פעולה הקשורה להתקנה, תחזוקה ובטיחות המתקן הסולרי לייצור חשמל היא באחריות הרשות המקומית. על מנת לשמור על בטיחות הילדים ובריאותם הוציא משרד החינוך הנחיות לרשויות, המפרטות כיצד להתקין את המערכות החשמליות. כל התקנה של מערכת חשמלית מחייבת אישור ממינהל החשמל של משרד התשתיות, בדיקת קרינה, אישור יועץ בטיחות ובדיקות מהנדס אזרחי". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ