מדעי הרוח: תואר ראשון במיסטיקה בצפת

במכללת צפת ייפתח חוג ללימודי מיסטיקה ורוחניות לתואר ראשון

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

3 בעיר שהיתה מוקד המיסטיקה והקבלה היהודית, סמוך לסמטאות העיר העתיקה ובתי הכנסת שבהם פסעו והגו לפני מאות שנים האר"י הקדוש, רבי חיים ויטאל ורבי יוסף קארו, - סטודנטים בני המאה ה-21 ילמדו בקרוב על רוחניות.

המכללה האקדמית צפת תפתח בשנת הלימודים הקרובה חוג חדש, שילמדו בו סטודנטים לתואר ראשון במיסטיקה ורוחניות. המועצה להשכלה גבוהה אישרה לאחרונה את תוכנית הלימודים בחוג.

בחוג ילמדו, כמובן, קבלה ותורת הסוד היהודית, אבל ייחודו יהיה דווקא עיסוק בקשת תופעות מיסטיות ורוחניות של תרבויות באשר הן. כך, תוכנית הלימודים כוללת בין היתר קורסים על "ניו אייג'", שמאניזם ביבשת אמריקה, מיתולוגיה אינדיאנית, סופיות באיסלאם, מבוא להינדואיזם ותורת הזן. "יש מקום להתבונן בתופעות כולן", אמרה ראש החוג, חוקרת העידן החדש ד"ר מריאנה רוח-מדבר.

לדבריה, מדיניות המכללה היא לקדם את לימודים במדעי הרוח "שנמצאים היום בישראל בנסיגה. בזמן שתוכניות הולכות ונסגרות, במכללת צפת הוחלט דווקא לחזק את מדעי הרוח". מהמכללה נמסר כי החוג "מבטא את ערכי המכללה המעודדים רב-תרבותיות, שכן הוא יעסוק בתכנים ממגוון רחב של תרבויות ודתות מן הגליל... ומן העולם בכלל".

בשנה הראשונה ללימודיהם יתמקדו הסטודנטים במבואות בהגות מיסטית (במגוון דתות ותרבויות) ובמבואות מתודולוגיים (מתחום חקר הדתות ותחומים אחרים). בשנה השנייה והשלישית זמנם יתחלק בין שלוש חטיבות: קבלה, רוחניות העכשווית וקורסי בחירה על דתות אחרות.

"העיסוק ברוחניות ומיסטיקה תוסס היום ומהווה אחד מתחומי העניין המבוקשים ביותר ללימוד, בעיקר בקרב צעירים - החל מקבלה ועד רפואה אלטרנטיבית", אמרה רוח-מדבר. אבל, הוסיפה, עד כה התחום נמצא מחוץ לאקדמיה ולכן "אנחנו רוצים לקרב את הציבור הרחב ללימוד אקדמי של התחום. אנחנו מציעים שילוב של לימוד לנפש ולימוד אקדמי".

גם האנתרופולג פרופ' נחום מגד, שילמד בחוג, מזהה עניין גובר במיסטיקה. בין השאר הבחין בכך כאשר ספר שכתב, על שמאניזם וכישוף במרכז ודרום אמריקה, הפך רב-מכר. הוא סבור ש"העניין גובר כי הפתרונות לאושר לא נמצאו עדיין ואנשים עדיין מחפשים את הדרך. אנשים מנסים להבין תופעות, להבין מה מביא לחוויה המיסטית".

סגל המרצים בחוג כולל גם את חוקר הדתות פרופ' משה אידל (חתן פרס ישראל למחשבת ישראל, 1999); מומחה הקבלה מרדכי פכטר; ד"ר אדם קלין אורון, שירצה על תופעות דתיות עכשוויות כגון תקשור; ופרופ' יוסף שוורץ, שילמד על מיסטיקה נוצרית. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ