עיר המהגרים |

זה רק נראה כמו מחנה ריכוז

ממשרד הביטחון נמסר שעקרונות הבנייה לקחו בחשבון את צורכי האנשים, לכן אסור להיכנע לאסוציאציה וגם לא לעובדה שכולם שם באותו צבע

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

מהחלון הכי גבוה זה נראה כמו מחנה ריכוז. זה כמובן לא מחנה ריכוז. ארבעה טורי אוהלים מוקפים גדר; בכל אוהל 23 אנשים; לכל איש - 3.94 מ"ר; חדר שירותים-מקלחת לכל עשרה אנשים. זה לא מחנה ריכוז, ברור שזה לא מחנה ריכוז, אבל מהחלון הכי גבוה זה נראה כמו מחנה ריכוז.

ממשרד הביטחון נמסר שהמתקן מתבסס על עקרונות תמ"א 46; ממשרד הביטחון נמסר שעקרונות הבנייה לקחו בחשבון את צורכי האנשים; ממשרד הביטחון נמסר כי היחס של 10 אנשים על כל חדר מקלחת הוא טוב יותר מברוב מחנות צה"ל. ממשרד הביטחון נמסר: אל תביטו מהחלון הכי גבוה, תרדו כמה קומות.

כמה קומות מתחת זה נראה כמו מחנה צה"לי: אוהלים, מרפאה, שמירה, שירותים, חדר תפילה, מספרה. אפשר להירגע: מחנה צה"לי זה לא מחנה ריכוז. במחנה צה"לי אמנם מתרכזים הרבה אנשים על שטח קטן; מעבירים חיים בתוך גדרות תיל; נמצאים בתחתית של היררכיה נוקשה; חם כמו בגיהנום וקר כמו בגיהנום; אבל מחנה צה"לי זה לא מחנה ריכוז, בשום פנים ואופן לא מחנה ריכוז.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע אל הפייסבוק שלכם

מה שמטעה זה השרטוט של המאהל. הוא מיד מעלה אסוציאציה של מחנה ריכוז משום שהוא עוסק בקווי מתאר בלבד. הוא כופה עליכם להביט על העיקרון הצורני של המתחם והוא לא מספר על התוכן שלו. והתוכן שלו הרי שונה לגמרי ממחנה ריכוז.

במה התוכן שלו שונה ממחנה ריכוז: בעיקר בכוונות. לאיש אין כוונה להעביד את האנשים בפרך; לאיש אין כוונה לרדות בהם ולהשפיל אותם; כמובן שלאיש אין כוונה להרוג אותם. הכוונה אחרת לגמרי: לאסוף אנשים שצבע עורם שחור, שהגיעו לפה ללא אישור ולכלוא אותם עד שיתייאשו. זה הכל.

לכן אסור להיכנע לאסוציאציה, ואסור להיכנע לאסתטיקה ולארכיטקטורה של הכליאה. גם לא לעובדה שכולם שם באותו צבע; ושהם מדברים שפה שאנחנו לא מבינים; ושאין להם כסף או רכוש; ושהם ממוקמים בתחתית ההיררכיה של האנושות. אלו טיעונים מסוג דמגוגיה, בדיוק כמו ההתייחסות הרגשנית לשרטוט. צריך להיות ענייניים, לדבר על תוכן. ומבחינת תוכן, עיר האוהלים החדשה שנבנית בנגב דומה יותר למחנה צה"לי מאשר למחנה ריכוז.

ורק מכיוון שלא תמיד ברור מאיזה קומה מביטים, ואפשר לבלבל בין מחנה ריכוז למחנה צה"לי, צריך כל הזמן לזכור שיש הבדל תהומי בין השניים. צריך לזכור שבמחנה צה"לי יוצאים שבת מדי פעם; ושבמחנה צה"לי אמא תמיד יכולה לבקר, להביא ג'חנון, לדבר עם המפקד, ולבקש ממנו שיוותר קצת, כי הילד מרגיש שרע לו בחיים; וכמובן, ממחנה צה"לי משתחררים אחרי שלוש שנים.

חשוב לזכור את כל ההבדלים האלה, כי השרטוט מטעה, והאסוציאציות קשות, והמחשבה לא עוזבת. אבל זה מחנה צה"לי לכל דבר, כן, לגמרי מחנה צה"לי (חוץ מהקטע של לצאת הביתה, והקטע של אמא, והקטע של השחרור).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?