הפנים של המחאה |

סתיו שפיר

עופר אדרת
צילום: יובל טבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
צילום: יובל טבול

סתיו שפיר, אחד הסמלים שניפקה המחאה החברתית, היתה מאלה שנענו בשמחה להזמנה אבל זה לא הקל על האפשרות לפגוש אותה. "אני עובדת 20 שעות ביום. לא לקחתי יום חופש אחד מאז ה-14 ביולי הקודם. השנה הזאת נראית כמו יום אחד ארוך שבסופו עדיין לא הלכתי לישון", סיפרה בפגישה עמה, בבית קפה בשוק הפשפשים ביפו.

בשנה שחלפה החליפה שתי דירות. היום היא גרה ביפו "עם 3.5 שותפים", כדבריה. החצי היא ילדה קטנה לאב גרוש שנמצאת בבית רק חצי שבוע. גם עבודה חדשה יש לה: מנהלת של ארגון "התנועה החברתית".

במה את כל כך עסוקה?

"בעיקר בניסיון לפגוש את כל החברה הישראלית. יש לי מזל, כי אנחנו מדינה קטנה, אז אני יכולה להתרוצץ בין הרבה מאוד קבוצות, ארגונים ואנשים ברחבי הארץ, וללמוד את מה שקורה פה".

ביום שבת, למשל, השתתפה בהפגנה בקרית גת, נגד המחצבה שמתוכננת לקום בעיר ומפחידה את התושבים. "צעדנו יחד עם כמה עשרות אנשים מהרבה מגזרים - חילונים, דתיים, יוצאי אתיופיה ורוסיה. לא צריך לנסות לאחד אותם. מספיק לדבר על אינטרס משותף. זה מקסים".

חבריך מהקיץ שעבר מאשימים אותך שהלכת לפוליטיקה.

"אומרים הרבה דברים: שאני בחד"ש, בבל"ד ובעבודה. האמת היא שאני מגיעה ממקום מאוד נקי ולא שייכת לאף מפלגה. בכלל, אנשים כל הזמן מחפשים למי 'מכרנו את עצמנו': לפוליטיקה, לתקשורת או לבעלי ההון. אנשים כאן נורא מפחדים מפוליטיקה. יש לכך סיבה טובה, אבל אין לנו זמן. צריך לתפוס את המערכת הפוליטית בקרביים ולהפוך אותה. הגישה שלי היא סופר-פוליטית, אבל אני עדיין מתלבטת אם יכולת ההשפעה שלי גדולה יותר מחוץ למערכת או מתוכה".

מה השתנה בשנה שחלפה?

"בקיץ שעבר פחדנו לפזר את הכאוס, ששירת טוב מאוד את המחאה ואיפשר חופש כמעט בלתי מוגבל. זה קסם לנו בעבר, אבל השלב הזה עבר וצריך לקום ממנו, לגדול, להתבגר ולהתקדם הלאה. הפגנות לבד לא יביאו למהפכה ולא ישנו מדיניות. צריך להתעורר ולהבין שכדי לנצח פה לא מספיק לדבר ולצעוק סיסמאות".

הנה סיסמה: "את מקבלת כסף מהקרן החדשה".

"אני בטוחה שאף אחד לא מצפה ממני להמשיך לגזול כסף מההורים שלי. כדי לאפשר לפעילות הזו להתקיים צריך מימון וארגון".

אבל צריך גם לדעת לשתף פעולה. היום אתם מפולגים.

"כל כך הרבה ארגונים התפרקו לאורך ההיסטוריה בגלל חוסר יכולת לעבוד יחד. צריך לדעת להפיל את החומות האלה בשביל המשימות הגדולות, למרות חילוקי הדעות. אפילו רק כדי שלא נבלבל את הציבור. בסופו של דבר יש אסופה של אנשים טובים מאוד שרוצים לעשות טוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ