מל"ל או נהלל? למי באמת מגיע תואר מושב העובדים הראשון

הכינו את הקלשונים: קרב ניטש בין הטוענים לתואר מושב העובדים הראשון. אפילו בתנועת המושבים מסרבים להכריע ומסתפקים בתשובה דיפלומטית

טל לאור
טל לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לאור
טל לאור

אווירת חג שורה בחודשים האחרונים על כפר מל"ל, מושב העובדים בלב השרון. השנה מציין המושב מאה שנים לעלייתו על הקרקע והחגיגות רבות. אך דבר אחד מעיב בכל זאת על השמחה של בני ובנות מל"ל. בימים אלו ניצת מחדש דיון סוער המאיים לערער את ההיסטוריה המוכרת של ההתיישבות העובדת: מי היה מושב העובדים הראשון בארץ ישראל? בפינה אחת - כפר מל"ל, מושבו של אריאל שרון. בפינה השנייה - נהלל מעמק יזרעאל, מושבו של משה דיין.

בכניסה לכפר מל"ל ניצבת באר מים עתיקה אשר עברה שיחזור ועליה שלט עם דברי הסבר על ההיסטוריה של המקום. בין היתר מודגש שם כי כפר מל"ל הוא המושב הראשון בארץ ישראל "ולא נהלל שהוקם ב-1921".

"בטענה הזאת ישנן שתי טעויות מרכזיות", קובע עופר אבירן, מספר סיפורי עמק יזרעאל ודור שלישי בנהלל. "קודם כל הם לא הוקמו כמושב עובדים, אלא כמושב פועלים ומעבר לכך - הם לא היו הראשונים. עין גנים (מושב פועלים שנבלע בתוך פתח תקוה), הוקם קודם לכן ב-1908. מושב עובדים מתבסס על עבודה עצמאית במשקים, ללא פועלים ואין יוצאים לעבודה כשכירים במקומות הסמוכים. כפר מל"ל היה מושב פועלים, שרוב הגברים עבדו בחוץ והנשים עבדו במשק וזה בניגוד לתקנונים שאחר כך נכתבו גם על ידי אליעזר יפה ושותפיו. כפר מל"ל קיבל את מעמדו כמושב עובדים רק בשנת 1922, שנה אחרי נהלל".

אז איך אתה מסביר את הקביעה שלהם?

"תראי, אני לא רוצה לקלקל את המסיבה. החבר'ה בכפר מל"ל הם מצוינים והם חקלאים מעולים ששמם הלך לפניהם, וזה לא ויכוח אישי כמובן, אבל כל מי שמכיר קצת את תולדות ההתיישבות יודע שזה לא נכון. אי אפשר לשנות עובדות היסטוריות. אני מציע להם למחוק את הכיתוב מהבאר".

בכפר מל"ל לא מתרגשים מהרוחות שבאות מצפון ומתעקשים שהם היו קודם. "ההיסטוריה ההתיישבותית בארץ היא דבר מורכב ומתגלגל, אבל איך שלא מסתכלים על זה הטענות של החברים מנהלל אינן נכונות", אומר דוביק גרודמן, מנהל הארכיון של כפר מל"ל. "כפר מל"ל הוקם אכן כמושב פועלים ב-1912 ופורק לאחר כמה שנים. אבל אחרי מלחמת העולם הראשונה, ב-1919, כפר מל"ל הוקם מחדש כמושב עובדים. כל זה שנתיים לפני הקמת נהלל".

ומה אומרים בתנועת המושבים? שם מסרבים להכריע ומסתפקים בתגובה דיפלומטית: "מדובר בנושא פיקנטי בין המושבים, אך עבור תנועת המושבים, כולם בניה ונושא הבכורה אינו המהות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ