אזעקת אמת |

הפטפוט המביך של אסא כשר

אסא כשר מתלונן על אנשי הרוח שקשובים לגבינות יותר מלרצח. במקרה שלו, שתיקה שווה זהב

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו קינן

“האם לסופרים המוכרים כ’אנשי רוח’ אין מה להגיד? האם לאקדמאים הממלאים עמודי עיתונים בעצומות בדבר פקיד במשרד החינוך, לדוגמה, אין מה להגיד בדבר אלפי נרצחים? האם לכל אנשי המחאות החברתיות אין מה להגיד? האם שפיכות דמים בסוריה פחות חשובה ממחיר גבינת קוטג’? ראוי לשים קץ לשתיקה הזאת”
‏(פרופ’ אסא כשר בפייסבוק, 26.8.2012‏)

מתברר שהתחרש פתאום. הוא שומע הכל בלבן, כאילו נפל לתוך ים של חלב. הפילוסוף הידוע, מחברם של תקנוני אתיקה רבים ובעל “רוח צה”ל”, זוקף את אוזניו אך לא מצליח לשמוע גינוי לטבח בסוריה מצד איש מלבד עצמו.

בניכוי הרבנים, כשר יוצא נגד השמאל באופן גורף, וליתר דיוק נגד סטריאוטיפ לעגני שלו - “מציגים את עצמם”, “מוכרים כ’אנשי רוח’”, “ממלאים עמודי עיתונים”. השוואת מחיר הדמים בסוריה למחיר הקוטג’ בישראל חושפת את איש הקש הדמגוגי של אסא כשר: אם אתם לא מדברים על הטבח בסוריה, לוחש באוזנינו ג’ימיני קריקט של האתיקה, אל תקשקשו לי על גביעי קוטג’.

איש הרוח מתגלה כאיש קש וגבבה כשמגגלים, ומגלים שבזכות העם הסורי לחיים ולחירות ונגד הטבח, התבטאו הח”כים הערבים והיהודים דב חנין, זהבה גלאון, חנין זועבי, אחמד טיבי וטאלב א־סנע, ארגוני זכויות האדם רופאים לזכויות אדם ועדאללה, פעילת המחאה החברתית אור־לי ברלב, מייסד ישיבת “שובו בנים” הרב אליעזר ברלנד, הפרופסור למתמטיקה ענר שלו והסופרים עמוס עוז ודויד גרוסמן.

אפילו הממשלה, שכשר האמפתי “יכול להבין” למה היא “עומדת מן הצד”, שלחה נציגים נכבדים שיגנו את הזוועות: שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו בכבודו ובעצמו.

“מעולם לא טענתי שיש מקום רק למחאה אחת”, הסביר למחרת כשר, אולם “בכל עניין אחר האנשים מן הסוגים שהצבעתי עליהם לא חדלים לדבר”, ואילו לגבי סוריה “יש התבטאות פה ושם, אין שום הפגנה” ‏(לא נכון‏), “אין שום מאמץ מרשים”. נדמה כי הפרופסור לא יהיה מרוצה עד שרבבות ישראלים ‏(שמאלנים?‏) יצעדו צפונה וישליכו את המנהיג אסד מחלון ארמון הנשיאות שלו במו ידיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ