מי ינקה את האסבסט בגליל?

המדינה מתעקשת שחברת "איתנית" תממן את חלקה בניקוי הפסולת בצפון

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת

הציבור אינו צריך לשאת בעלות המלאה של פינוי פסולת אסבסט בגליל המערבי ועל מפעל “איתנית”, שחילק פסולת זו, לשאת במחצית מעלות הפינוי. כך טוענת המדינה בתגובה לעתירה לבג”ץ של חברת איתנית. המדינה טוענת שמדובר בחוק שוויוני וכי חברת איתנית ידעה בחלק משנות פעילותה על הסיכונים הכרוכים בפעולות כמו חלוקת ומכירת פסולת אסבסט.

לפני שמונה חודשים דיווח מוסף “הארץ” על פרויקט גדול לפינוי כמויות אדירות של פסולת אסבסט מהגליל המערבי, סמוך לנהריה. הפסולת פוזרה באזור במשך שנים, לאחר שנמכרה או נמסרה לציבור לצורך שימושים שונים על ידי חברת איתנית שייצרה מוצרים של חומר זה בנהריה עד שנת 1997. מדובר באחד הפרויקטים המורכבים והיקרים ביותר שבוצעו בישראל לפינוי פסולת מסוכנת. הוא מתבצע על פי חוק למניעת מפגעי אסבסט שאושר בשנה שעברה ובו נקבע בין היתר שעלות מימון הפרויקט, 300 מליון שקלים, תתחלק באופן שווה בין המדינה לחברת איתנית.

איתנית הגישה לפני שנה עתירה לבג”ץ ובה טענה שהסעיף בחוק המחייב אותה לממן מחצית מפרויקט הפינוי הוא בלתי חוקתי ויש לבטלו. לטענת החברה היא מכרה מוצרי אסבסט על פי חוק, לרוב באמצעות צד שלישי, ויחידים ורשויות שונות עשו בהם שימוש כמצע לשבילים ודרכים. היא לא הטמינה או פיזרה פסולת אסבסט. החיוב שמוטל עליה כעת הוא רטרואקטיבי ומשית עליה אחריות שאיש לא היה מעלה על דעתו להטיל אותה לפני שהחוק החדש נכנס לתוקפו. לטענת החברה, הדבר מהווה פגיעה בזכות הקניין של החברה ומפלה אותה לעומת גורמים אחרים, שגם להם אחריות למפגעי פסולת אסבסט.

המדינה דוחה בתגובתה בתוקף את הדרישה לבטל את סעיף מימון הפרויקט. היא מציינת שבניגוד לטענת חברת איתנית, מה שנמכר על ידה לא היו מוצרי אסבסט אלא פסולת תעשייתית. בהתייחס לטענה שגורמים פרטיים שהטמינו את הפסולת בשבילים לא תחזקו אותה כראוי, נכתב בתגובת המדינה: “טענה זו הנה מקוממת ופרדוקסלית כשלעצמה. לא רק שהעותרת שמסרה את הפסולת או מכרה אותה לא נתנה כל הנחיות באשר לאופן שבו לטעמה יש לתחזק אותה, אלא שספק אם בכלל יש דרך לתחזק שביל אסבסט המצוי בשחיקה מתמדת”.

המדינה קובעת שבמסירת הפסולת לצורך כיסוי שבילים יצרה איתנית את פוטנציאל הנזק הסביבתי לגליל המערבי, שהיא יכלה ואף היתה צריכה לצפות מראש את היווצרותו. אין היא יכולה כעת, לאחר שהנזק התממש, לבוא בטענות כלפי מי שהשתמש בפסולת בהתאם להצעתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ