אין נשיאים בירושלים |

ישראל מחכה לאובמה

נכון, הנשיא אובמה לא ביקר בארץ במהלך כהונתו הראשונה. בדיוק כמו רוב קודמיו בתפקיד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

ישראלים אוהבים את רומני. אם החלום היה מתגשם, רומני היה מקבל כאן, במדינה ה–51 של ארצות הברית, אחוזי תמיכה סטייל בשאר אל-אסד. ואם מדברים עם תומכי רומני כאן, נתקלים די מהר בטיעון המנצח: אובמה לא הגיע לביקור בישראל.

הביקור מסמל את הקשר העילאי בין המדינות, ביטוי של ברית בין הבתרים בין המדינה הקטנה לאימפריה הגדולה. אך בדיקה קצרה בהיסטוריה מגלה כי אובמה לא חריג. באתר ההיסטוריה של מחלקת המדינה האמריקאית, מרוכז כל המידע על נסיעות בינלאומיות של נשיאי ארצות הברית. עד עתה היו בישראל שמונה ביקורים נשיאותיים, רובם קשורים לדבר הקטן שנתניהו מתעלם ממנו - תהליך השלום.

הארי טרומן, נשיא ארצות הברית בעת הקמתה של מדינת ישראל, לא ביקר פה. לזכותו ייאמר שבכל הקדנציה הראשונה שלו, נסע שש פעמים בלבד לחו”ל, ואף לא פעם אחת בקדנציה השנייה שלו, הרלוונטית לענייננו. הנשיא אחריו, דווייט אייזנהאואר, היה נוסע מתון. אך בדצמבר 59’ יצא למסע בן 18 יום ברחבי העולם. הוא התחיל ברומא וסיים במרוקו, ובדרך אף עבר בפקיסטן ואפגניסטן. לא בישראל. ג’ון קנדי, בימיו הקצרים לא הגיע לכאן, וכך גם לינדון ג’ונסון.

הראשון לבקר היה ריצ’רד ניקסון, ביוני 74’. ניקסון לקח הפוגה מפרשת ווטרגייט לביקור היסטורי במזרח התיכון: ירדן, סוריה, סעודיה, מצרים וישראל. אלפי ישראלים המתינו לו בצדי הדרכים, אבל על הביקור העיבה הבטחתו לתת למצרים כור גרעיני.

מחליפו פורד לא ביקר בישראל בכהונתו הקצרה. קרטר, אדריכל הסכם השלום עם מצרים, הגיע במארס 79’ לישראל ומצרים, לסגור את הקצוות האחרונים לפני החתימה בבית הלבן. רונלד רייגן בשמונה שנותיו וג’ורג’ בוש האב, בכהונתו היחידה, לא ביקרו בישראל כלל. לעומת זאת, בוש האב זכה לבקר בטורקיה, מצרים, סעודיה וסומליה.

ביל קלינטון הוא שיאן הביקורים בישראל - ארבע פעמים. הביקור הראשון היה ב–94’ בעקבות הסכם אוסלו. הביקור השני היה לא מתוכנן - הלווייתו של יצחק רבין. גם הביקור השלישי לא היה מתוכנן מראש - במארס 96’, לאחר שפיגועי התופת של חמאס איימו להחריב את הסכמי אוסלו. ב–98’ הגיע קלינטון שוב ואף ביקר בעזה בעקבות חתימת הסכמי וואי. דהיינו, שלושה ביקורים הקשורים בתהליך השלום.

ג’ורג’ בוש הבן יצא את מדינתו 47 פעמים. לישראל הגיע פעמיים, שני הביקורים היו בכהונתו השנייה. כך או כך, ביקורי בוש לא היו אקסקלוסיביים. הוא הרחיב את מסעות נשיאי ארצות הברית וגאל מבתוליהן מדינות רבות - עיראק, פרו, ליבריה, גאנה, רואנדה, טנזניה, אלבניה, אסטוניה, לטביה, מונגוליה, גאורגיה, ניגריה, אוגנדה, בוצואנה, סנגל, אל סלבדור, קוסובו ואפילו בנין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ