פרשנות |

הנאמנות המוחלטת של אלי ישי לא הספיקה

לישי לא היו כישלונות פוליטיים, והוא טיפח קשר קרוב עם הרב עובדיה. ובכל זאת, במפלגה הבינו שעם החלשות הרב, הם יזדקקו לכריזמה של דרעי

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

בנקודות ייתכן שאלי ישי ניצח. הוא יהיה כנראה מספר 1 ברשימת ש"ס לכנסת, אילץ את אריה דרעי להודות כי האיום שלו במפלגה עצמאית היה איום סרק, ולבסוף גרם לו לוותר על תואר היו"ר שאותו דרש באופן נחרץ. ישי צפוי גם בעתיד להחזיק בסמכויות מרכזיות בש"ס - אבל בכך אין כדי להמעיט במכה שספג: אחרי 13 שנה הוא מפסיק לשמש כיו"ר ש"ס. גרוע מכך מבחינתו, מעבר לפינה מחכה לו כנראה תקופה דומה לזו של ממשלת נתניהו הראשונה: אז על כל צעד שעשה הוטל צל, צלו הארוך של אריה דרעי. הניסיון והעצמאות שצבר לא יועילו, וספק אם ישי יחזור אי-פעם לתפקיד יו"ר יחיד של ש"ס.

אלי ישי הודח למרות שהיה יו"ר טוב לש"ס. מבלי לדבר על סדר היום הפוליטי שלו, לא היו לו כישלונות. בשתי מערכות הבחירות הוא השיג 12 ו-11 מנדטים, בקואליציה היוצאת ש"ס היתה שותפה מרכזית עם לא פחות מארבעה מושבים סביב שולחן הממשלה. הוא צמצם את הגירעון של ש"ס, הביא אותה ליציבות, מינה בעלי תפקידים וראשי מועצות דתיות. לא פחות, לא יותר.

אז איך קרה שאלי ישי הודח מראשות ש"ס? מקורבי הרב עובדיה יוסף מספרים כי הוא תמיד הכיר במעלותיו של דרעי ואהב גם אותו, אבל במרוצת השנים פיתח כלפי חשדנות. היו לו סיבות טובות לחשוש שדרעי עוקף את סמכותו, מתמרן אותו ומאפיל עליו. ציניקנים אמרו, שהרב עובדיה היה מספר 2 של דרעי. הוא הדיח אותו בלית ברירה ב-1999, אך מקורות מתוך הבית ידעו לספר כי היה זה גם רגע של שחרור.

אלי ישי סלל מסילות ללבו של הרב בדיוק שם, באמצעות נאמנות קיצונית וצייתנות ללא מצרים. ישי לא הסתיר ממנו כלום. הוא בא מדי בוקר להתפלל שחרית במחיצתו ולאחר מכן מקיים פגישת עדכון בארבע עיניים, שבה הוא מפרט כל עניין על סדר יומה של ש"ס. בכל הזדמנות ישי דואג להתייעץ, מפיק ביקורים תכופים בבית הרב של בכירי הפוליטיקאים החילונים ובכירי הקצינים לתדרוכים בעניינים שונים. כשישי בא לבקש את "דעת תורה" של הרב בסוגיות פוליטיות או אפילו אישיות, הוא כנראה עושה זאת בלי קריצות עין.

אטיאס, דרעי וישי לאחר פגישת מועצת חכמי התורה של ש"סצילום: שירן גרנות

זהו רק ביטוי אחד להבדלים המהותיים בין ישי לדרעי. מדובר באנשים שונים לגמרי - דרעי אשף פוליטי, קוסם, יהיר. ישי הוא תלמיד נאמן ומרוסן שניסה לשנות את התדמית של ש"ס כמפלגה מושחתת, ותמיד היה לו מה שלדרעי לא היה: יהודית יוסף, כלתו של הרב, שבעבר היתה מנהלת לשכתו ואז פרשה עליו חסות יחד עם בעלה הרב משה יוסף. כעת הוא איבד את יהודית, וגילה כי הנאמנות והקשר הקרובים שטיפח עם הרב עובדיה לא מספיקים.

ציר מרכזי בגלגל המתהפך של ישי הוא משה יוסף. בעוד ששתי המשפחות הצעירות - ישי ויוסף - נותרו קרובות, לפני כמה שנים עבר חתלתול שחור בין ישי ומשה יוסף, בדמותו של אריאל אטיאס.

משה יוסף ואטיאס התקרבו, ואטיאס חיזק את קשריו הישירים לרב (שנוצרו כשניהל את בד"ץ בית יוסף, ארגון הכשרות שבחסות הרב). במקביל, לפני כשנתיים אריה דרעי החל לחצוב באטיות דרך למשה יוסף, האיש שהיה שנוא נפשם של אנשי דרעי משום שבנה יחד עם אשתו את מנהיגותו של ישי. דרעי ידע, כי משה יוסף הוא הסיכוי שלו לחזור יום אחד לש"ס.

מעבר לאינטרסים הברורים של אטיאס ודרעי, מעבר לאינטרסים והקשרים של משה יוסף עצמו, בן זקוניו של הרב עובדיה עמד מול מסכת של לחצים וטיעונים נגד המשך הנהגתו של ישי. בכל הזדמנות הוא אומר שהוא עושה הכל למען אחדות בש"ס ולמען בריאותו של אביו, שסובל קשות מהמלחמות בתוך ש"ס. אבל מקורות המעורבים במשא ומתן אומרים, כי אטיאס ומשה יוסף שוחחו ביניהם גם על היום שאחרי הרב עובדיה.

משה יוסף חשש, כי אם דרעי יקים תנועה עצמאית שתתחרה בש"ס אפשר יהיה להילחם בה כעת, תוך מחירים כבדים, אבל לאחר שאביו יירד מהבמה, ברור כי תנועה כזאת תפרוץ קדימה על חשבון ש"ס. משה יוסף ידע כי ישי נאמן, אבל החליט להיערך אסטרטגית לימים שבהם לא יהיה לו למי לשמור אמונים. במצב כזה, חשש, המחנה הספרדי יתפורר.

בגלל כל הסיבות האלה, משה יוסף הימר על דרעי, כמי שיכול להדביק את המחנה לאורך זמן. כעת, כשהרב מזדקן ונחלש, הכריזמה השופעת של דרעי הפכה שוב לנכס. גם יהודית יוסף יישרה קו, בלב כבד.

לא בטוח שבני הזוג יוסף חצו את הקווים ועברו לצד של דרעי. נכון יותר לומר שבנסיבות הנוכחיות הם השתכנעו כי מוטב להמר על דרעי לטווח הארוך. כחלק מהברית ביניהם, משה יוסף דרש מדרעי התחייבויות הנוגעות לשיתוף הפעולה ביניהם. בכל הזדמנות הוא אמר כי מה שמעניין אותו הוא קודם כל האחדות ובריאותו של הרב, אבל הוא דיבר גם על המפעל ההלכתי שלו ועל הממסד של ש"ס הכולל את הזרוע הפוליטית, רבני ערים ועוד. משה יוסף גם דואג להמשך קיומה של ש"ס כעסק, כלומר בד"ץ בית יוסף שהוא עצמו מנהל בשנים האחרונות. הארגון הזה אמור לספק פרנסה למאות משפחות, כולל משפחת יוסף. אריה דרעי התחייב לשמור על כל זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ