מעבר לקצה

המצאות טכנולוגיות ישראליות שנזנחו בסיכומי סוף 2012

מיקה אלמוג - צרובה
מיקה אלמוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיקה אלמוג - צרובה
מיקה אלמוג

גם השנה לא עצר הזמן מלכת, ומקץ 12 חודשים בלבד מרגע תחילתה, הסתיימה 2012. כמיטב המסורת נמלאו עיתוני סוף השבוע שעבר בסקירות, מצעדים ורשימות סיכום שנה במוזיקה, קולנוע, פוליטיקה וקליפים של חתולים מבצעים מחזות של שייקספיר בשחייה צורנית. התכרבלתי לי עם רשימות הסיכום הטכנולוגיות של 2012, ונדהמתי לגלות שכמה מההמצאות הישראליות משנות־החיים והמשמעותיות ביותר נשמטו מן הרשימות כליל. קשה לקבוע אם מקור השערורייה באנטישמיות או סתם בבורות, אך בכל מקרה מדובר בעוול שיש לתקן באופן מיידי. להלן מצעד הטכנולוגיות והאפליקציות הישראליות שהשפיע באופן המשמעותי ביותר על חיינו בשנה החולפת:

קופי־פייסט פלוס

אפליקציה מרעננת המשחררת את ההוראה האהובה “גזור והדבק” מכלאה בתוכנת אופיס, והופכת אותה לזמינה לאינספור שימושים בחיי היומיום. כל שיש לעשות הוא לבחור את הדבר אותו מעוניינים להעביר, לכוון אליו את הסמארטפון ולגזור. שלב הפייסט נתון גם הוא להחלטת המשתמש. האפליקציה המצליחה כבר נמצאת בשימוש נרחב, ומאפשרת למשל למועמד לגזור עצמו מתוך מפלגה רגע אחרי שנבחר להיות מספר 4 ברשימה שלה ולהדביק עצמו כמספר 2 ברשימה אחרת. לתוכנה מרכיבים אוטונומיים והיא מפעילה את עצמה כאשר בעלי הסמארטפון נמצאים בקרבת מחיצות קרטון בצבע תכלת שמאחוריהן ערימות רבות של פתקים. האפליקציה בוחרת את ארבע השנים שקדמו למעמד המחיצה, מסמנת אותן, והופ - הן נגזרות ומודבקות בבטחה בסל האשפה של הזיכרון הקולקטיבי, והמצביע חופשי להושיט את ידו שוב בדיוק אל אותו פתק שבו בחר בפעם הקודמת.

איור: אולה גליקין

שטיקסטארטר

טרנד מימון ההמון זכה להצלחה כבירה ב–2012, ומפליא לגלות שאחת האפליקציות הפופולריות ביותר בז’אנר אינה מוזכרת באף רשימת סיכום. במסגרת שטיקסטארטר יכול כל אדם להציג יוזמה קריאטיבית ולהזמין את הציבור להשקיע בה מכספו. מה שמייחד את שטיקסטארטר מפלטפורמות מימון אחרות, הוא נטרול המרכיב המסורבל של חופש בחירה מצד המממנים. בשטיקסטארטר זוכים הפרויקטים למימון אוטומטי דרך פלאג־אינים המכונים “מימון מפלגות” ו”מסים”. לאחרונה נרשמו מספר הצלחות מימון מרשימות במסגרת שטיקסטארטר, ביניהן הופעתה של זמרת מבטיחה בתחילת דרכה בערב השקת הקמפיין של הליכוד, ויוזמה חדשנית, שנמצאת עדיין בתהליכי מימון - טכנולוגיה לניסור בתים והעברתם בשלמותם מגבעה לגבעה.

מציאות רבודה־פחות

רבות כבר נאמר ונכתב על מציאות רבודה, שמציעה למשתמש תוספות של מידע ופירוט על כל דבר הנמצא בסביבתו. אלא שהטכנולוגיה הזאת מזניחה חלק ניכר מהאוכלוסייה ששואף לדעת פחות. הרבה פחות. אפליקציות המציאות הרבודה־פחות מאפשרות למשתמש לבודד חלקים מהמציאות ולבחור לקבל מידע מצומצם בלבד לגבי הנושאים הנבחרים. רשימת הקטגוריות ארוכה וכוללת בין השאר: “עובדות היסטוריות”, “יחסים עם העולם”, “מצוקות של אנשים שאינם חלק מהמעגל החברתי שלי”, “אמיתות שעומדות בסתירה לצורת החיים שנוחה לי” ועוד. ראש הממשלה הדגים לאחרונה שימוש מוצלח במיוחד בטכנולוגיה עת נאם בבסיס חיל האוויר בחצרים כשהוא ניצב מאחורי קיר זכוכית משוריינת. רבים טעו לחשוב שמטרת הקיר להגן על ראש הממשלה מניסיונות לפגוע בו, חלילה, אך למעשה היה זה תא מציאות רבודה־פחות, המאפשר לו לראות את המציאות כפי שהוא בוחר לראות אותה, וזאת בלי קשר כלשהו למציאות המתרחשת בפועל.

הדפסת חד־ממד

טכנולוגיה מדהימה שמאפשרת, בתנאים ביתיים ואפילו בתנאי שטח, לבצע השטחה של כל סוגיה רב־ממדית ולצמצם אותה לכדי רעיון קליט המושך את העין ואת תשומת לבם של הסובבים. את ההדפסה החד־ממדית ניתן לקחת לכל מקום בכיס החולצה ולנופף בה ברגע שמתעורר איום של דיון אמיתי במהות הדברים, או לחלופין כשמתעורר מחסור בקולות/מנדטים. אריה דרעי הדגים לאחרונה את יתרונות הפיתוח החדשני, כשהצליח להשטיח במיומנות מרשימה שאלות של הפרדת דת ומדינה, חלוקת משאבים ופילוג בעם, ולהדפיס מתוכם יצירה מרהיבה בשחור־לבן המכונה “עורו הספרדים”. וואו. פרינט!

E–סנכרון יומנים

האפליקציה הפופולרית מבית היוצר של משרד החינוך ‏(האחראים ללהיט הוויראלי “השעה 12:45 וזו שעה ראויה לסיום יום לימודים”‏) סורקת את היומנים השנתיים ומאפשרת למקסם את מספר ימי החופש של התלמידים שאינם חופפים את ימי החופש של הוריהם. במהלך 85 ימי החופש השנתיים של מערכת החינוך נתמכת התוכנה גם על ידי אפליקציות תשלומים סלולריות שמאפשרות להורים לשלם עבור קייטנות, בייביסיטר, בילויים ותעסוקה לילדיהם. אפליקציות התשלום משתמשות ברכיב המתקדם NFC: Near Field Communication, או בשמו המדויק יותר: No Fucking Change.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ