תגובות: שורשי הפשע המקומי

אביעד אורן, מוטי קפלן, משה ברנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלאור אזריה
אלאור אזריהצילום: ניר קידר
אביעד אורן, מוטי קפלן, משה ברנר

שורשי הפשע המקומי

אלאור אזריה, העומד למשפט על הרג מיותר של מחבל, מעסיק בימים אלו רבים וטובים, כולל פרופ' אווה אילוז, שבמאמר מעמיק ("רוע עכשיו", מוסף "הארץ" 29.7) מתייחסת לאירוע כאל מקרה עוגן נוסף הבוחן את (אי) התנהלותה המוסרית של ישראל. בניתוח היסטורי סוציולוגי מקיף טוענת אילוז, בצדק, כי פטירה של רוע מצד פרטים וקבוצות בהיותו בנאלי וכמובן צפוי אינה מספיקה אם ברצוננו לנסות להתמודד עמו בהצלחה ולמגרו מן השורש.

קריאת התיגר על התזה המוכרת של חנה ארנדט ואחרים, הגורסת כי בבסיסו של כל רוע עומד "אדם פשוט", אינה יכולה לספק חברה המעוניינת להוקיע את הרוע מתוכה ולחתור להיותה חברה או מדינה "ציוויליזציונית" בהתאם להגדרתו של הסוציולוג נורברט אליאס המצוטטת במאמר. אילוז משרטטת בהצלחה רבה חברות ומדינות מודרניות שאיבדו את תוקפן המוסרי והפכו ל"מדינות רשע" נפשעות, כמו החברה הגרמנית או הדרום־אפריקאית, ומדלגת מעל המהמורה "הבנאלית" שמובילה לירידה לעומק רב יותר, אל שורשיהם של סוגי הרוע השונים, על אפיוניהם הייחודיים, מניעיהם ותוצאותיהם.

עם זאת, מתמיהה העובדה שבהתבוננות במציאות הישראלית האומץ האינטלקטואלי של אילוז קופא. בקצרה, היא גורסת ששורשי הרוע המקומיים שלנו טמונים במפעל ההתנחלויות ובהצלחתו להתנחל בקונסנזוס הממסדי הישראלי, והוא שהוביל להידרדרותנו המוסרית ולהפיכתנו למדינה קולוניאליסטית שמקרה אזריה הוא ביטוי נוסף שלה. אילוז מודעת לעמדה קונפליקטואלית זו ואף מציינת שיש שיטענו אחרת ויזהו את שורשי הרוע באידיאולוגיה הציונית עצמה. אבל היא אינה מתמודדת עם אותה טענה אחרת ובכך נמנעת מדיון אמיץ בשאלה שהיא עצמה העלתה — האם הרוע שלנו התחיל עם ההתנחלות או הרבה לפניה?

מעניין יהיה לשמוע כיצד מסבירה אילוז שורה ארוכה מדי של מעשים נפשעים שבהם היו מעורבים בודדים וקבוצות גם יחד, קודם להתנחלויות בשטחים שנכבשו ב–1967 או לצדן, ושדומים דמיון מטריד לאירועים המתרחשים היום — מהנכבה לטבח בסברה ושתילה; מעקירת יישובים ערביים ב–1948 להשתלטות על שטחים ביהודה ושומרון; מהממשל הצבאי שהוחל על ערביי ישראל עד 1966 לממשל הצבאי הדכאני בשטחי יהודה ושומרון; מהתנועה למען ארץ־ישראל השלמה שנתן אלתרמן היה ממוביליה להקמת גוש אמונים; מהפעולות ה"נועזות" של יחידה 101 ועד לסיכולים הממוקדים על ידי מסתערבים. אי אפשר שלא להבחין בדמיון המצמרר בין פרשת החייל אזריה לפרשת קו 300 ולהרג המחבלים בהוראה ישירה מצד ראש השב"כ, שאלמלא נקלט בעדשת המצלמה היה מטויח גם הוא, בדומה למקרים רבים אחרים.

התמודדות כנה ואמיתית עם רוע חברתי ותהליך נפשעותה של מדינה, אל לה להיעצר בגירוד פני השטח בהאשמה נוחה מדי של קבוצה מסוימת באוכלוסייה. ההתנחלות אינה תפנית "פרוורטית" בעלילת הפשע המקומית שלנו, כי אם שלב נוסף באבולוציה האידיאולוגית שבה אנו חיים. אם בכוונתנו לשנות מסלול וליהפך למדינה "ציוויליזציונית", עלינו להעמיק עוד ביושרה ובהגינות ולהעמיד למבחן את המהלך האידיאולוגי הציוני בכללותו, על תוצאותיו העכשוויות.

אביעד אורן, תל אביב

סתימת פיות וניגוד עניינים

בכתבתה של נטע אחיטוב "חזירי ים" (מוסף "הארץ" 29.7) מובאות שוב, לצערנו, טענות חסרות כל בסיס מקצועי וענייני של עמותת "אדם טבע ודין", המתנגדת לכל עשייה של מינהל התכנון באשר היא ומטעה פעם אחר פעם את הציבור הרחב מתוך כוונה לייצר כותרות שישרתו אותה.

פרק החופים בתוכנית המיתאר הארצית החדשה, שיזם וקידם מינהל התכנון ושאושר במועצה הארצית לתכנון ובנייה, נועד להיטיב עם הציבור הרחב. בניגוד לטענות המגמתיות של העמותה, הוא גם מבטיח מראש את השמירה על חוף הים כמשאב יקר לציבור, כולל שמירה על ערכים אקולוגיים ועל ערכי טבע, נוף ועוד. פרק זה גובש במשך חודשים ארוכים על ידי צוות מקצועי, שכלל גם את המשרד להגנת הסביבה ונציגי הארגונים הסביבתיים.

מוטי קפלן, עורך תמ"א אחת במינהל התכנון

נכס יקר לאנושות

צביה גרינפילד ("יצירת סדר מוסרי במציאות", מוסף "הארץ" 29.7) ותומר פרסיקו ("שכבה עבה וחשובה בהר הרעיונות", מוסף "הארץ" 29.7) היטיבו להבהיר כיצד גישתו המטריאליסטית של יובל נח הררי ("היהדות בהיסטוריה האנושית — לא כל כך משפיעה, לא כל כך חשובה", מוסף "הארץ" 22.7) מתמקדת בהתפתחותו החומרית של עולמנו ובתוצאותיה, בעוד שעניינה של היהדות בבניית קומה רעיונית, רוחנית ומוסרית מעל לעולם החומר. זו הסיבה לכך שהררי טוען כי השפעת היהדות על האנושות שולית למדי, בעוד שהשפעתה הרעיונית עצומה וערכיה כובשים את העולם בתהליך היסטורי מתמשך, מהמזרח התיכון אל המערב וממנו אל המזרח הרחוק (גם אם בשרשור, למשל באמצעות הנצרות שיצאה ממנה, מה שמכונה היום "המורשת היהודית־נוצרית").

הכרה ברורה בכך באה לידי ביטוי גם בדבריהם של אנשי רוח ואנשי מעשה ישרי לב במשך הדורות, בני דתות שונות, שהשתייכו לזרמים רעיוניים שונים ולעמים שונים. מקום מיוחד שמור בלבי לווינסטון צ'רצ'יל, המדינאי הדגול של המאה ה–20, שעמד בחזית המאבק נגד אויבתה הגדולה של היהדות, גרמניה הנאצית. דבריו לאורך השנים אינם מותירים ספק באשר להשפעת ערכי המוסר והצדק של היהדות על האנושות.

הנה כמה דוגמאות מהספר "צ'רצ'יל והיהודים", שחיבר הביוגרף הרשמי מרטין גילברט (הוצאת דביר, 2007): "אין אדם בר דעת שיפקפק בכך שהיהודים הם ללא ספק הגזע המדהים והמרשים ביותר שהופיע אי פעם בעולם" (עמ' 324); "השבט הנודד הזה, במובנים רבים בלתי נבדל מאין־ספור של קהילות נוודים, תפס והפיץ רעיון שכל גאונות יוון וכל עוצמת רומא לא יכלו להשיגו" (עמ' 111); "אנו חבים ליהודים שיטת מוסר, שאפילו כשמפרידים אותה לגמרי מהעל־טבעי, היא נשארת הנכס היקר ביותר של האנושות, ועולה בערכה על הסכום של כל החוכמות והלימודים האחרים. על השיטה הזאת ובאמצעות האמונה הזאת נבנתה כל הציוויליזציה הקיימת שלנו על חורבות האימפריה הרומית" (עמ' 323).

צ'רצ'יל אהב את היהודים, ובשיאה של מלחמת העולם השנייה התייחס לאסונם ולערכיהם הרוחניים בדברים שנשא אל בעלות הברית: "אין ספק כי סבלו של העם היהודי וחלקו במאבק לא יישכחו ביום הניצחון. בבוא העת הוא ישוב ויראה בניצחונם של עקרונות הצדק שהביאו אבותיו המהוללים לעולם" (עמ' 323).

מתברר שבניגוד לדברי הררי על היהדות, ערכי המוסר שלה היו והנם "הנכס היקר ביותר של האנושות", "עקרונות צדק מהוללים", שעליהם "נבנתה כל הציוויליזציה הקיימת שלנו".

משה ברנר, חיפה

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"