ראש ממשלת הסטלנים. ראיון עם האיש ששינה את שוק המריחואנה בישראל

כשעמוס דב סילבר הקים את טלגראס, שירות להזמנת מריחואנה באמצעות אפליקציה, הוא לא הביא בחשבון שיצטרך להתמודד עם בעיות כמו ניהול משאבי אנוש וטיפול בתלונות על הטרדות מיניות. ממקום מושבו בארצות הברית, סילבר מספר על האידיאולוגיה, ועל החזון שלו שבו כל ילדה בת 13 שתרצה, תוכל למכור סמים

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס סילבר
עמוס סילבר בלוס אנג'לס. לא מתנגד שיגדירו אותו כראש ארגון פשעצילום: אסף שחם
הגר שיזף

2017 היתה שנה מהפכנית עבור סחר המריחואנה בישראל. מאז מרץ האחרון ניתן להזמין באמצעות הסמארטפון משלוח של מריחואנה עד הבית. זה נעשה באמצעות אפליקציית המסרים המוצפנת טלגרם שבה מתנהלת קהילת טלגראס, המאפשרת למצטרפים אליה לקנות ולסחור במריחואנה (להסבר על טלגראס, ראו מסגרת בסוף הכתבה). היום יש יותר מ–70 אלף משתמשים ויותר מ–1,300 סוחרים בטלגראס — ולטענת מנהליה המספרים נמצאים בעלייה מתמדת. האיש שאחראי להתפתחות הדרמטית הזאת הוא עמוס דב סילבר, בן 33 מצפת, שגר כבר שנתיים בארצות הברית.

את ראיון הסקייפ איתי עורך סילבר מחדר המוטל שלו באוקלנד, שם הוא נמצא כרגע. הוא מגדיר את עצמו כנווד ועונה לצלצול שלי כשהשעה היא שש בבוקר שעון קליפורניה. הוא ישן מעט מאוד, כך הוא מסביר, וקם מוקדם כי הוא אמנם חי בקליפורניה, אבל עובד בשעון ישראל. במשך הראיון הוא עוצר ומראה לי את מספר ההודעות שהצטברו בטלפון שלו בדקות שדיברנו. המסך מלא בפניות. כשאנחנו מדברים שוב, שבוע לאחר מכן, הוא כבר נמצא בברקלי. סילבר עובר בין מקומות כי הוא לא אוהב להישאר במקום אחד לאורך זמן. "זה גורם לאנשים במוטל להסתכל עליך מוזר", הוא מסביר ומוסיף שהמקום החביב עליו בארצות הברית הוא ברקלי, שם יש שפע של אוכל טבעוני ומריחואנה, שני הדברים שלהם הוא זקוק.

אל הקבוצות לרכישת מריחואנה בטלגראס מצטרפות גם קבוצות לרכישת סמים פסיכדליים, קבוצה לדיונים על לגליזציה וקבוצת ביקורות שבה הלקוחות מספרים, בין השאר, על איכות החומר וחוויית השירות מכל סוחר. כדי שכל השירותים האלו יפעלו באופן חלק ובטיחותי, הקימה קהילת טלגראס מבנה ארגוני מסועף של מנהלי ענפים, סוחרים, לקוחות וחברי קהילה שמתמודדים באופן עצמאי עם גניבות, הטרדות מיניות, שיפוט ואכיפה, הרחק מעיניהן של הרשויות שמטבע הדברים ישמחו להביא לסגירת מפעל חייו של סילבר.

אפשר להגיד שאתה עומד בראש ארגון פשע?

"כן, כן. אני מניח שכן. אני לא יודע מה ההגדרות ואיך מגדירים כזה דבר, אבל אם המדינה מגדירה את זה כפשע ואני עומד בראש הארגון, לא אכפת לי שיגדירו אותי כראש ארגון פשע או כאמא תרזה".

סילבר, שמנהל את העניינים בשלט רחוק, נמצא בארצות הברית במידה רבה בגלל טלגראס. הוא עבר לשם זמן קצר לאחר שסיים לרצות בישראל עונש מאסר של שבעה חודשים באשמת סחר במריחואנה. מאז החלה פעילות טלגראס הוא לא מגיע לביקור בארץ, מחשש שייעצר. "במשטרה טוענים שיש נגדי צו מעצר בינלאומי. אני לא יודע אם זו טענה אמיתית או שזה סתם ניסיון להפחיד. הם אומרים את זה בחקירות לאנשים. אני כן יודע שזה מונע ממני לטוס".

צילומי מסך מתוך טלגראס. ביקורות על איכות החומר ואדיבות הסוחרים

מבחינתו, הוא מצהיר, טלגראס הוא פרויקט אידיאולוגי שמהווה עליית מדרגה במאבק ללגליזציה, מאבק שסביבו נסובים רוב חייו הבוגרים. הוא גדל במשפחה חרדית בצפת ובנערותו למד בישיבה בירושלים. בגיל 15 עזב את הישיבה ולא שב לבית הוריו. במקום זה הוא נשאר בירושלים, התחיל לעבוד ובמקביל גם לעשן מריחואנה, שלדבריו סייעה לו לייצב את חייו. מאז הוא לא הפסיק.

"תמיד הייתי מאוד מוחצן בזה. בצבא הייתי לוחם, וזה שלב שאנשים בדרך כלל יסתירו את העישון שלהם, אבל כולם ידעו שאני מעשן. גם בבסיס הייתי מעשן, הייתי עולה לשמירה עם הבאנג", הוא מספר בתשובה לשאלה מתי התחיל להיות פעיל למען לגליזציה של מריחואנה. לאורך הראיון שוזר סילבר אנקדוטות מחייו, חלקן מפתיעות בכנותן ומעוררות תהייה למה הוא מספר פרטים שרוב האנשים היו מעדיפים לשמור לעצמם, אבל כמו בעניינים אחרים, גם כאן יש לסילבר הסבר אידיאולוגי. לדבריו, אחד המכשולים המרכזיים בדרך ללגליזציה הוא הבושה, או ליתר דיוק, העובדה שמעטים האנשים שיודו בהרגלי הצריכה שלהם, למרות מספרם הגבוה יחסית באוכלוסייה. ואכן, על פי סקר של הרשות למלחמה בסמים שהוצג במרץ האחרון בישיבה פנימית ופורסם ב"ידיעות אחרונות", 27% מקרב הנשאלים בגילאים 18–65 ענו כי עישנו מריחואנה בשנה האחרונה. נתון זה הופך את ישראל לאחת המובילות בעולם בצריכת קנאביס, על אף הסטטוס החוקי המחמיר יחסית בישראל.

"הסיבה היחידה ששום דבר לא משתנה, למרות שכולם יודעים את האמת. זה בגלל שכולם ממשיכים לשחק את המשחק, כולם ממשיכים לשקר", טוען סילבר. "כל אחד שנעצר על וויד (מריחואנה), כל אחד שנחקר על וויד, כל אחד שידברו איתו על וויד, התגובה האוטומטית שלו היא להסתיר, 'מה פתאום, לא עשיתי, לא עישנתי', ואם תפסו אז 'אני מצטער, אני לא אעשה את זה יותר'. זאת הגישה. והבנתי שהדרך היחידה לשנות את הגישה הזאת, היא לצאת עם זה בפומבי — אני מעשן".

בינואר 2012, מספר סילבר, הוא אושפז בכפייה במוסד פסיכיאטרי למשך חמישה ימים ורישיונו נשלל כיוון שסיפר לפסיכיאטר שהוא מעשן ונוהג. באותה שנה הוא נעצר לאחר שנמצא אצלו בבית עציץ של קנאביס. הוא עבד בזמנו בצהרון בסביבת ירושלים. בחקירה הוא הפליל את עצמו, לדבריו, והודה שמכר למכר שלו קנאביס בשווי של 100 שקל. לאחר המעצר שוחרר למעצר בית בן תשעה ימים. "כשהייתי במעצר בית על סחר כבר לא היו לי שום עכבות ושום פחדים לפרסם תמונות שלי מעשן באנגים. זאת אומרת, החסם היחיד היה נגיד בושה ולא היה לי את זה כבר. החלטתי שאני לא מתבייש בזה... אני במעצר בית על סחר, אף אחד לא יחזיר אותי למעצר כי אני מעשן באנג. לפני חמש שנים זה היה חריג בצורה קיצונית לראות מישהו מעלה תמונה או סרטון שלו מעשן באנג וזה משך תשומת לב וסביב התשומת לב הזאת התחילה להתגבש פעילות".

לפני המעצר התפרנסת ממכירת מריחואנה?

"הייתי משלים הכנסה, אפשר להגיד. הייתי מוכר פה ושם. הייתי קונה בכמויות יותר גדולות ומעיף לחברים, אבל זו לא היתה ההכנסה העיקרית שלי".

בגזר הדין שניתן בשנת 2014 נאשם סילבר בעבירות של ייצור, הכנה והפקה של סם, החזקה ושימוש עצמי וסחר של חשיש על סך 100 שקל. על פי גזר הדין, סילבר הואשם בכך שגידל צמח אחד של קנאביס במשקל של 50 גרם. "בטיעוניו לעונש מתייחס התובע לחומרת העבירות שביצע הנאשם ולעובדה שאינו מעוניין בהליך טיפולי וממשיך בסורו בנימוקים אידיאולוגיים, שמהם ניתן ללמוד כי אינו חפץ בשינוי ופועל במודע נגד החוק", כתב התובע. סנגורו של סילבר השיב כי "הנאשם הנו ממובילי המאבק להכרה בסם הקנאביס כסם חוקי וכי עמדתה המחמירה של המאשימה באה כעונש על מאבקו זה". גזר הדין, שניתן בשנת 2014, קבע שלושה חודשי מאסר.

"ליל הבאנגים הגדול" בירושלים, 2014 . אירוע המחאה המשמעותי הראשון של סילברצילום: אמיל סלמן

באותה שנה אירגן את "ליל הבאנגים הגדול", הפגנה למען לגליזציה ואירוע עישון פומבי שאליו הגיעו קצת יותר מאלף משתתפים. "באירוע הזה אמרנו לפוליטיקאים שאנחנו לא מחכים להם", הסביר אז סילבר ל"הארץ". "באנו לעשות לגליזציה אזרחית — אנחנו לא מוחים ולא מבקשים, פשוט באים לעשן". סילבר עצמו היה עצור בזמן ההפגנה, באשמת "המרדה ושידול לעבירה".

שלושה חודשים אחר כך הוא נעצר שוב, הפעם באשמת מכירת קנאביס במשקל שלושה־ארבעה גרמים בשלושה מקרים שונים לאותו אדם, ובהחזקת קנאביס במשקל כולל של 150.8 גרם שלא לצריכה עצמית. גם הפעם הודה סילבר בעבירה, השופט ציין זאת לטובה בגזר הדין, ופסק לו תשעה חודשי מאסר שמהם הוא ריצה שבעה חודשים בפועל. זמן קצר לאחר שחרורו עבר סילבר, שמחזיק גם באזרחות אמריקאית, לארצות הברית, שם החל בעצם הפרק המשמעותי ביותר של השפעתו על תחום המריחואנה בישראל. עם הגעתו לשם הוא פתח את דף הפייסבוק שלו למסחר במריחואנה. בעודו נודד בין מוטלים בארצות הברית, איפשר סילבר לסוחרים להשתמש תחת שם בדוי בקיר הפייסבוק שלו כדי להציע את מרכולתם לקונים. הם היו מתייגים את הפרופיל שלו, מעלים תמונות ומתקשרים כך עם לקוחות. כשנפח המסחר גדל וכ–30 סוחרי קנאביס תיקשרו עם לקוחות באמצעות עמוד הפייסבוק שלו, הוא החליט, בעצתו של חבר שמבין בניהול מערכות מידע, להעביר את זירת המסחר לטלגרם. תוך זמן קצר ערוץ הסחר המוצפן זכה לשם טלגראס. "לא חלמתי, לא חלמנו, שזה יהפוך לכזה דבר. הפואנטה היתה להוריד מעלי עומס".

אתה מתפרנס מטלגראס?

"אני לא מקבל כספים באופן מסודר אבל אני כן מתקיים מזה, בלי לדעת מתי אני הולך לקבל, בלי לדעת כמה. זה לא קל, כי אתה לא יכול לתכנן את התקציב. זה לא משהו מסודר, אלא 'עמוס, אני רוצה לתת לך פה 500 דולר'. אני כן רוצה שזה יהיה מסודר, שה–500 דולר יילכו לטלגראס ושאני אקבל משכורת או משהו מטלגראס. אני חושב שזה דבר לגיטימי מאוד להתפרנס מזה, אני אפילו יכול להגיד שזו התגשמות של חלום".

אז אתה אומר שבעצם היום כשאתה מקבל כסף זה פשוט מטוב לבו של איזשהו סוחר שרוצה לתת לך משהו כמו עמלה?

"כן. למשל, היה סוחר אחד שהציע לי קילו במתנה. זה לא רק אני שנהנה מזה. הרבה מנהלים מקבלים גם עזרה כלכלית. יש הרבה תרומות, יש תרומות והן הולכות למקומות מגוונים, בין היתר לכלכלה האישית שלי".

לסנן סמויים

מאז הקמת טלגראס המערכת הלכה וגדלה ובעוד שעמוס נותר הקודקוד, יש היום צוות המפעיל בשיתוף פעולה את השירות בלי להיפגש פנים אל פנים. הגרעין הקשה מכיל 70 מנהלים ועוד עשרה ראשי ענפים שמנהלים את הפעילויות השונות של הקהילה. החידוש הגדול שטלגראס מציע לקהילת המעשנים הוא ענף הביקורות: ניתן לערוך חיפוש על פי שמו של הסוחר ולמצוא משובים שנכתבו על הסחורה שלו. החידוש הזה יצר תחרות בין הסוחרים על איכות השירות והסחורה, כמקובל בענפי מסחר חוקיים. כדי לנסות למנוע כניסה של שוטרים סמויים למערכת, הסוחרים עצמם עוברים תהליך אימות על ידי המנהלים בטרם הם הופכים לסוחרים "מאושרים" בטלגראס. במסגרת תהליך האימות הם נדרשים, בין השאר, להעביר צילום תעודת זהות למנהלים שעושים להם בדיקת רקע, לדברי סילבר.

בין השאר פועלת בטלגראס קבוצת "דרושים", ובה מפורסמות מודעות דרושים למתנדבים בתחומים שונים הרלוונטיים לאפליקציה, כמו מתכנתי פייתון ואנשים בעלי ידע והסמכה רפואית. המודעות נפתחות בכותרת "סטלנים יקרים שלום" ובין הדרישות מופיעים תנאים כמו "ניסיון עם מסדי נתונים" ו"מוטיבציה גבוהה מתוך תחושת שליחות למען הלגליזציה".

מלבדך ומלבד הגזבר, המנהלים והסוחרים, יש בעלי תפקידים נוספים?

"יש את הענף שהכי מצחיק אותי כי הוא הכי סחי והכי רציני, שזה אגף משאבי אנוש. כל מנהל שרוצה להצטרף למערכת עובר דרך האגף הזה ושם עושים לו אימות ומשבצים אותו, מתייקים את הפרטים שלו והכל. יש לנו שרת מידע של המנהלים ששם כל העניין — מי מנהל איפה, מי הוא".

המנהלים מתוגמלים כספית?

"לא. כולם מתנדבים מא' עד ת'. זה אנשים שהגיעו או מהפייסבוק שלי או אחר כך, זה כבר עניין של חבר מביא חבר.

"כל מנהל שמגיע עובר בדיקות מקיפות שכוללות את הלייקים שהוא עשה בפייסבוק לפני חמש שנים ועוד".

מה זה בא למנוע?

"זה בא למנוע או לצמצם את הסיכוי שיחדור מישהו שיש לו כוונות לאסוף מידע או לפגוע במערכת. שוטר, בקיצור".

כל מנהל חדש ממלא שאלון פרטים אישיים מוכוון לנושא המריחואנה: כמה ניסיון יש לו בגידול או בסחר, מהצד של הסוחר או מהצד של הקונה, איך הגיע לתחום ומה מניע אותו. "התפקידים פה הם תפקידים שבאמת מתעסקים עם פרטים אישיים של אנשים וזה באמת מאוד מסוכן, מאוד חשוב לוודא שזה אנשים טובים".

כך מצאו את עצמם אנשי טלגראס עם כמות גדולה של מידע אישי רגיש על אנשים שמשתמשים וחלקם אף סוחרים במריחואנה, מידע שאם יתגלגל לידי הרשויות יוכל להיות מכרה זהב. סילבר טוען שהשרתים המוצפנים של מנהלי הטלגראס מספקים פתרון מספק, ושהמשטרה לא תוכל לעצור סוחרים על סמך העובדה ששמם רשום במאגר של טלגראס — יהיה עליהם לחקור ולתפוס אותם בעת ביצוע עסקה.

אבל המנהלים וסילבר הם לא היחידים במשחק הזה שמחזיקים בפרטים אישיים של האנשים המעורבים בפעילות טלגראס, אלא גם הסוחרים. עסקה ממוצעת בטלגראס מתחילה עם פרסום סחורתו של הסוחר ולאחר מכן הלקוח הפוטנציאלי פונה בהודעה פרטית לסוחר, שמתחיל בתהליך אימות של הלקוח, על מנת לנסות לצמצם את הסיכוי שמדובר בשוטר סמוי. תהליך האימות כולל לרוב בקשה של הסוחר שהלקוח ישלח לו סלפי, צילום תעודת זהות ובמקרים מסוימים אף דורש שהלקוח יעביר לו צילום של תלוש משכורת.

"השאיפה היא ליצור סוג של מודל מוכן ואותו למכור למדינות אחרות. המודל הזה מתאים גם למדינות שזה חוקי בהן וגם למדינות שזה לא חוקי בהן. זה אשכרה אוּבּר, גט טקסי, ליפט, כל אלה, רק של וויד"צילום: בלומברג

זה מספיק?

"אני אגיד לך מה, יש פה טיפ מתוך המשטרה שקיבלתי לפני שנה ועד היום אף אחד לא הצליח לערער אותו: שסמוי לא יכול להשתמש בפרטים אמיתיים שלו. אז אם אתה מקבל פייסבוק אמיתי או תעודה מזהה אמיתית, אתה יכול לדעת בוודאות שלא מדובר בסמוי. אתם נפגשים בנקודת מפגש שאתה יכול לסרוק אותה מראש, לראות שאין שם הפתעות, אולי להחליף נקודת מפגש ברגע האחרון אם צריך בשביל לראות את התזוזות. השילוב של בדיקת הפרטים והבדיקה של השטח אמור להגן על אנשים".

כשאני מפנה את תשומת לבו של עמוס לכך שהסוחרים מחזיקים פרטים אישיים של צרכני סמים, כלומר, אנשים שיכולים להיעצר ולהיות מורשעים על רכישת גרמים או קילוגרמים (יש קבוצה ייעודית לרכישת כמויות גדולות), הוא מודה שהמערכת חושפת את המשתמשים.

"השאיפה שלי היא שהסוחרים בכלל לא יעשו אימותים, שאנחנו נעשה את האימותים בשביל כולם. אני יודע שזה ג'ונגל. ג'ונגל. יש 1,300 סוחרים, כל אחד מבקש תמונות, אני לא יודע מה עושים איתן, אני לא יודע מה הולך. זו נקודת תורפה — זה הרבה פרטים אישיים של אנשים שמסתובבים. בעיה. בעיה".

"בלשים נגד האנושות"

הקמת טלגראס לא עברה מעל ראשה של המשטרה. ביולי האחרון פירסמה המשטרה הודעה כי פעילות של סוכן סמוי בטלגראס הובילה למעצרם של 23 חשודים בסחר בסמים. חודשיים קודם לכן התפרסמו ידיעות על כך שהמשטרה עצרה צעירה מירושלים בשעה שנחתה בנתב"ג, בחשד שניהלה קבוצה בטלגראס. סילבר, מצדו, טוען שהמשטרה סילפה את עובדות המעצר הראשון ושלמעשה נעצר רק סוחר אחד שקשור לטלגראס. בשיחת טלפון לצורך כתבה זו, מקורות במשטרה לא סיפקו נתונים על פעילותם נגד טלגראס ואף אמרו כי התקשורת עסוקה בקידום יחסי הציבור של האפליקציה. באופן ענייני מסרה דוברות המשטרה, כי אינה אוספת בנפרד נתונים על מעצרים שקשורים לטלגראס ולכן אין בידיה מידע מדויק.

לטענת סילבר עצמו, פעם בשבוע בערך נעצר סוחר של טלגראס, "אבל זה דברים שקורים גם בלי הטלגראס. זה לא שלפני הטלגראס סוחרי גראס היו מסתובבים חופשיים ומאושרים ופתאום היום עוצרים אותם. להפך, היום הם הרבה יותר חופשיים ומאושרים אבל עדיין, אתה נמצא בסיכון".

איך אתה מרגיש עם האחריות בהתחשב בכך שזה לא חוקי ויש אכיפה משטרתית?

"על הצד הפלילי אני לא מרגיש שום אחריות. כולם ילדים גדולים, אתה בוחר את העיסוק הזה. אני גם לא מתרגש כשאנשים שולחים לי הודעות בהיסטריה: 'חבר שלי נעצר' או 'אני נעצרתי'. זה חלק מהסיכון וכולם יודעים את זה וזה על השולחן. אף אחד לא מסתיר את זה. אחוז מסוים סטטיסטית ייתפס על ידי המשטרה ואנשים גם יודעים שאחוז מסוים סטטיסטית ייעקץ על ידי אנשים, זה דברים שקורים".

למרות הגישה השאננה לכאורה של סילבר לאפשרות של הסתבכות עם החוק, טלגראס מפעיל ערוץ בשם "בלשים נגד האנושות", שבו כל יום מפורסם שם של בלש ימ"ר אחד. "יש לנו איזה שוטר שפשוט סיפק לנו את השמות של הימ"רים בכל הערים וקציני המודיעין שזה האנשים שבעצם הסוחרים צריכים להיזהר מהם, זה האנשים שבעצם מחפשים להפיל את האחרים".

סילבר במוטל שבו התגורר בשבוע שעבר. נע בין ערים שיש בהן אוכל טבעוני ושפע של מריחואנהצילום: אסף שחם

אז זה לאו דווקא אנשים שזוהו אחרי שנכנסו לטלגראס?

"לא. זה היה מצחיק, לפני כמה ימים פנה אלי אחד שרוצה לעזור לנו בניהול בטלגראס. הכנסתי אותו למשאבי אנוש שיעשו לו אימות ואז במקרה בצורה הכי הכי אקראית שיכולה להיות בעולם, אחד מהצוות שם זיהה את המספר טלפון של אותו בחור כי הוא שמור אצלו בטלפון בתור ערן ימ"ר. מעבר לזה אנחנו מקבלים לפעמים טיפים על עבודות של המשטרה. היה לנו מקרה אחד המגניבים, שיום אחד שוטר במשטרה הצבאית שלח דיווח ואמר שהיום הולך להיות מבצע של המשטרה הצבאית בשיתוף עם משטרת ישראל באזור צפון נגד טלגראס. הוא אמר: 'כרגע עשו לנו תדריך על זה'. באותו רגע הוצאנו הודעה לכל הסוחרים בצפון — שמות, רכבים, מספרי רכבים, הכל".

הגישה הציבורית כלפי מריחואנה התרככה מאוד בשנים האחרונות בעולם וגם בישראל. ההשקפה הליברלית יותר ביחס לשימוש בחומר הלא חוקי באה לביטוי בפיתוח תחום הקנאביס הרפואי, בהצהרות של פוליטיקאים וגם במדיניות האכיפה של המשטרה, במידה משתנה. עם זאת, מריחואנה אינה הסם היחיד שנמכר בטלגראס. עם הזמן נוספה לקהילה קבוצה למסחר בסמי הזיה כמו אסיד ופטריות.

המשנה שלך בנוגע למריחואנה מאוד ברורה, אבל בטלגראס נמכרים גם סמים אחרים. זה גם חלק מהחזון שלך?

"זה התפתח לכיוון הזה כי זה מה שאנשים רצו וזה מאוד מוגדר ומוגבל ספציפית לפסיכדליה".

סילבר אומר שסמים כמו קוקאין, אופיאטים או אפילו ריטלין לא יימכרו ושהקהילה הפסיכדלית באפליקציה משתדלת לקדם גישה של שימוש אחראי בסמים. לשם כך נוצרו שתי קבוצות נפרדות — הראשונה פתוחה ורחבה יותר ובה מידע ודיונים בלבד על סמים פסיכדליים. מי שרוצה להיכנס לערוץ של המסחר צריך לעבור אימות אישי מול מנהל. "המנהל מוודא כל מיני פרטים, גם מסתכל על הגיל וגם על הניסיון כדי לראות מי הבנאדם, שזה מישהו שיודע מה הוא קונה ומה הוא עושה", הוא מסביר. היום, אומר סילבר, חברים בקבוצה הפתוחה למעלה מ–10,000 אנשים. את הסחורה שנמכרת בערוץ הסגור מעביר הצוות בדיקות רנדומליות — שולחים אותה למעבדות ומפרסמים את תוצאות הבדיקה.

נציבת ההטרדות המיניות של טלגראס

הפעלת זירת מסחר לא חוקית, הקורצת לגורמים מפוקפקים ללא יכולת להתלונן לרשויות, אילצה את מנהלי טלגראס ליצור לעצמם מערכת אכיפה אלטרנטיבית הכוללת סינון וענישה. לצורך כך הקים סילבר צוות מיוחד שלו הוא קורא "להב 420", תוך קריצה ליחידת להב המשטרתית לטיפול בפשע מאורגן ולשעה 16:20, שמשמשת מעין מילת קוד לצריכת מריחואנה בקרב קהילת המעשנים.

סילבר, ממושבו שבקליפורניה, הוא גם שופט ואוכף לעת מצוא. עסקי הגראס נגועים לעתים קרובות במקרי גניבה של מריחואנה ("עקיצה"), רמייה וגביית חובות באיומים. בכל זאת, מדובר בסחורה שגרם אחד ממנה עולה 100 שקל. לדברי סילבר, הגניבה הגדולה ביותר בטלגראס עד כה, ש"נמצאת עדיין בטיפול", היתה על סך 86 אלף שקל.

כיצד ניתן לפעול נגד משתמש שגנב?

"יש לנו שני מנופי איום על סוחרים: אחת זה לחסום אותם מאפשרות של מסחר, שזה איום מאוד רציני עבורם, ושתיים זה פרסום. לרוב לא צריך להגיע לשני".

פרסום של הזהות האמיתית שלהם?

"שם פרטי, פייסבוק, תעודה מזהה. זה לפי מדרגה. לפעמים אנחנו רק מפרסמים תמונה של הבחור עם מה שהוא עשה. יש מקרים שאנחנו מפרסמים הכל, כולל מספר טלפון וכתובת".

אז אתם בעצם מספקים גם לרשויות את השם שלו.

"זה לא באמת למסור אותו למשטרה כי אני לא מספק להם הוכחה לפשע שהוא ביצע, אבל זה כן נותן עליו פוקוס מבחינת המשטרה, וזה נכון, זה חלק מהאיום. כשאנחנו עושים כזה דבר, אנחנו מזהירים לפני — הפרטים שלך יהיו חשופים למשפחה שלך, לחברים וגם למשטרה. כאילו, ברגע שזה יוצא לעולם באמת אין שליטה על לאן זה יגיע ולאף אחד אין מושג עוד כמה שנים זה ישפיע ואיך".

אמרת לי שלפעמים גם פונים למשפחה של הבנאדם שעקץ.

"היה מקרה לפני שבועיים, פירסמתי אותו בפייסבוק שלי. זה בחור ששדד, לא עקץ, שדד עם אקדח 10,500 שקל".

הציג את עצמו כלקוח ואז שדד?

"הוא היה סוחר רשום אצלנו, אבל בסצנה הזאת הוא ייצג את הלקוח. הוא ביקש לקנות 200 גרם ב–10,500 שקל, הגיע הסוחר עם הירק, הקונה הוציא אקדח, לקח את הסחורה ופשוט טס לתאילנד. דיברתי עם הסוחר, הוא, א' איים עלי, הזהיר אותי שאם התעודה שלו תתפרסם אז הוא יתנקם בי וב' הוא אמר, 'אני עכשיו בכלל בדרך לתאילנד ולא אכפת לי מה תעשו'. פירסמנו את הפרטים שלו ובערך תוך שעה פנה אלי סוחר אחר ואמר — שמע, המשפחה של הסוחר הזה פנתה אלי ושאלה איך אפשר להוריד את הפרסום הזה שפוגע בשם של המשפחה. בקיצור, שעה אחרי זה האבא בא לנעקץ והביא לו את כל הכסף חזרה והבטיח שהוא יטפל בבן שלו, סך הכל ילד בן 19. אני סומך עליו שזה יהיה יותר אפקטיבי מהמשטרה".

הפגנה בעד לגליזציה. כיכר רבין תל אביבצילום: תומר אפלבאום

אבל זה לא הכל. בשיטוטי באפליקציה נתקלתי במודעה שהבטיחה אחוזים למי שיעזור בגביית חובות. כאן שיטת האכיפה הקהילתית נצבעת בצבעים קודרים יותר, שכן בהיעדר משטרה ובתי משפט מישהו צריך לדאוג להרתעה, ואידיאולוגיה ורצון טוב לא תמיד עוזרים פה.

סמים קשורים לעולם עברייני. מה אתה עושה כדי שזה לא יזלוג אל תוך הטלגראס, בעיקר כשיש חובות?

"קודם כל, זה זולג. חד משמעית זה זולג, הם לא יוותרו על נתח כזה. נפח המסחר המרכזי בגראס בישראל עבר לטלגראס. אז אני אגיד לך שגם אנשים מהעולם העברייני הם שותפים מלאים. לא ברמה החוקית החוזית, אבל הם שותפים מלאים בטלגראס".

מה זאת אומרת?

"שהם עובדים בשילוב ידיים עם טלגראס. היה דבר כזה שאני ביקשתי ברמה העבריינית עזרה עם זה שעקץ 86 אלף שקל ונעלם בתוך רשת של כפרים בנגב. אחד הסוחרים שקשורים לעולם העברייני אמר לי: 'אם אתה צריך עזרה בדברים האלה אני מכיר את כל האנשים שם, אני יכול להפעיל קשרים'.

"אני לפעמים אפילו אתמוך במה שנקרא אלימות אם צריך. נגיד, אם בנאדם פועל באלימות נגד אנשים תמימים אני חושב שהצדק זה שיהיה מישהו יותר חזק ממנו שיידע להיות אלים כלפיו. זה בעצם הרעיון של המשטרה, הרעיון של המשטרה זה להיות אלים. הרעיון של הכלא, של האקדחים, של כל זה, זה שיהיה גוף אלים. כל עוד אתה מתנהל לפי החוקים והכללים שאני יכול לעבוד איתם, שאנחנו קבענו בטלגראס, אז אתה תקבל את כל ההגנה ואם מישהו יעשה לך משהו אז אני גם אעזור לך. ברגע שאתה פנית לדרך של גניבה או עקיצה או שוד — אין לי מה להגן עליך".

אתה מוסר את פרטיהם של גנבים לבעלי החוב?

"כן. כמובן לא מיד. דבר ראשון, אני או מישהו מטעמי מדברים עם הסוחר. אם הוא מכחיש או מודה ואומר שהוא יחזיר, אז כמובן שלא נמסור את הפרטים לנעקץ אבל אם הוא לא מוכן לשתף פעולה אז אני אומר לו, 'אוקיי, הפרטים שלך עוברים לבנאדם, שיעשה עם זה מה שהוא רוצה, שיפרסם, שישכור עבריינים שיטפלו בך, שיעשה מה שהוא רוצה — זה כבר לא ענייני'".

ראיתי באפליקציה הודעה שבה פורסם שצריך עזרה בגביית חובות תמורת אחוזים. מה זה?

"בוא נגיד ככה, זה הלב של הפעילות העבריינית — במרכאות או לא במרכאות — שמקושרת לטלגראס. אני אישית לא יכול לפעמים לעזור להם להחזיר את הכסף, אבל אם יש אפשרות שמישהו אחר יעזור להם להחזיר לפחות חלק מהכסף והם מעוניינים בזה, אני מאוד אשמח. אני מניח שזה לא יגיע למצב של להרוג אף אחד, שהכל יישאר שווה ערך למעשה שגורם לתוצאה. שאגב, אני אומר את זה בזהירות כי אני כן אכלתי סרטים, שיום אחד אני פתאום אשמע על איזה מקרה שמישהו רצח מישהו. אני רוצה גם שהעוקצים יידעו שהעולם העברייני בתמונה. זה לא שעכשיו אין משטרה אז אין מי שיטפל בכם, גם מהעולם העברייני יש בצד שלנו ואם צריך גם הוא יופעל נגדכם. חלק גדול מהעניין פה, אפשר להגיד אפילו 90% מהעניין פה, זה הרתעה".

יותר מאוחר מבהיר סילבר שלמעשה לא היה מקרה של גביית חובות ושגם אם היו מגיעים למצב כזה, הצוות של טלגראס היה מפקח על המקרה בשבע עיניים. לעתים גם אחרי פרסום שמו של העוקץ, כשהוא מרגיש שהתגובה של הקהילה קשה מדי כלפיו או כשהוא מצליח להשתכנע שהאדם לא עשה את המעשה, הוא מוריד את שמו מהרשת.

גביית החובות הוא לא התחום היחיד שבו טלגראס מנסה לפעול כחלופה למערכת המשפט. לצד מערכת ההתמודדות עם גניבות והאמירות השנויות במחלוקת של סילבר על אכיפת חוק, הוא מציב רף גבוה במיוחד בכל הקשור לטיפול בהטרדות מיניות. לאחרונה אף הוקם בטלגראס צוות המטפל בפניות ועובד בימים אלה על שלושה תקנונים להתמודדות עם הטרדה מינית: בתוך קהילת המשתמשים, בין משתמשים ומנהלים ובין משתמשים וסוחרים. סילבר מספר כי התלונה הראשונה שקיבל על הטרדה מינית היתה מבחורה שסוחר הציע לה להגיע אליה חינם אם "תשלם לו בדרך אחרת". בתגובה הוא פירסם את המקרה ואת הפרטים המסחריים של הסוחר. מאז היו מקרים נוספים, ובהם סוחרים שביקשו מלקוחות לשלוח תמונות עירום כחלק מתהליך האימות, למשל.

יצא לכם להעיף מישהו כזה מהאפליקציה?

"יצא לנו להעיף סוחר אבל החזרנו אותו. הוא מצדו טען בלהט גדול שזה לא הוא בכלל, שזה העובד שלו ושהוא טיפל בו. לא משנה מה המהות של הטיעון, אבל העיקרון היה שהוא מתנער מהמעשה הזה בצורה מוחלטת והוא גם פיצה את הבחורה בשבעה גרם, שזה מכובד".

אחראית ההטרדות המיניות של טלגראס, ששמה באפליקציה הוא Iron Flower, כותבת את התקנונים בימים אלה. "כל התקנונים הם לאורו של החוק למניעת הטרדה מינית", היא מספרת. לצורך כתיבתם מיפו חברות הצוות שישה־שבעה סוגי הטרדות מיניות מועדים לפורענות — ביניהם הצעת תמורה מינית, התייחסות מינית, התייחסות לנטייה מינית ועוד. במקרה של הטרדה מינית של סוחר כלפי לקוחה מדובר ביחסי מרות, היא גורסת, ולכן הטיפול ברור. במקרים שבהם השליח הוא המטריד יחול עליו כלל הדומה ל"חוק השליחות", היא מצטטת, אשר קובע כי במקרה כזה האחריות תהיה על השולח, כלומר, הסוחר. אחת הסנקציות הייעודיות תהיה הרחקה לשבוע מהאפליקציה.

העתיד בביטקוין

מבחינתם של סוחרי הוויד והצרכנים כאחת — אפליקציית טלגראס שינתה את המשחק והעבירה חלק נכבד מהפעילות מקרנות הרחוב ומהדילרים האישיים לממד הווירטואלי. מלבד המשטרה, יש גורמים נוספים שבוודאי לא אוהבים את זה.

אני בטוחה שגם למסחר הקלאסי בסמים שלא דרך טלגראס יש קשר לעולם העברייני. עכשיו אתה מגיע ולוקח פרנסה לאנשים האלה.

"כן. יש אנשים שאיימו עלי, יש גם אנשים שאמרו שהם יגיעו לארצות הברית ויטפלו בי. אני לא מפחד כי זה בזבוז אנרגיה. אני לא הולך להפסיק עם הטלגראס".

אז יש אנשים או ארגונים שרואים בזה איום על הפרנסה שלהם?

"כן, חד משמעית. ויותר מזה, זה מאיים על השליטה שלהם. זה פתח את השוק בצורה כזאת שהשליטה יצאה מידיים של אנשים פרטיים פה ושם והפכה להיות הרבה יותר מבוזרת. כל מי שרוצה יכול להיות דילר, כל ילדה בת 13 מצדי גם יכולה להיות דילרית".

אתה תקבל גם ילדה בת 13 שרוצה להיות דילרית?

"אם היא מספיק בוגרת כדי להגיע אלי ולהגיד שהיא רוצה להיות דילרית ולספק לי את מה שאני צריך".

באמת?

"אני אומר את זה בלי טיפת בושה: אני בעד שקטינים יעשנו גראס כמו שאני עישנתי. מעבר לזה, אני חושב שהיכולת שלנו כחברה לשלוט על זה היא מאוד נמוכה. למנוע מקטינים להשתמש בסמים, ולא משנה אם סמים במובן של עוגיות אוריאו, במבה, קולה או גראס או סיגריות — זה לא משנה, אתה לא תמנע מהם. אין לי שום בעיה שהסם יהיה גראס. מה זה אין לי בעיה? אני מעדיף שהסם יהיה גראס ואין לי בעיה להיות זה שמספק להם את הפלטפורמה. אני לא מחייב אף אחד למכור, לא בכללי ולא לקטינים. אני כן מסביר כל הזמן חד משמעית שאני דוגל בזה שסוחרים ימכרו לקטינים. אני יודע כמה שזה החזיק אותי. בגיל 15 לגור לבד ולפרנס את עצמך זה מאוד מטלטל ואני לא מאמין שהייתי מצליח לעבור את זה בצורה שפויה בלי שהייתי יום יום מעשן את הגראס".

"אני אומר את זה בלי טיפת בושה: אני בעד שקטינים יעשנו גראס כמו שאני עישנתי. מעבר לזה אני חושב שהיכולת שלנו כחברה לשלוט על זה היא מאוד נמוכה. אין לי שום בעיה שהסם יהיה גראס. מה זה אין לי בעיה? אני מעדיףצילום: אי־פי

כשהוא נשאל על העתיד של טלגראס, לסילבר יש כמה יעדים ברורים. "השאיפה היא ליצור סוג של מודל מוכן ואותו למכור למדינות אחרות. המודל הזה מתאים גם למדינות שזה חוקי בהן וגם למדינות שזה לא חוקי בהן. זה אשכרה אוּבּר, גט טקסי, ליפט, כל אלה, רק של וויד".

יעד נוסף שסילבר מסמן להתרחבות והשתכללות של הטלגראס הוא מעבר למסחר באמצעות ביטקוין, מטבע וירטואלי, מוצפן ומבוזר. הביטקוין אינו נתון לשליטה או בקרה של גופים ממשלתיים ומשום כך נעשה בו תכופות מסחר בלתי חוקי — המפורסם בהם הוא סחר הסמים המפואר שהתנהל זמן רב באתר Silk Road טרם סגירתו. לרכישות בביטקוין אין עדות פיזית והסחר בו מתרחש באמצעות "ארנקים דיגיטליים" שיש למוכר וללקוח. ארנק דיגיטלי הוא מעין תיקייה שנמצאת במחשב או בסמארטפון ובה מאוחסן המידע על עסקאות הביטקוין של הלקוח או המוכר.

עמוס מתכנן להשתמש בכל התכונות הללו של ביטקוין כדי להמשיך את המסחר בטלגראס באופן שיבטיח רמת ביטחון גבוהה יותר לכל הצדדים בעסקה. "אם המסחר עובד בביטקוין ולך יש ארנק ביטקוין ולסוחר יש ארנק ביטקוין, אנחנו יכולים לעשות שאת תעבירי לי את הכסף וברגע שאת מדווחת לי שהעסקה הושלמה אני מעביר לסוחר את הכסף. ככה הסוחר לא צריך לפגוש אותך, לא צריך לראות אותך, לא צריך להסתכן, את לא צריכה להסתכן מבחינת עקיצה כי אם נעקצת הכסף חוזר אלייך".

היום מסחר ביטקוין בישראל כמעט לא קיים.

"נכון. וכחלק מהרעיון שלנו להכניס יותר את השימוש בביטקוין אנחנו גם בודקים עלויות של נגיד כספומטים של ביטקוין, של להניח כמה כספומטים כאלה בכל מיני נקודות בארץ. ראיתי שהעלות של כספומט כזה היא בערך 12,000 שקל, סכום שאפשר לעמוד בו. כמה כספומטים כאלה יכולים לתת בוסט עצום לכל העניין. המחשבה מאחורי הביטקוין היא כזאת שזה הרבה מעבר לוויד. ברגע שאנשים מתחילים לעבוד עם ביטקוין זה להוציא את המדינה מהמשוואה בכל כך הרבה תחומים, ואני מאוד אשמח להיות חלק מזה".

אז איבדת תקווה לשינוי בדרכים ממוסדות? דרך הכנסת או המשטרה?

"זה לא יגיע דרך אף אחד מהם. זה יגיע דרך כולם כי זה יגיע דרך העם, לא דרך הפוליטיקאים ולא דרך הממסד. כבר עכשיו הם לא שולטים בכלום, כבר עכשיו יש פלטפורמה שעשרות־אלפי אנשים קונים בה בצורה חופשית ובראש חוצות ובפומבי. החוק הפך להיות בדיחה מאוד מצחיקה. מתי זה יתפורר ודרך איפה זה יתפורר — את זה אני לא יודע, אבל הבסיס של החוק הזה הולך ומתפורר כי העם מפורר אותו, הוא מתפורר מלמטה".

_______________________

איך הטלגראס עובד?

השימוש בטלגראס פשוט וידידותי. כל מה שצריך לעשות זה להוריד לסמארטפון אפליקציה בשם טלגרם. טלגרם היא אפליקציית מסרים מוצפנת שמאפשר למחוק הודעות בדיעבד וגם להגדיר מראש שההודעה תימחק בצורה אוטומטית. המשתמשים לא מזדהים בשמם האמיתי אלא בשם משתמש. בין השאר, היא התפרסמה כאפליקציה החביבה על תומכי דאעש מחד ועל עיתונאים שמעוניינים לשמור על המקורות שלהם מאידך. כדי להגיע אל הטלגראס, צריך ללחוץ על לינק שמוביל אותך ישירות לקבוצה, שנראית ומתנהגת כמו קבוצת ווטסאפ לכל דבר. מיד לאחר ההצטרפות לקבוצת האם של טלגראס מתקבלת הודעה עם הזמנה לעבור לתתי־קבוצות למשלוחי מריחואנה בכל הארץ. "תל אביב", "יהודה ושומרון" ו"השפלה" הם רשימה חלקית של הקטגוריות הגיאוגרפיות שאליהן המשלוחים מגיעים.

שם, בתוך הקבוצות האזוריות, קורה הדבר המעניין באמת. סוחרים מציגים את מרכולתם: תמונות של זנים שונים של קנאביס וחשיש. התמונות והתיאורים מתעדכנים כל כמה דקות וכוללים מחיר, זן ומקום איסוף או פירוט על מחיר המשלוח. למשל: "חברי היקרים, עקב ביקוש רב של פטריק למון הייז משלוחים לכל אזור תל אביב המרכז. 5 (גרם) 500". המשתמש יוצר קשר עם הסוחרים באמצעות הודעה פרטית וסודית, מזמין את הסחורה וממתין כ–40 דקות עד שהמשלוח מגיע.

"כרגע אנחנו עומדים על 25 ערוצי מסחר, שלושה ערוצי מסחר לכמויות גדולות של קילוגרמים, ואין סוף בקשות להתרחבויות", מדווח סילבר. "אנשים שרוצים עוד ערוצים, אנשים שרוצים ערוצים קשורים, חנויות לציוד גידול, כל התחום הזה פשוט מתנקז לטלגראס".

"יש ערוץ חדש של מאכלים עם קנאביס, מאה אחוז טבעוני", הוא צוחק. גם לדברי המאכל עושים משלוחים, כמובן. לקבוצות אלה מצטרפות גם קבוצות לרכישת סמים פסיכדליים, קבוצה לדיונים על לגליזציה וקבוצת ביקורות שבה הלקוחות מספרים על איכות החומר וחווית השירות של כל סוחר.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"