תחת השמש |

וכעת נעבור לפרשננו לענייני מילניאלז

לפני 30 שנה השוק היה צמא לסובייטולוגים, אחר כך למומחי אקלים ובהמשך למומחים לאיראן. ב–2017 העולם נואש למומחים שיסבירו לו מה לעזאזל רוצים הצעירים האלה (ומה יש להם נגד סקס)

עפרי אילני
עפרי אילני
איור: דניאלה שוחמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דימויים הקשורים למילניאלז
איור: דניאלה שוחמן
עפרי אילני
עפרי אילני
איור: דניאלה שוחמן

כל הכותרות שלהלן הופיעו בעיתונות הארצית והעולמית בחודשים האחרונים:

"חצי מהמילניאלז שלחו סלפי של עצמם בעירום";

"המילניאלז צורכים כמעט מחצית מהיין בארה"ב";

"צעירי בריטניה לא מבינים את ההערצה לנסיכה דיאנה";

"למה המילניאלז לא עושים סקס";

"בני דור ה–Y מספרים כמה הם מרוויחים";

"המילניאלז יולדות יותר, ובגיל מאוחר יותר";

"מילניאלז לא אוכלים דגני בוקר";

"רוב המילניאלז מעדיפים לחיות במשטר פשיסטי, סוציאליסטי או קומוניסטי";

"מילניאלז לא שותים אלכוהול — כי זה מה ש'הדור המבוגר' עשה";

"המילניאלז לא פוחדים שרובוטים יגנבו להם את העבודה";

"רבע מהמילניאלז חושבים שלהתאהב ברובוט זה לגמרי נורמלי";

ו"מדוע המילניאלז אובסיסיביים לעציצים?"

קשה להתווכח: 2017 היא השנה שבה דור המילניום עלה על הבמה. באמצע העשור הנוכחי החלו סוציולוגים, חוקרי שוק ועיתונאים לדבר בתכיפות גדלה על "דור ה–Y" — ילידי שנות ה–80 וה–90 שהתבגרו לתוך האלף החדש. אבל בשנה האחרונה דור המילניום הפך באופן רשמי למפתח הפלאים לכל החרדות של התקופה, וגם לתקוותיה. בד בבד, פניו של הדור שנולד אל תוך העולם הדיגיטלי והמופרט הם גם התעלומה הגדולה ביותר שעומדת על הפרק. תחושה זו קיבלה החודש חותם רשמי, כאשר מילון אוקספורד הכריז שמילת השנה של 2017 היא youthquake ("רעידת־צעירים"), כלומר "שינוי תרבותי, פוליטי או חברתי שנובע מהשפעתם של הצעירים". השימוש במושג עדיין לא חילחל לארצות הברית, ואף פחות מכך לארצות שאינן דוברות אנגלית, אבל המומחים לענייני צעירים טוענים כי בבריטניה "יש ראיות שהשימוש בו הולך ומתרחב".

"מומחה לענייני צעירים" הוא בין המקצועות המבוקשים ביותר כיום. לפני שלושים שנה השוק היה צמא לסובייטולוגים, אחר כך למומחי אקלים, אחר כך למומחים לאיראן וכעת — ל"מומחי מילניאלז". קשה להאמין, אבל המושג הזה מופיע בכתבות בעיתונות, גם בישראל. כמו אורקל המתווך בקולו את רצונותיהם של הכוחות הקוסמיים, מבטיחים המומחים לתקשר לציבור המבולבל את הנטיות, את המאוויים ואת הצווים של הדור הצעיר. זה אולי מוזר, כי המילניאלז הם כבר מזמן חלק משמעותי מ"הציבור". אפילו ילידי שנות ה–90 כבר נכנסו בחלקם הגדול לשוק העבודה, ויחד עם ילידי שנות ה–80 הם מהווים חלק משמעותי מהעובדים במשק. אבל קוראי העיתונים וצופי הטלוויזיה נמנים, לרוב, עם הדור המבוגר יותר. כשמגיש החדשות אומר "אנחנו", הוא בדרך כלל לא מתכוון לערבים ולא מתכוון לחרדים — ולרוב גם לא מתכוון למילניאלז, גם אם הוא בעצמו מילניאל.

תעלומת המילניאלז מזינה גם תעשייה אינסופית של ספרי עיון. בישראל התפרסם ב–2016 הספר "דור ה–Y: כאילו אין מחר" של תמר ועוז אלמוג, אבל בארצות הברית מתפרסמים ספרים מסוג זה כמעט כל שבוע. הם נושאים כותרות כמו "Generation Me", "להבין את המילניאלז", "לנהל את המילניאלז", "דור הסוציופתים", ולאחרונה, "הילדים של היום" (Kids These Days) מאת מלקולם הריס — מניפסט מילניאלי בעל גוון מרקסיסטי. גם חברות מסחריות משיקות מוצרים המכוונים במיוחד למאפייניו של המילניאל — אפליקציית Pepper של בנק לאומי, לדוגמה.

נראה שהסיבה לנוכחות הבולטת של המושג בתקשורת ובשיח הציבורי היא שדור המילניאלז הפך באופן מובהק מפוטנציאל לממשות, וקיבל לראשונה פנים ואופי משלו. ועם זאת, מה שהופך את העיסוק במילניאלז לאובססיבי כל כך הוא דווקא החמקמקות של הדור הזה, המבדילה אותו מדורות אחרים בעידן המודרני שעוררו סקרנות וחרדה. באירופה של אמצע המאה ה–19 זוהה הרדיקליזם הניהיליסטי כמאפיין של הדור הצעיר — תופעה שקיבלה ביטוי ברומנים כמו "אבות ובנים" של איוון טורגנייב. בשנות ה–60 של המאה ה–20 הופיעו הבייבי בומרז כדור מרדני בעל מאפיינים מובחנים. זה היה דור גדול וזועם, שצמח בעולם שאחרי מלחמת העולם השנייה. הוא עזב את הוריו השמרנים, ניגן רוקנרול ועישן סמים — או שזה לפחות מה שעשו אליליו המפורסמים. מאפייניו של דור המילניום, לעומת זאת, מעורפלים הרבה יותר. המילניאלז מסתמנים כדור ללא קצוות חדים, הנוטה לאינטרוברטיות ולקונפורמיזם. מסיבה זו גם קל להשליך עליהם את הפנטזיות של הדורות הקודמים.

צילום: JOHANNES EISELE / AFP

סקס? זה לזקנים

אין תחום שבו המסתורין של הדור הצעיר מעורר ספקולציות רבות יותר כמו בשאלת חיי המין. במשך עשורים התריעה התקשורת על כך שהחברה העכשווית רוויה יותר מאי פעם במיניות לא מרוסנת. באינספור מחקרים וכתבות הוזהרנו מפני דור "נטול תמימות", שנחשף לפורנוגרפיה ולמסרים מיניים בגיל צעיר. אחר כך תוארה "אפוקליפסת טינדר" — מגפת סקס זמין וחסר משמעות, המיוצרת על ידי אפליקציית ההיכרויות. והנה, כאשר דור האינטרנט הגיע לבגרות התברר שהוא דווקא מרוסן וביישן הרבה יותר מהדורות שלפניו. הפאניקה המוסרית התהפכה, וכעת מתריעים המומחים מפני בעיה אחרת: המילניאלז לא ממש מתעניינים בסקס.

המחקר הראשון שהדליק את נורת האזהרה פורסם בשנה שעברה בכתב העת "Archives of Sexual Behavior", וטען במפתיע שילידי שנות ה–90 באמריקה עושים פחות סקס מאשר כל דור אחר ב–60 השנים האחרונות. בשנה האחרונה פורסמו ממצאים דומים גם במדינות אחרות, והם הקיפו אוכלוסיות מגוונות — נשים וגברים, סטרייטים ולהט"בים. בינתיים התברר שהצעירים גם שותים פחות אלכוהול וגם צורכים פחות סמים. כתחליף הם נוטלים הרבה יותר תרופות נגד דיכאון.

הדברים הגיעו לידי כך שצוותי מומחים התחילו לעסוק בשאלה כיצד לפתור את משבר הסקס של המילניאלז. מומחי טכנולוגיה מנסים למשוך את הדור הצעיר מאינסטגרם לחדר המיטות, כמו חוואי המתפלל שחיות המשק שלו יתרבו. הפתרון העיקרי שעליו עובדים בימים אלה ברוני הטכנולוגיה מעמק הסיליקון: הסקס צריך לעבור משחקיזציה. בשפת המקור, sex needs to be gamified. כיוון שכל תחום של החיים — מתרגילי כושר ועד מחאה נגד דונלד טראמפ — הופך בימינו למעין משחק מחשב, גם הסקס חייב לעבור טרנספורמציה דומה. רק את השפה הזו הצעירים מבינים. היזם טריסטן פולוק, למשל, השתעשע ברעיון להפוך את הסקס לפלטפורמה חברתית: להשיק אפליקציה בנוסח "פוקימון גו" למציאת דייטים, רעיון שכבר זכה לכינוי Pokemon Fuck. מומחה החדשנות ג'ף ג'רויס טוען שצעירים בני זמננו לא יעשו סקס אם הם לא יקבלו לייקים על הביצועים שלהם, מלווים בצפצופים חמודים.

קומוניסטים על ציפרלקס

אבל מבחינת עתידו של העולם, השאלה הגורלית ביותר בנוגע לצעירים היא הנטיות הפוליטיות שלהם. לפני שבועיים פורסם במגזין "פורוורד" מאמר של דניאל ויתקין, שכותרתו "האם המילניאלז הם מהפכני המחר — או פשיסטים?" בארצות הברית רוב הפרשנים נוטים לאופציה הראשונה, ומתארים את הצעירים כליברלים, רב־תרבותיים וחילוניים יותר מקודמיהם. מאז הפריימריז הדמוקרטיים שכמעט הביאו לבחירתו של ברני סנדרס, נוצרה מוסכמה שהדור הצעיר חותך באופן דרמטי שמאלה. בתחילה תיארו את סנדרס הקשיש כמעין חלילן מהמלין שהיפנט המוני צעירים אמריקאים קלולסים. אבל גם בבריטניה הצעירים הם אלה שאיפשרו את בחירתו של המועמד השמאלני ג'רמי קורבין לראשות הלייבור ואת הצלחתה היחסית של המפלגה בבחירות האחרונות. המילניאלז נחשבים גם למי שגרמו לאחרונה לתבוסתו של המועמד הרפובליקני לסנאט באלבמה, רוי מור.

איור: דניאלה שוחמן

סקרים מהשנים האחרונות המראים כי המילניאלז האמריקאים מעדיפים סוציאליזם על פני קפיטליזם — נתון שהיה בלתי נתפס בדור הקודם. "הילדים של היום" מאת הריס מסביר שהמילניאלז נזרקים בגיל צעיר במיוחד לשוק עבודה תחרותי ואכזרי, אבל מתוגמלים על עבודתם פחות מהדורות הקודמים. בהתחשב במצב זה, וכן בעובדה שהם נולדו אחרי המלחמה הקרה, אין פלא שהם כבר לא נבהלים מסוציאליזם. היו שהכריזו שמדובר על דור של "קומוניסטים" — אם כי כנראה מסוג שונה מאוד מאלה של המאה שעברה. יש לכך, כמובן, חשיבות עצומה: אם הצעירים הם אכן שמאלנים, המשמעות היא שהגלים הלאומניים של השנתיים האחרונות — הברקזיט ועליית הימין — הם לא יותר ממגמה זמנית, פרפור אחרון של דור שמרני לפני שיישטף על ידי דור גלובלי ליברלי, ואפילו רדיקלי.

מומחים אחרים מזהירים שהניתוח הזה הוא בעצמו משאת נפש של התקשורת הליברלית. הם מזכירים שתחזיות כאלה הושמעו כבר לפני שנים אחדות, כאשר פרשנים פוליטיים בישרו שממשלו של ברק אובמה הוא רק הסיפתח לשלטון דמוקרטי ארוך שנים. והנה, דווקא כשהובטח לנו עידן ליברלי ארוך ומלהיב נבחר טראמפ — הנשיא הימני ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. לכך תרמו בעיקר בוחרים לבנים מבוגרים, אך גם צעירים, שאף בקרבם רמת התמיכה במועמד הרפובליקני נותרה דומה לזו שהיתה בבחירות הקודמות.

תמרור אזהרה ישראלי

לפני כמה חודשים הופץ סרטון שזכה לפופולריות מסוימת ברשתות החברתיות. נראים בו כמה צעירים אמריקאים זועמים, רובם ממוצא אסייתי או היספני, המביעים תמיכה בטראמפ ויוצאים נגד תרבות הפוליטיקלי קורקט הליברלית. משפט המפתח בסרטון הוא, "דור ה–Z, הילדים שגדלים עכשיו, צפוי להיות הדור הכי שמרני בעשורים האחרונים". הדוברים בו מתבססים על נתונים שלפיהם השנתונים הצעירים ביותר של הבוחרים הם דווקא ימניים יותר: ילידי 1980 עד 1994 אמנם ליברלים, אבל הדור שאחריהם (המכונה לפעמים דור ה–Z ולפעמים iGen) הוא שמרני במיוחד. התחום היחיד שבו הוא במובהק ליברלי מדורות קודמים הוא זכויות להט"בים.

לישראלים התיאור הזה נשמע מוכר. הצעירים הישראלים פתוחים הרבה יותר מדורות קודמים לזכויות להט"בים, וגם לזכויות בעלי חיים, אבל בכל הנוגע לפלסטינים, They couldn't care less. במאי השנה התפרסם מחקר מטעם קרן פרידריך אברט, שלפיו 67% מהצעירים היהודים בישראל, בני 15 עד 25, מגדירים את עצמם ימנים ורק 16% אומרים שהם שמאלנים. בישראל הגל המילניאלי־סוציאליסטי נותר שמועה רחוקה.

כמו בעניינים אחרים, ייתכן שישראל היא תופעה חריגה שצועדת בדרך מיוחדת משלה. אך מכיוון שחלקים גדולים של העולם עוברים בימינו ישראליזציה ומאמצים לחיקם מאפיינים מדאיגים מהפוליטיקה ומהחברה בישראל, ייתכן שדווקא הצעירים הישראלים הם אלה שמבשרים את המגמות העתידיות.

איור: דניאלה שוחמן

כך או כך, בעולם המגלה סימני הידרדרות לאסון פוליטי בנוסח שנות ה–30 של המאה ה–20, נראה שהדור הצעיר הוא המרכיב העיקרי במשוואה שנשאר בבחינת נעלם. לכאורה זהו "הברבור השחור", הגורם הבלתי צפוי שעשוי להפוך את התמונה. יש המקווים שהנוער יופיע ויכריע את כוחות השחור, כמו צבא הרפאים המופיע בסוף טרילוגיית "שר הטבעות" ומביס ברגע הנכון את האורקים של שר האופל. אבל מי שמשליך את יהבו על צבא של רוחות רפאים, צריך תמיד להביא בחשבון את האפשרות שזה ימעך דווקא אותו.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"