בדלתיים פתוחות |

נברתי בעיתונים ישנים כדי להבין מה רוצה נתניהו. ואז, ברגע אחד, הבנתי

אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדפי ספרים
צילום: EyeEm / Getty Images IL
אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן

יום שלם ישבתי בבית אריאלה ודיפדפתי באמצעות קורא אופטי בעיתונים ואתרי אינטרנט, תוך דגש על אתר וואלה ואתר וויינט. חיפשתי את החץ המורעל, הטוקסיקון המשוח ברעל מצמח אוזן הפיל, שחדר ללבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אדם שכל מכריו גמרו עליו את ההלל, שיבחו את מבטאו האמריקאי חסר המאמץ ואת יכולתו הרטורית, המאפשרת לו למכור קרח לקרחים.

רציתי לראות היכן מסתתרת אותה ידיעה שהשביתה את שמחתו, שגרמה לו, אדם סביר ומחושב שאת שרידיו המקוריים ניתן לראות בבנו אבנר, להיתקף באיזו אובססיה מוזרה ומביישת. מה גרם לו לפנות לאלוביץ', מוזס ומן הסתם לאחרים, ולבקש מהם כי יבהירו את התמונה מעוררת הסלידה שהם מפרסמים כאילו זה בנימין נתניהו. שיסירו מעל ראשו את זוג הקרניים המגונה והבזוי, שימחקו את האוזניים הגדולות שציירו בשני צדי ראשו, שיסירו את הפאלוס המצויר בקווים רשלניים שהדביקו בקדמת מכנסיו האפורים מבד פשתן מצרי שנתפרו על ידי מיטב החייטים בסאביל רואו בלונדון. וגם לא להתבייש ולפנות לאחרים כמו ניר חפץ, ועורכי אתרי רקק כמו וואלה ולבקש יותר סיקור אוהד, מחמיא. בחייאת רבאק ביבי נתניהו, אתה ראש ממשלה, אתה נערץ כמו אל בינוני בממלכת אשור, נגיד האל שאחראי על הזכיות בפיס. נכון, לא מקריבים לך את הפרות הכי דשנות, ולפעמים שורפים לך על המזבח עז זקנה וגרומה, אבל תסכים איתי שאין לך על מה להתלונן. הרי במקום כל זה יכולת להיות היום ראש לשכות המסחר, המתלונן על ייבוא הצפה של חיתולים חד פעמיים. אז למה לכל הרוחות אכפת לך מה כותבים עליך.

אני עובר על ידיעות, אחרי מעריב, אחרי וואלה, ומתבלבל ביניהם, כאשר אני רואה שהשולטים בהם מתחלפים זה בזה, כמו במשחק כיסאות מוזיקליים מטורף. היום הלך והחשיך, ומחלון בית אריאלה ראיתי את בית המשפט שממול. עורכי דין שראיתי אותם בבוקר נכנסים מגוהצי חולצה לבנה צחה כשלג, יוצאים כשחולצתם ספוגה זיעה צהובה והעניבה תלויה על צווארם ומזכירה את כינויה האנכרוניסטי "דג מלוח". כמה שעות לאחר מכן נכנסים מתדייני בתי המשפט לתביעות קטנות, בבגדי עבודה, להוטים לקרב. הם יוצאים שעתיים אחר כך, אש הקרב כבתה, הם קיבלו את הפשרה שהציע השופט, האינסטלטור והקבלן יחזירו אלף שקל והתוכנית "יצאת צדיק" לא תשדר את הקטע שצילמה. אפילו אליענה מתולעת ספרים יצאה מבית המשפט העירוני, אחרי שהכתה שוק על ירך את לוחמי האש שהטילו ספק במערכת הכיבוי בחנות.

השמש שקעה וסוף־סוף, אחרונים, יוצאים השופטים אדומי העיניים מלשכתם בבית המשפט לענייני משפחה. על פי ארשת פניהם אני מבין כי עדיין לא הסתיים תיק פשפיורקה נגד קרויצפלד, שבדומה לגרנדייס נגד גרנדייס, תיק הצוואה שהגה צ'רלס דיקנס בספר "בית קדרות", נודד בין בתי המשפט ובית הדין הרבני כ–15 שנים. היום החשיך. רוב האורות בבית המשפט כבו. האור בקומה השלישית של בית משפט השלום דולק. אולי שופט שלום חדש מכין עצמו כהלכה לדיוני מחר, ואולי הוא משוחח עם שופטת בכירה, ולפתע הוא פורץ בבכי. "אני לא יכול להחליט", הוא מייבב, "אף פעם לא ידעתי להחליט". והיא אומרת ברכות "זה יבוא לך מעצמו. פתאום גבך יתיישר על כיסא השיפוט ותדע שזה הגיע".

ואז טופח על גבי האחראי לחדר העיתונות ומקפיץ אותי מפחד, הוא מרגיע אותי ומבשר לי כי החדר ייסגר בשעה 19:00, ומציע לי לעבור לאולם הקריאה הרגיל שנסגר בשעה 22:00. יצאתי מאגף העיתונות וברשותי שלל דל מאוד. רוב האזכורים של בנימין נתניהו היו חיוביים או ניטרליים. היו לא מעט אזכורים שליליים של גברת נתניהו, אך אלה היו דיווחים ממשפטים לא נחמדים שבהם היתה הגברת מעורבת. מצאתי כתבות לא מחמיאות על בנימין נתניהו בכל העיתונים, אך אלה היו במדורי הדעות העומדים מול מאמר המערכת, להדגיש שזו אינה עמדת המערכת.

אז איפה החץ המורעל, שאלתי את עצמי, ואולי אין בכלל חץ מורעל אלא משהו אחר? בחדר הקריאה נטלתי לידי, כמעט במקרה, ספר העוסק בחרדה מוכרת שהסובל ממנה משוכנע שהמפלצת בקרבו, שנוצרה בילדותו ונועדה להילחם בפוגעים בו, במתעללים, בהוריו או באלה שנטלו ממנו את הוריו, ריסקה את התאים שכלאו אותה ופרצה את מערכת הכסות של הגוף, את העור והציפורניים והשיער ועיוותה אותו ללא הכר. "מפלצת", צורחים האנשים החוזים בו.

הפרעת פאניקה מסוג זה יכולה להופיע זמן קצר או ארוך, מתמידה או לסירוגין, והיא מהפרעות הנפש בפרק התקפי חרדה המוגדרות ב–DSM5. מובן שכמו כל הפרעה נפשית היא מכפילה את עצמה בריבוע כאשר היא מוצאת לעצמה בן זוג הסובל מהפרעה דומה. מתחוללת אז תגובת שרשרת נפיצה המכונה "שיגעון בשניים", שאינה שונה מביקוע גרעיני. כאשר שלישי צעיר ונמרץ מצטרף אליהם ושלושתם שוהים רוב הזמן במחיצה אחת, אז אלוהים יציל את נפשותינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ