אפילו לגזענות של נתניהו אני לא מאמינה

נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור: איתן אלוא
נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא

בבחירות הבאות, יהיו מתי שיהיו, אצביע לרשימה המשותפת. בבחירות האחרונות לא עשיתי את זה. הצבעתי בפעם הראשונה והאחרונה בחיי הצבעה טקטית. תוך כדי הסתייגות מעצמי, בלב חצוי ונטול אמונה, עשיתי את מה שחשבתי לנכון כדי להחליף את השלטון. הצבעתי לכחול־לבן משום שהאמנתי ביכולתה של המפלגה הזאת להציג אלטרנטיבה לנתניהו. האמנתי שממשלה בראשות גנץ, או כל אחד אחר שאיננו נתניהו ואיננו בעל דעות ימניות־דתיות־משיחיות, עדיפה על נתניהו ולהקת המעודדים שלו. למעשה כל אדם הגון נראה לי עדיף כראש ממשלה על פני נתניהו, האיש שבמלחמה הנואשת על הישרדותו כראש ממשלה והישארותו מחוץ לסורגים מוכן, באופן מטפורי, להקריב את כולנו ואת כל הערכים שעליהם אמורה המדינה הדמוקרטית להתבסס ולהתקיים.

מופע הגזענות הצרופה שקיים נתניהו השבוע, במסגרת ניסיונותיו לפסול מראש כל שיתוף פעולה בין כחול־לבן לרשימה המשותפת, מוכיח שנתניהו איננו מה שאפשר לכנות "אדם הגון". אני גם לא מאמינה לגזענות של נתניהו. יש לי סלידה עמוקה מגזענים. מדובר באנשים אומללים, בלתי מפותחים וחשוכים שמנסים לבסס לעצמם תחושה של עליונות על ידי פסילתם של מי שאינם הם. אבל אני חושדת בנתניהו שאפילו הגזענות המבחילה שהוא מטיף לה איננה אותנטית אצלו. הוא גזען מתוך החלטה, מתוך בחירה. הוא הגיע למסקנה שגזענות מוכרת. ומי כמוהו, גדול המסיתים שפעלו כאן, יודע את זה. הוא למד מההיסטוריה (יש לו ידע רב בהיסטוריה) כיצד הגיעו לאן שהגיעו גדולי הדיקטטורים של המאה ה–20, אלו שביצר השלטון שלהם כמעט החריבו את אירופה, ולכן קיבל החלטה לגמרי מודעת לגייס לטובת מאבקו הנואש לשרוד כשליט יחיד את השפל והנמוך ביצרים האנושיים — את הגזענות.

לא מעניינת אותו העובדה שהגזענות הרושפת שלו מוסיפה נפט למדורת ההרס של המדינה שהוא עדיין עומד בראשה. במלחמה של נתניהו הכל כשר. כשחוטבים עצים נופלים שבבים, אמרו על סטלין כדי להצדיק את רצח מיליוני האזרחים הסובייטים. אצל נתניהו, כשהוא חותך לעצמו שבב אחר שבב — מסית, משסה, יוצא למבצעים צבאיים מיותרים — נופלים כל העצים שאמורים להרכיב כאן חברה דמוקרטית עם מוסדות מסודרים, מערכת משפט, משטרה וחיים שוויוניים לכל אזרחיה, כולל ובפרט חמישית מהם שאינם יהודים.

נתניהו והמעודדים שלו רואים לכאורה (ייתכן שהמעודדים גם מאמינים בכך באמת) את האזרחים הערבים כאיום קיומי. לפני כמה ימים העלה איימן עודה לטוויטר תמונה שלו כשהוא משכיב לישון את שלושת ילדיו הקטנים והחמודים לבושים בפיג'מות, וכתב שבתום יום ארוך צריך "לשים את שלושת האיומים הקיומיים לישון". זו היתה בעיני התגובה המדויקת ביותר להשתוללות הגזענית של נתניהו. כי הרי ברור מיהו באמת האיום הקיומי המתמשך על החברה הישראלית — בנימין נתניהו עצמו.

אבל נתניהו לא מפתיע אותי. למעשה, אני לא מעלה בדעתי סיפור כלשהו אודות התנהלותו, בלתי סביר או בלתי חוקי ככל שיהיה, שיגרום לי לומר לעצמי "לא ייאמן". אולי זו אחת התרומות החשובות של שלטונו המתמשך לשפה העברית ולמה שמתרחש במדינתנו. כמו ב"1984" של ג'ורג' אורוול, השפה מאבדת את משמעותה. אין יותר משמעות לצמד המילים "לא ייאמן", כי הכל ייאמן. בעיקר כשמדובר במשפחה הפסאודו־מלכותית. לעומת זאת אני מאוכזבת מכחול־לבן. אין לי שום סיבה לחשוב שגנץ או יאיר לפיד אינם אנשים הגונים. השוואה של אחד לאחד בין חברי הכנסת המיועדים של כחול־לבן לאלו של הליכוד מצביעה על יתרון ערכי בולט לטובת כחול־לבן. אבל אני מאוכזבת מכך שאל מול הגזענות המכוונת או האמיתית של נתניהו, לא מציגים אנשי כחול־לבן תמונה הפוכה ועזת צבעים.

הבנו, מפלגת כחול־לבן מפחדת להיראות כמו מפלגת שמאל, והיא באמת איננה מפלגת שמאל. מפלגה שבראשה עומד מי שמתגאה במספרם העצום של הפלסטינים שהרג איננה מפלגת שמאל. גנץ, אשכנזי ויעלון ודאי אינם אנשי שמאל. אלא שגזענות אינה עניין של ימין ושמאל. גזענות, או המלחמה בה, הם עניין של חוסר צדק לעומת צדק, אי הגינות לעומת הגינות, אמונה בשווים יותר ועליונים גזעית לעומת האמונה בשוויון כל בני האדם ללא הבדלי דת, גזע ומין. אם תרצו, מדובר בהבדל שבין מירי רגב, למשל, לבין יועז הנדל. הנדל הוא כידוע איש בעל עמדות ימניות לא פחות משל רגב, אלא שהנדל לא מסית ולא משסה ציבור אחד באחר. הנדל הוא אדם הגון.

אף על פי כן, מפלגת האנשים ההגונים לא עושה את מה שהייתי מצפה ממנה — היא לא מתייצבת כחזית אחת עם מסר אחיד של אנטי־גזענות. מתחילת המשא ומתן שהם מנהלים בניסיונם להרכיב ממשלה מצטיינים מגעיהם עם ראשי הציבור הערבי בישראל בגוונים של גמגום וחשאיות, כאילו מדובר ברגעים גנובים שיש להתנצל עליהם. זאת במקום להצהיר מפורשות שהם רואים בציבור הערבי חלק אינטגרלי בעל זכויות שוות בחברה הישראלית, ושישנה גם חשיבות מיוחדת, חשיבות היסטורית, לצירופם לממשלה, כדי לתקן את העוול המתמשך שנגרם להם, עוול שהוא תולדה של גזענות והסתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ