נראה שגם ב-2019, אישה יפה צריכה לחשוב פעמיים לפני כניסה לפוליטיקה

שלל התגובות המיזוגיניות, הסקסיסטיות והאלימות שספגה אמילי מואטי, מלמד שגברים רבים רחוקים מלהפנים את המהפכה הפמיניסטית

נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אלוא
נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא

לפני שבוע החלה הפעילה החברתית ומי שהיתה מועמדת לכנסת מטעם מפלגת העבודה אמילי מואטי לקבל מספר מפתיע של תגובות מוזרות מאוד ברשת. נדרשו יומיים עד שגילתה שאדם שאינה מכירה הקים אתר אינטרנט שמוקדש כולו לתמונות שלה, לבושה כדרכה באורח אלגנטי בבגדים מוקפדים, ודן בפנטזיות המיניות שיש למשתמשי האתר בנוגע למואטי. מואטי היא אישה אינטליגנטית, עצמאית, דעתנית וגם יפת תואר עד מאוד. היא פעילה פוליטית, סופרת ובעלת דעות שמאליות. אבל לא דעותיה, כפי שאפשר היה לצפות, הביאו לה מבול של תגובות בעלות אופי מיני מתועב, אלא העובדה שהיא יפה מאוד ובעיקר — העובדה שהיא אישה.

מאמצים שנמשכו כמה ימים הביאו לכך שאיגוד האינטרנט הישראלי סייע להוריד את האתר מהרשת. אלא שעד אז הספיקה מואטי לקרוא עשרות אלפי תגובות ובהן שלל סטיות מיניות שהיא מככבת בהן. במואטי למעשה התבצע מעין אונס המוני בפומבי. שאלתי אותה מה לדעתה גרם לכך, והיא השיבה "זה שאני אישה". אחר כך היא פירטה ואמרה שמקימי האתר וגם כל משתמשיו בעצם העבירו אותה ממעמד של אישה שאפשר להביא הביתה ולהציג להורים למעמד של "אישה מותרת לכל דורש", מקדושה לקדשה. במילים אחרות, מדמות שלמה שיש לה אופי, שכל, רצונות משל עצמה, עצמאות מחשבתית, הפכה מואטי לאסופת איברים (שכולם היו מכוסים היטב בתמונות שפורסמו באתר) שמטרתם לשרת פנטזיות מיניות של מירע הסוטים הגברים. אלה ביטאו באמצעות המקלדת שלהם את הדברים מעוררי התיעוב והחלחלה, אינוסים בכל מיני דרכים ואופנים שאין בדעתי לפרסם כאן, שהיו רוצים לבצע במואטי, אישה שלו היו פוגשים בכל מסגרת חברתית ודאי היו נבוכים מכדי לדבר איתה. להקיא מהגברים האלה, גברים שיש להם או היתה להם פעם אמא, לחלקם יש בנות זוג ואולי גם אחיות ובנות. הגברים האלה מצליחים באיזו דרך פלאית להפריד בין הנשים שנתנו להם חיים או שהן האמהות של הילדים שלהם לבין נשים מוכשרות כמו מואטי. העובדה שהיא מפורסמת ויפהפייה הופכת אותה ל"אישה מותרת" בעיניהם.

על אף המאבקים הפמיניסטיים שנמשכים משנות ה–60 ועד היום, אף על פי שדורות של אנשים צעירים חונכו שנשים הנן שוות בערכן לגברים, עדיין הדרך הקלה ביותר בעיני גברים מהסוג הירוד להתמודד עם נשים שיש להן מה לומר, ולאו דווקא בנושאים "נשיים" מובהקים, היא לחזור עשרות ואולי אפילו מאות שנים אחורה, אל העולם הפטריארכלי הישן והמוכר שבו נשים הן או עקרות בית במטבח וליידיז בחברה, או גוף לתשמיש, כלומר זונות. כי הרי כמו שאמר הזמר הידוע בבואו לנמק את בגידותיו באשתו — אי אפשר לאכול סטייק כל יום, לפעמים מתחשק שוקולד. אבל כמה מגעיל הוא השוקולד הזה. כדי להתייחס כך לנשים האלה צריך להעביר אותן תהליך מושלם של דה־הומניזציה, להפוך אותן למעין בובות מתנפחות שאיכשהו גם נושמות עדיין.מתקפת הסוטים שפגעה במואטי היא חסרת תקדים, אבל גברים מהסוג הנחות, כאלה שמרגישים מסורסים על ידי הפמיניזם ומי־טו, וגם נשים שהשמועות אודות פמיניזם עדיין לא הגיעו אליהן ואם הגיעו השאירו את אוזניהן אטומות, עדיין רוצים להחזיר את הנשים אל "המקום הטבעי שלהן", כלומר משהו שנועד בעיקר לשאת חן בעיני הגבר. במקרה של מואטי, הסוטים האלה בעצם חושבים שהעובדה שהיא יפהפייה מחייבת אותה לשמש מושא להזיות המיניות המבהילות שלהם. זו הרי אשמתה שהיא כל כך יפה, זו היא שצריכה לשאת באחריות על כך שבעצם קיומה היא מעוררת בגברים את יצר הרע. זהו, כמובן, המשך להשקפה המסורתית הנוהגת עד היום בחברה החרדית וגם אצל קבוצות אתניות מסוימות בחברה הישראלית שגורסות שלא העכבר אשם אלא החור אשם. כלומר, אין זו אשמתם של הגברים שאינם מסוגלים לשלוט ביצריהם, אלא של הנשים שמעוררות אצלם את היצר. לא המניאקים שהציפו את האתר בתגובותיהם המגעילות הם האשמים, אלא היא, מואטי, אשמה בכך שהיא כל כך יפה.

זהו רידוד של האישה לכלל התייחסות לצורתה החיצונית בלבד. ולכן נשים דעתניות, פוליטיקאיות, עיתונאיות, פעילות חברתיות או נשים בעלות מעמד, מקבלות תגובות נאצה שתמיד כוללות התייחסויות לצורתן החיצונית. מדהים לגלות כמה רבים הגברים שסבורים שנשק יום הדין שלהם מול נשים שביטאו דעות שאינן מקובלות עליהם הוא שימוש במילים "את מכוערת". צמד המילים האלה ככל הנראה אמור למוטט כל אישה, אפילו כזאת שמעולם לא חלמה להתמודד בטקס בחירת מלכת היופי או שקלה קריירה בדוגמנות. "את כל כך מכוערת", כתב לי מישהו בתגובה, "עד שאף אחד לא יסכים לאנוס אותך". זה כנראה העונש הנורא ביותר שהוא יכול היה לחשוב עליו. אף אחד, כמה עצוב, לא ירצה לאנוס אותי. כמה מעוות יכול להיות אדם ממין זכר שרואה באונס סוג של פרס? מעוות עד כדי כך שהוא חולם ל"תגמל" באונס (שהוא, אם לא ידעתם, שני בחומרתו רק לרצח של ממש) נשים יפות כמו אמילי מואטי.

כתבות מומלצות

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"