לדף הבית של הארץ

במעבדה אחת במכון ויצמן משוכנעים שגילו אתהדרך לנצח את הסרטן

בעזרת גישה מחקרית פורצת דרך, גילה פרופ' עידו עמית איך מצליחים גידולים להערים על מערכת החיסון. בימים אלה עמלות חברות התרופות המובילות להפוך את הגילויים שלו לדור הבא של הטיפולים במחלה. סיפורו של חוקר יוצא דופן שבסך הכל רצה להפליג למרחב. על הדרך, הוא גילה גם איך להילחם באלצהיימר

הימים הם ימי קורונה, ובמסדרונות הצרים של מכון ויצמן מסתובבים מעט מאוד בני אדם. אנחנו נמצאים במעבדה לביולוגיה מולקולרית ששוכנת באחד הבניינים הוותיקים במכון. המקום פשוט, המכשירים מרובעים ואפורים. זו נראית כמו עוד מעבדה, אחת מאלפים. אבל בין החדרים במקום הזה מתרחש פלא. הוא נמצא בפרטים הקטנים. הכי קטנים.

כמו המעבדה, כך גם האיש שעומד בראשה. פרופ' עידו עמית (49) מדבר בקול עדין. כשנשאל על עניינים שאינם קשורים למדע, הוא מקמץ במילים. מדי פעם הוא נעמד כדי לצייר על הלוח המחיק רישומים שיעזרו להסביר את דבריו, וכשהוא מתלהב מגילוי או פיתוח מסעירים במיוחד, דיבורו מאיץ מעט. אם מתרשמים רק מהטון של דבריו, קשה לנחש עד כמה הם פורצי דרך. קשה לדמיין שהוא מבטיח מהפכה שבכוחה לשנות את עולם הרפואה.

דברי ימי הרפואה מעוטרים במקרים של מדענים ויזמים רודפי פרסום שהבטיחו לרפא את הסרטן. מרביתם נשכחו בתוך זמן קצר, כמה מהם מככבים עדיין בסיפורי מוסר השכל על מגבלות הידע האנושי. עם מודעות ברורה לכך, עמית נזהר בדבריו. ועם זאת, פעם אחר פעם, הוא עונה בלי היסוס כי הוא משוכנע שהטכנולוגיות והגילויים שלו בתחום יחוללו מהפכה.

הגילויים של עמית התפתחו מתוך גישתו המחקרית הייחודית, שמאפיינת את הקריירה שלו לכל אורכה. הרעיון נשמע פשוט — קודם כל לפרק את נושא המחקר (סרטן במקרה זה) למרכיבים הבסיסיים שלו (התאים), אחר כך לנסות להבין איך הם עובדים יחד — ואז לפענח מה משתנה כשמשהו משתבש. "כמו בתיקון רדיו", הוא אומר ומסכם בפשטות את הפילוסופיה המחקרית שלו.

גידול סרטני מופיע כשתא מאבד שליטה ומתחלק בלי בקרה

כדי שהגידול יוכל להתפשט, הוא חייב קודם כל לחמוק ממערכת החיסון

הכתבות המעניינות של השבוע