לדף הבית של הארץ

"בכל עדת הספרדים אין מועמד ראוי לבית המשפט העליון"

בשנותיה הראשונות של המדינה, חברי הממשלה התווכחו שוב ושוב בשאלת מינוי שופטים ספרדים לבית המשפט העליון. "רציתי למנות אחד", טען שר המשפטים, "אך דבר זה יעורר פשוט צחוק בארץ". השלכות הדיונים הסוערים הללו, שבהם נולד "הכיסא הספרדי", מורגשות היטב עד היום

שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

ב–6 בדצמבר 1949 התכנסה ממשלת ישראל לישיבתה השבועית. יום קודם לכן הטיל ראש הממשלה דוד בן־גוריון פצצה בינלאומית, כשהכריז שירושלים היא בירת ישראל, אבל על סדר היום עמדו כעת עניינים אחרים. אחד מהם היה מינוי שופט לבית המשפט העליון.

בכור שלום שטרית
פנחס רוזן

שר המשטרה בכור שלום שטרית: אני רוצה להזכיר לשר רוזן שהוא סוגר את הדלת בפני ציבור שלם... תבעתי את זכותנו, זכות העדה הספרדית, בעניין חברות בבית המשפט העליון.

שר המשפטים פנחס רוזן: בכל עדת הספרדים אין מועמד ראוי למקום זה...רציתי למנות שופט אחד מבין העדה הספרדית אך דבר זה יעורר פשוט צחוק בארץ.

ראש הממשלה דוד בן־גוריון: אילו הייתי אני ספרדי הייתי נלחם נגד אידאה זו... האם אבדוק אם יש פולני בבית המשפט העליון? זה מעניין אותי כשלג דאשתקד. כיוון שאיני ספרדי (או אשכנזי). אני יהודי.

(ישיבת הממשלה, דצמבר 1949)

צילום ראשי: גיל כהן מגן
צילומים: אוליבייה פיטוסי, ראובן קסטרו, מארק ישראל סלם, תומר אפלבאום, פריץ כהן/לע"מ, משה פרידן/לע"מ, טדי ברונר/לע"מ, ערוץ היוטיוב של Babylonian Jewry Heritage Center, יואב דותן (ויקיפדיה), היו גורדון/באואו, הספריה הלאומית - אוסף דן הדני, מוטי קמחי, אייל ורשבסקי באוב

הכתבות המעניינות של השבוע