"קשה לתאר התנהגות גרועה וחמורה מזו" - סוף שבוע - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"קשה לתאר התנהגות גרועה וחמורה מזו"

לכתבה
פרופ' מרדכי קרמניצרינאי יחיאל

מדוע העסקה בין נתניהו למוזס חמורה יותר משוחד רגיל, ולמה יש להתייחס ברצינות למתנות שקיבל ראש הממשלה ממילצ'ן? פרופ' מרדכי קרמניצר, המומחה הבולט בישראל למשפט פלילי ולעבירות שחיתות בצמרת, עושה סדר בפרשות של נתניהו, וחוזה: אם הממשלה תמשיך בדרך שבה היא צועדת, הדמוקרטיה תקרוס

257תגובות

בשלהי שנת 2014, ערב הבחירות האחרונות, הגיע מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, לסדרת פגישות חשאיות עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במעון הרשמי ברחוב בלפור. ככל הנראה, מוזס החשדן והמנוסה לא דימיין שראש הממשלה הצטייד מבעוד מועד במכשיר הקלטה, ושתוכן השיחות — שלאורך השנים נשמר בסוד — יגיע יום אחד לחוקרי המשטרה.

"האינטרס של חשודים שהם חפים מעוון הוא שתתקיים חקירה ותטהר אותם מחשד במקום שתרחף מעל ראשם עננה של חשדות שלא ניתן לבררם"

"חוק יסוד הלאום הוא ללא ספק האתגר הכי גדול שהקואליציה הזאת יצרה מול הדמוקרטיה עד היום, ואם הוא יעבור, זה יהיה באמת שינוי מהפכני בשיטה שלנו. זה יהיה חוק יסוד מגמד־דמוקרטיה, שמכפיף את כל ההגנה על זכויות האדם לאופיה היהודי, הלאומי־דתי של המדינה"

"עולה החשש, שהדפוס שהתגלה על־פי החשד בפרשת 2000, קיים גם במחוזות נוספים של שלטון נתניהו. ההתנהלות שלו בתחום התקשורת אינה משקפת התנהגות שתכליתה קידום טובת הציבור"

"אם אכן התקיימה עסקה כזו בין נתניהו למוזס — מבחינת הממדים שלה ומשמעויותיה לשני הצדדים, אני רואה בה דבר חמור הרבה יותר מאשר עסקת שוחד רגילה"

על פי החשד, בהקלטות ביניהם, שנמשכות על פני שעות ארוכות, ניסו שני היריבים לרקום עסקה: מוזס התחייב לשנות את כיוון הספינה ולהפוך את קבוצת "ידיעות אחרונות" העוינת לאסופת כלי תקשורת שאוהדת את נתניהו. "תסתכל לי בעיניים", פנה מוזס לנתניהו והבטיח לעשות כל מה שנדרש כדי שבן שיחו יהיה "ראש ממשלה כמה זמן שירצה". המו"ל המשפיע הציע לנתניהו לבחור שורה של עיתונאים אוהדי־השלטון שהוא הבטיח להעסיק, רמז שיפגע ביריבים פוליטיים של ראש הממשלה באמצעות פרסום שלילי והתחייב שאוזנו תהיה כרויה לכל הבקשות של בעל השררה.

"הפלת פצצת אטום על מפעל של שלושה דורות", קבל מוזס באוזני נתניהו והתכוון להקמת המתחרה, החינמון "ישראל היום", שפירק את מונופול העיתונות הוותיק. מוזס ביקש מנתניהו לתמוך בחוק שיחייב את העיתון של שלדון אדלסון לגבות תשלום מקוראיו. חוק שתוצאתו הצפויה היא הידרדרות בתפוצת "ישראל היום" והשבת מעמד הבכורה ל"ידיעות אחרונות". נתניהו השיב למו"ל שהחוק "נכון" ו"חשוב בעיניו".

נוני מוזס
ניר קידר

על־פי פרטים שנודעו ל"הארץ", נתניהו בדק ברצינות את העברת החוק עם השחקנים החזקים בקואליציה הקודמת — יריב לוין וזאב אלקין — אולם התברר לו שצעד כזה בתקופת מערכת בחירות הוא בלתי אפשרי. נתניהו, שהיה זהיר יותר ממוזס הלהוט, שב למו"ל והודיע לו שאין באפשרותו להשלים את העסקה בעת הזאת. הוא התחייב שהמהלך הדרמטי יתרחש לאחר שייבחר לכהונה רביעית כראש ממשלה. הוא רצה ודאי שמוזס יממש את כל הטוב שהבטיח לו — סיקור חיובי ואוהד בכלי התקשורת שברשותו בזמן מערכת הבחירות. אלא שמוזס לא האמין לנתניהו והדו־שיח ביניהם הפך מרגע זה לבוטה. "אם תכניס אותי למטחנת הבשר", הזהיר נתניהו את מוזס, "אדע איך לטפל בך".

ברקע להתפתחויות עמדו הסקרים, שלא הבטיחו את ניצחונו של ראש הממשלה. מוזס כנראה זיהה את ההזדמנות וחשב לעצמו שיוכל להביס את נתניהו באמצעות שימוש בארטילריה כבדה: גיוס כל הכוחות העיתונאיים שעמדו לרשותו כדי להביא לחילופי שלטון. המהלך כשל. בכנס הניצחון של נתניהו בגני התערוכה צעקו מאות אנשי ליכוד שלא היו מודעים לדרמה שהתרחשה מאחורי הקלעים: "הו־הא מה קרה מוזס אכל אותה". המו"ל של "ידיעות אחרונות" נתפס כאויב שהוכרע.

ההקלטות הנפיצות נחתו על שולחן היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן באביב 2016. שני אוכפי החוק היססו כיצד לטפל בחומר הנפץ. הם עיכבו את פתיחת החקירה במשך חודשים ארוכים והתלבטו עד הרגע האחרון אם יש מקום לחקור את נתניהו באזהרה. כאשר החליטו סוף־סוף להפוך את ראש הממשלה לחשוד, יצאה מכיוונם בת קול, שאמנם תיארה את האירועים כחמורים מבחינה ציבורית, אך התייחסה אליהם כגבוליים מבחינה פלילית. הפרשה מפצלת את מערכת אכיפת החוק לשני מחנות מנוגדים. נקודת ההכרעה תגיע בקרוב.

מפלטו של הנבל

פרופ' מרדכי קרמניצר נחשב למומחה הבולט בישראל למשפט פלילי ולעבירות שחיתות בצמרת. האיש, ששימש גם כנשיא מועצת העיתונות, כתב בעבר מחקרים שניתחו את העבירה החמקמקה "מרמה והפרת אמונים" — הכלי המרכזי של מערכת אכיפת החוק לצד עבירת השוחד, לטיפול בפוליטיקאים שהתפתו לקשרי גומלין עם ההון.

פרופ' קרמניצר מעיד שכאשר נחשף לראשונה לפרטי פרשת 2000, כפי שפורסמו בכלי התקשורת, הוא נדהם. "מבחינה דמוקרטית, זו התנהגות שקשה לתאר גרועה וחמורה ממנה", הוא אומר בראיון למוסף "הארץ".

בנימין נתניהו נואם
Mary Altaffer/אי־פי

"אם הדברים הם אכן כפי שהם מתוארים, מדובר בעסקת שוחד. אם אכן התקיימה שיחה בין ראש מערכת שלטונית — כמו ראש ממשלה — ומו"ל של עיתון חשוב, והעסקה הנרקמת היא: העיתון ישנה את כיוונו ואת זמירותיו באופן שיהיה נוח לראש הממשלה, העיתון יאפשר לו להמשיך להיות בשלטון וכולי, וזה ייעשה בתמורה לכך שהעיתון יקבל טובת הנאה כספית במהלך שלטוני חקיקתי, שידאג שמצבו של העיתון ישתפר מבחינה כלכלית — מבחינת הממדים של העסקה ומשמעויותיה לשני הצדדים, אני רואה בה דבר חמור הרבה יותר מאשר עסקת שוחד רגילה", אומר קרמניצר.

"נראה לי שאנשים הרגילים לעסוק בפרשות שוחד מתקשים לזהות שהאירוע הגדול הזה נופל תחת ההגדרה של עבירת שוחד", הוא ממשיך. "מעשה חקיקה זה המעשה השלטוני הכי רם ונישא. לא יכול להיות שיוצרים חוק, כאשר ביצירתו נכנסים שיקולים מזהמים מהסוג של 'אני מחוקק לטובתו של X, משום שהוא יעשה בשבילי Y, יסקר אותי בצורה אוהדת'. זה זיהום המערכת הנורמטיבית בצורה הקשה ביותר. אין ספק שסיקור חיובי הוא טובת הנאה. אני לא רוצה להשתמש בלשון הגזמה ולומר שאין טובת הנאה חשובה ומשמעותית ממנה לפוליטיקאים. סיקור נוח המתחזה לסיקור אמין וענייני שווה המון כסף".

ובכל זאת, העסקה בין נתניהו למוזס לא הבשילה. האם זו עדיין עסקת שוחד?

"מעשה חקיקה זה המעשה השלטוני הכי רם ונישא. לא יכול להיות שיוצרים חוק, כאשר ביצירתו נכנסים שיקולים מזהמים מהסוג של 'אני מחוקק לטובתו של X, משום שהוא יעשה בשבילי Y, יסקר אותי בצורה אוהדת'. זה זיהום המערכת הנורמטיבית בצורה הקשה ביותר"

"כדאי להזכיר — למרות שנדמה לי שלפעמים גם הפרקליטים שוכחים את זה — כתוב בחוק שעבירת השוחד לא דורשת שעובד הציבור ייתן תמורה, הוא יכול לא לתת שום תמורה, הוא יכול להתכוון מלכתחילה לא לתת תמורה, אבל החוק מתעקש על כך שהוא לא יהיה במצב שמזהם פוטנציאלית את שיקול הדעת הנקי שלו. בחוק נכתב ש'המבקש או המתנה שוחד, אף שלא נענה, כמוהו כלוקח שוחד, והמציע או מבטיח שוחד, אף שנדחה, כמוהו כנותן שוחד'".

קו ההגנה של נתניהו בפרשה הזאת הוא: "לא התכוונתי למה שאמרתי, שיטיתי במוזס". האם נראטיב כזה יכול לחלץ אותו מהעמדה אפשרית לדין פלילי?

הרשמה לניוזלטר

מחפשים חומר קריאה משובח לסוף השבוע? הירשמו עכשיו

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות